• 2117
  fatih terim tarafından türk sporuna top seviye hoca olarak takdim edilmiş bir teknik direktör.

  elindeki kısıtlı kadro ile 2020/21 sezonunda iyi işler yaptığını kabul etmek lazım ama her şeye rağmen fatih terim elindeki ligin en iyi kadrosuna ihanet etmeseydi sergen beşiktaş’ın başında gelecek sezonu göremeyip kaldığı yerden anadolu turnesine devam edecekti. yatsın kalksın fatih hocasına dua etsin, araları da iyidir zaten epey.
 • 2119
  2021-2022 sezonunda işler iyi gitmeyeceği taktirde ilk saniyeden itibaren yönetimle çatışacak bana hala kadro verilmedi diye suçu anç yönetimine atacak td. chelsea'nin şampiyonluktan sonra 2015-16 sezonunda, ibfk'nın 2020-2021 sezonunda yaşadığını yaşaması çok olası zira kendisi istikrarlı, disiplinli, karyerist bir adam değil. ilk zorlukta atıp kaçmaya çalışacak.
 • 2120
  adam jurilik yaparken geldi ligde şampiyon oldu. başka yerde söylesen sana bir yeriyle gülerler ama burası türkiye ve burada olmaz denen her şey olabiliyor* ciddi ciddi bu ganyancı arkadaş da bu ligde şampiyon hoca apoletini taktı. şampiyonluğunun %50'sini bunu kendisine altın tepside sunan fatih hocaya yazmak lazım. %40'nı takımını her şartta kollayan tff'ye geriye kalan %10'u da kendisine yazılabilir*
 • 2121
  sene başında kimsenin en ufak ihtimal vermediği kadroyla şampiyon olmuştur. hakemdi şuydu buydu hepsini anlarım, ama 3 hafta nispeten iyi top oynayıp şampiyonluk potasına girdik. ligin başından sonuna kadar istikrarlı bir kadro ile istikrarlı bir oyun oynatsaydı terim, gerçekten tarihimizin en kolay şampiyonluklarından birini alabilirmişiz. bütün bunlara rağmen, terim'in ikramına rağmen, yine de tebrik ederim sergen'i. adamın son 4-5 haftada yedek kulübesinde 2-3 kişi vardı anca. sene başından beri de ersin, rıdvan, necip, wellington, oğuzhan, gökhan töre gibi şampiyonluk için çok çok yetersiz isimlerden yararlandı. elindeki kadro fenerbahçe'den de galatasaray'dan da daha kısıtlıdır. babel'in doğru kullanılmasını son 5 hafta öğrendik mesela biz. gerçi hala sağ kanata hapsediyoruz maçın başında. yine aynı şekilde, arda ve emre akbaba'nın 11 oyuncusu değil, yedekten oyuna girip iş yapacak isimler olduğunu hala öğrenemedik. zor bir şey değildi bu sene* şampiyon olmak. ekstrem inatlar peşinde koşmak yerine, tıpkı sergen gibi sonuç odaklı basit bir futbol oynatmak yeterliydi.

  işin kısası, terim'den daha iyi bir sezon geçirmiştir. ligin sonunda ayakları titremesine rağmen şampiyonluk ipini diğer takımlara muhtaç olmadan, kazanarak göğüslemiştir. ilk kez buralarda olan yeni yetme bir teknik direktörün son düzlükte bu kadar heyecanlanması, titremesi de gayet doğaldır. seneye napacağı beni ilgilendirmiyor, kaçar ya da kalır fakat içinde bulunduğumuz sezon itibariyle başarılıdır.
 • 2123
  beşiktaş kariyeri ve yakaladığı şampiyonluktan bağımsız sırasıyla konyaspor, alanyaspor ve yeni malatyaspor’a ligin genel futbol kalitesinin üstünde futbol oynatmış teknik direktör. devamlılık problemi olduğu için kendisinden bir fatih terim çıkmasını zor görüyorum ama o potansiyel mevcut. en büyük problemi alfa bir karakter olamayışı gibi duruyor.
 • 2124
  galatasaray sözlükte sezonun 11’i yapsak, sağ beke rosier, orta sahaya josef, sağ kanatta ghezzal ve forvette aboubakar ile beşiktaş’tan 4 futbolcuyu kadrosuna çoğu kişi yazar. atiba, larin gibi oyunculardan aldığı verimi de unutmamak gerekiyor. elindeki kadroyu iyi kullandı. bizim takımdan kimi koyarız peki sezonun 11’ine sürekli kadromuz değişti, oyuncularımız hep formsuz dönemler geçirdiler muslera’dan marcao’ya, luyindama’dan donk’a, linnes’ten yedlin’e, feghouliden, oğulcan’a, etebo’dan taylan’a, oğulcan’dan mostafa mohammed’e isimler değişti fakat formsuzluk değişmedi. sezon boyunca şampiyonluk performansı veren bir oyuncumuz olmadı, beşiktaş’ta bunu net bir şekilde gördük.
 • 2125
  2020 2021 sezonunu hem de kısmen kötü bir kadro ile şampiyon tamamlamış teknik adamdır. takımı kollanmış mıdır? evet. ama daha başka kollanan takımları da gördük. güç bela 3. oldular.
  kadrosuna bakalım:
  kalecileri 3.kaleci olan ersin. bizim kadromuzdaki muslera ve okan'ın yanına bile yaklaşamaz.
  sol bekleri altyapidan rıdvan.
  ortasahada bizim sezon başı istemedigimiz josef. yıldızları benimle yaşıt atiba. diger ortasahalari hayata küsmüş llajic.
  sol açıkları kendi taraftarlarının bile küfrettiği larin.
  sag açıkları ve sezonun yıldızı sezon başı biz istesek burun kıvıracagimiz gezzal.
  forvetleri kronik sakat ama falcaodan fazla forma giymis aboubakar.
  adam bu kadroyu aldı ve sampiyon yapti.
  kimse kusura bakmasın bu kadroyu bizim hocaya versen her mac ve sezon sonu sikayet eder, bu kadroyla ancak bu kadar derdi.
  yok kollanmış vs ama adam sampiyon oldu o kadroyla.
 • 2126
  galatasarayın neden başarısız olduğunu biliyoruz. ortak fikir fatih terim ve yönetim. dış sebepleri burada yazan galatasaray sözlük yazarları daha sonraki sebep olarak görüyor. peki beşiktaş kadrosunu rıza çalımbay arkasındaki bu hakem desteği ile şampiyon yapar mıydı? yapardı. samet aybaba yapar mıydı? yapardı. ertuğrul sağlam yapar mıydı ? yapardı. o yüzden kendisini abartmasak.
 • 2127
  2020-21 sezonu içinde kendisini eleştirdiğim çok konu olsa da ülkemizde tüm seviyelerde örnek alınması gereken bir yönü olan şampiyon hoca. sporcuyu takımın parçası haline getirmek. sezon başında kaç tane beşiktaş oyuncusunu bizim takımda görmek isterdik desek çoğu yetenekli oyuncular da olsa en az bir defosu olduğunu gerekçe gösterip bizdeki falanca daha iyi der geçiştirebilirdik. fakat genç bir altyapı kalecisinin arkasında durmak ciddi bir emek ve sabır ister. sol bekte bizde çok daha geleceği parlak olduğu hocalarca söylenen süleyman varken, sergen yalçın rıdvan yılmaz' ı çat diye takıma koydu. alttan getirdiğiniz ve takıma monte edebildiğiniz oyuncu çok ciddi bir güç kaynağıdır.
 • 2128
  "kısıtlı kadro"sundan gözü kapalı üç isim seçip bizim kadroya koysak 6 puan farkla şampiyon olacağımız kadroyu averajla şampiyon yapmış hocadır. +2 averajla geçtiği kadronun kalecisi yarım sezon oynamadı, sağ bekinin gözünde havai fişek patladı, solbekleri sakatlıktan kurtulmadı, hocasının oyuncusunun gözünün üstünde kaşı olduğu için cezadan kurtulmadı, yönetimi ligin bitimine 2 ay kala eksik olan orta sahasını daha da eksiltti. buna rağmen ligin en az gol yiyen takımı en çok gol atan ikinci takımı (en çok gol atan takım ise hatay'a 7 attığı için orada). ayrıca derbilerde de sadece bir maçta rakibine eksik bıraktırıldığı için kaybetti.

  nasıl bir kısıtlı kadroysa burun kıvırdığımız rosier, ghezzal, aboubakar bizde olsa, biz kutlamalara 2 hafta önce başlamıştık.
 • 2129
  seneye devre arasında falan takımdan ayrılır. burdaki övücüleri de yeni sanal kahramanlar aramaya başlarlar. bi ara çağdaş hocaydı kahramanları, baktılar olmayacak hemen başka mecralara yöneldiler. bi ara ömer hocaydı, beşiktaş 7 tane atınca adını üç harfliymiş gibi anan olmadı. seneye irfan buz falan olur. sahte kahraman mı yok bizimkilere.

  dip not: sergen yalçın iyi hocadır, kendisini de bizde oynadığı için severim ama kimse kusura bakmasın okan buruk'un getir götürünü yapar anca. sergen yalçın takımı şampiyon yaptı diye ilah edilirken okan buruk hem ligde hem de avrupa'da takımı canavar gibi oynatmıştır.
 • 2130
  istediğini alana kadar her türlü şımarıklığı yapan, evi dağıtıp eşyaları kıran; istediği olduktan sonra samimiyetsizce akıllı, masum ve şirin rolüne bürünen çocukları hatırlatan teknik direktör. 2020-21 sezonu şampiyonu olduktan sonraki masum sevincini o ana gelene dek saha kenarları ve basın toplantılarındaki hallerini görmeyenler yutar ancak.
 • 2132
  2014-15 şampiyonluğumuza benzer bir şampiyonluk almış hoca.

  hamza hoca için "sneijder, yasin, muslera olmasa, melo sakatlıktan erken dönmese şampiyon olamazdı" gibi anlamsız eleştiriler vardı. aboubakar'ın ilginç şekilde son haftalara kadar sakatlanmadığı, larin'den yasin öztekin katkısı alınan, ghezzal'ın sneijder performansı verdiği vs takımda nedense sergen hoca kısıtlı kadroyla iş yapmış oluyor. ıki hoca da gayet iyi kadrolara oynayabilecekleri bir oyun oynamış isimler. yani ne gömecek kadar kötüler ne de mucize yaratmış durumdalar.

  bugün başarılı oldu ama hamza hamzaoğlu gibi devamlılık sağlayamayacak bir hoca izlenimi veriyor.
 • 2133
  iddia edildiği gibi kadrosu kısıtlı olmayan fakat oldukça dar olan hoca. kimsenin sakatlanmaması ve çok nadiren cezalı duruma düşmesi çok büyük bir şans. ki son haftalarda rosier, atiba, ghezzal ve aboubakar'ın olmadığı zamanlarda düştüğü durum ortada. kendisinin aksine eli daha geniş olan galatasaray yeri geldi 4. sağ beki ve 4. forvetiyle oynamak durumunda kaldı. teknik direktörüne ve futbolcularına verilen hukuksuz cezalar da cabası.

  yine de şampiyon takımın teknik direktörü olarak sezonun en başarılı teknik direktörü olduğunu düşünüyorum.
 • 2134
  2 paf takım kalecisi, paf takımdan ve alanyaspor'dan aldığı sol bek, 37 yaşındaki atiba, şu an bile gönderilse hiçbir beşiktaşlının itiraz etmeyeceği larin, vida hariç galatasaray'a asla yakıştırılmayacak stoperlerle şampiyon olmuştur. bu, onun başarısı kadar fenerbahçe ve galatasaray'ın da başarısızlığının bir sonucudur.

  galatasaray'ın kadrosu her şeyiyle şu beşiktaşt'tan üstün bir kadro. ama sergen yalçın verim aldı, fatih terim verim alamadı; mesele sadece bu.
 • 2135
  20-21 sezonunda şampiyon olan bjk’nin antrenörü..

  ilk önce hakkını verelim. fb’nin arkasında bu yılki bjk’nin arkasındaki
  desteğin çok çok fazlası var ama hiç bir başarıları yok.
  ayrıca kendisi diğer 2 büyük takıma kıyasla daha eksik ve dengesiz bir kadroyla,
  ve çebi gibi yetersizin başkanlık ettiği yönetimle ve borçla giden kulüple şampiyon oldu.
  evet destek gördü ama galatasarayın gördüğü köstek saray tarafından bu iş için oraya oturtulmuş ,nihat özdemir fb federasyonundan geldi. daha erken fb ile kafa kafaya gelseler,
  işleri kolay olmazdı, çünkü hakemler dönerdi.

  sergen kadroyu iyi kullandı. sergen tam olarak akıl hocası ve en çok etkilendiği insan lucescunun kopyası. eğitimi ve uluslarası vizyonu eksik olan sergen lucescunun ancak 3. sınıf kopyası olabildi. oyuncudan yararlanması, taktiksel değişimleri, takım ruhu ve oyunu oluşturması, iyi yardımcı ekibi kurması , ve de mikrofonların önünde çemkirmesi ile 3.sınıf lucescu kopyası. ama bu 3.sınıf lucescu kopyası bile 1996-2000 yılları arası fatih terimin yüzde onu bile olamayan 2021 model çok yaşlı, çok kibirli , çok sinirli ve bitik fatih terimi mat etti.
 • 2136
  2020-2021 yılı süper lig şampiyonluğu için kendisini kutluyorum.

  sosyal medya platformlarında görebildiğim kadarıyla kendisinin ve takımının çok kollandığı, hatayspor maçında elde ettiği 7-0'lık skorun şaibeli olabileceğine dair pek çok itham okudum.

  bizim için önemli olan bu tarz ifadeler ya da bahanelerin arkasına sığınmadan çıkıp şampiyonluğu söke söke almaktır. kabul edelim ki galatasaray olarak sezonun bazı önemli maçlarında kendi üzerimize düşeni yapmadık, yapamadık.

  galatasaray'ın kültüründe rakibin başarılarına çirkin ithamlarda bulunmak ya da başarısızlığa kılıf uydurmak yoktur. çıkıp çatır çatır oynamak, yeri geldiğinde tüm olumsuzluklara karşın dik durmak ve rakibini yenmek vardır.

  umarım bu sezon yaptığımız yanlışlardan dersler çıkartır ve önümüzdeki sezon, bu sezondan daha iyi olup şampiyonluğu hak eden taraf biz oluruz.
 • 2137
  2020-2021 sezonunda yaklaşık 7-8 oyuncusunu 30 maç üzerinde kullanabilmiştir. bu sayede de kadrosunun eksik gözüktüğü kısımlara hiç girme ihtiyacı duymamıştır. zaten yedeklerde bekleyen adem- dorukhan- mensah-gökhan töre gibi oyunculardan neredeyse hiç verim alamamıştır.

  ayrıca ki bence daha önemli bir husus, saha içindeki oyuncuları tff tarafından sürekli kollanmıştır. josef direkt olarak baldıra bastığı için kırmızı gördüğü pozisyondan sonra 1 maç ceza alırken, emre kılınç daha hafifine 2 maç ceza almıştır. gerçi josef'in lemos'un futbol hayatını bitirecek müdahalesine sarı kart verilmiştir. beşiktaş'ın oyuncularına nasıl muamele yapıldığı oradan net şekilde gözükebilir.

  hadi saha içini de geçtim, bizim teknik ekibimiz stadyumdan gelen küfüre cevap verdiği için 3 maç ceza alırken, beşiktaş en önemli maçından önce soyunma odasında rakip takım oyuncularını dövmüş, şaka gibi iki tane sakat oyuncuya ceza verilmiştir. hatta biri belki türkiye kupası finalinde oynar diye 1 maç ceza verilmiştir. bakın burası önemli, sadece oyuncuların olması gereken bir yerde kavga çıkıyor, kavgadan önce bütün oyuncuların içeriye koşarak girdiği gözüküyor ama ne hikmetse sadece soyunma odasına bile girmesi gerekmeyen, stadyumda maç izleyen 2 oyuncu ceza alıyor. bizim tarafta da oğulcan saçma sapan bir sebeple 6 maç ceza alıyor.

  normalde rakibimi bu şekilde itham etmenin kendi hatalarımızı örttüğünün farkındayım. amacım da zaten biz çok iyiydik, süperdik demek değil. sadece şunu demek istiyorum, adil bir lig oynanmadı. adil kararlar verilmedi. aynı hakemler aynı pozisyonlara çok farklı kararlar, disiplin kurulu çok farklı kararlar verdi. bunu göze parmak sokarcasına yaptılar üstelik. böyle bir durumda teknik ekibin saha içinde kalmasını da ne yazık ki kendi yönetimi engelledi.

  yani öyle ne peri masalı var, ne de tebrik edilecek bir durum. sezona 1 tane bile orta saha ile başlamayan galatasaray'dan bütün istatistiklerde geride kalmıştır sergen'in takımı. biraz adil olunup, oyuncuları hak ettikleri cezaları alsalar o istatistiklerin karşılığını da alamayacaklardı.

  şampiyonluk kaçar, bu çok doğal ama beni en çok üzen şey bu şekilde kaçması.

  kendisini tebrik etmediğim beşiktaş kulübü teknik direktörü.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!