• 28
  beşiktaş yöneticileri ve taraftarlarının dillerine pelesenk ettikleri, galatasaray’ın bazı şampiyonluklarının hakemler vs. yoluyla elde edildiği imasını içeren şerefli ikincilikler konusunda bir-iki cümle etmek istiyorum.

  kanaatimce türkiye ligi kurulalı sadece bir sezon için geçerlidir şerefli ikincilik. o da 1985-1986 sezonudur.

  nedenini şöyle açıklayayım:

  o sezon türkiye liginde iki puanlık sistem geçerliydi ve galatasaray tek bir mağlubiyet bile almadan gol averajı ile ikinci olmuştu. teknik direktör j. derwall, yardımcısı mustafa denizli’ydi. türkiye’ye sisteme dayalı futbolu getiren teknik direktördür j.derwall. kadro da çok güçlüydü ama maalesef o yıllar semra özallı yıllardı ve açık-açık, gözümüze soka soka, göstere göstere ve de insafsızca şampiyonluğumuz engellenmişti. işte o sezon elde ettiğimiz ikincilik, türkiye lig tarihinin ilk ve tek şerefli ikinciliğidir. çünkü o sezon bugünkü gibi galibiyete üç değil iki puan beraberliğe bir puan veriliyordu.

  peki o sezon kim şampiyon olmuştu? tabiki şerefli ikinciliği dillerine pelesenk eden beşiktaş. atalarımızın bir sözü vardır. derler ki; kim neyle övünür, ondan mahrum gömülür. şimdi de, şerefli ikincilikleriyle övenenler, şereflerinden yoksun gömülürler.

  aslında bu şerefli ikincilik sözleri, kazanılan birinciliklere de pislik atma amacı taşır. hukukta, bir cümlenin, bir yasa hükmünün mevhumu muhalifi ilkesi vardır. örneğin “bir kişi, on sekiz yaşını doldurduğunda reşit olur” cümlesinin mevhumu muhalifi “kişi on sekiz yaşını doldurmadan önce reşit değildir ve rüştünü ispat etmediğinden fiil ehliyeti yoktur. örneğin bir dava açamaz, aleyhine dava açılamaz. (istisnalar hariç) bu durum sosyokültürel hayatta da aynen geçerlidir.

  fazla uzatmayayım; taraflı hakemler, şike, teşvik her şey olmuştur bu ülkede ama kazandığı şampiyonlukları anasının ak sütü kadar helaldir galatasaray’ın. yıllarca uğradığı haksızlıklara rağmen, ondört yıl şampiyonluk hasreti çekmesine rağmen, çıkıp bir kez bile başka takımların şampiyonluklarına gölge düşürmeyen, pislik atmayan galatasaray yönetimini ve taraftarını kutluyor, şerefli ikincilik masalları ile beyinleri yakanları kınıyorum.
 • 31
  şampiyonluğu kaybeden takım taraftarının mütemadiyen kullandığı kendini avutma itemi. bunu yapan sadece beşiktaş veya fenerbahçe taraftarı değil, o kadar olmasa da galatasaray taraftarı da bu tabiri ima eden cümleler kullanıyor, mesela 1986, 2001 ve 2003 sezonları için. buradan takım ayırtetmeden hiçbirine katılmadığımı, sadece resmi ve somut sonuç ve beyanları esas aldığımı tekrar deklare etmek isterim.
 • 32
  bu söylemi en çok ortaya koyan beşiktaş'ın, şeref bey adlı futbolcusunu bir maçta bile bile oynatmamasına ithafen bir gazetede aşağıdaki başlıkla anılmış olması manidardır:

  "şerefsiz beşiktaş takımı dün fenerbahçe'ye 4-1 yenildi"

  (bkz: 23 mayıs 1943 beşiktaş fenerbahçe maçı)

  bu maçın diyeti olan maç ise aşağıdadır:

  (bkz: 8 nisan 1951 beşiktaş fenerbahçe maçı)

  şerefli ikincilik değildir o. şerefli olsa duramazsın.
 • 34
  romantizmin ürünü beşiktaşlı avuntusu.

  malesef ülkemizde başarılı olma ihtimali taraftar ve kanaat önderlerince yüksek görülen kulüpler, insanlar başarısız olunca bu ve benzeri argümanlara sığınmayı çok severler. 'vay efendim şurasi bize karşi, şurasi üstümüze oyun oynuyor, şurasi şöyle yapti burasi böyle yapti' uzar gider bu bahaneler. asıl başarı istikrarlı olarak avrupa'ya gidebilmektir.

  işin özünde galatasaray 'mayıslar bizimdir' diyerek 96 sezonundan itibaren öyle bir yükselme yaşamıştır ki diğer kulüplere de başarısızlıkları örtmek için böyle safsatalar kaldı. .

  --- alıntı ---

  şerefli ikincilikler
  şaibeli birinciliklerden iyidir.

  --- alıntı ---

  sözün sahibi süleyman seba o dönemki ankaragücü'nün ne derece güçsüz olduğunu bilmesine rağmen romantizm uğruna söylemiştir bu sözü. son 20 yılda beşiktaş kaç kere şampiyon olmuş diye bakarsanız neden böyle romantizm kovaladıklarını da görürsünüz. türkiye'de kaliteli ve özgün işlerin olmadığı her yerde romantizm, şiddet, çirkeflik, kaos vardır. televizyonlarda gördüğümüz spor programlarındaki tüm bu saçmalıkların sebebi de budur. kalite ve iyi iş ile izlenmeyen spor programları ve diğer tüm işler romantizm, kaos vs. pompalar ki izlensin. yine bu kulüpler de başarısızlıklarını örtmek için romantizm ve kaos pompalar.

  varsın kendileri daima şerefli ikinci, alçak gönüllü üçüncü, adab-ı muaşeret kurallarına göre dördüncü olsun..

  bizim hedefimiz daima ilerisi (bkz: hedef 23)
 • 35
  ezik insanların hayatın acımasız gerçeklerine dayanabilmeleri için kendilerini kandırma sözü.
  bir nevi almanlar yenildiği için biz de yenilmiş sayıldık.
  ararsan bunun gibi çok bulursun türkiye futbol literatüründe.

  işin aslı eski bir atasözü: herkes kendinde en eksik gördüğü şeyi ağzına dolar.
  kim şerefden, hakdan, adaletden, namusdan bahsediyor, bakın tespit edin. şaşmaz.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!