• 3640
  milli takımo bir müddet daha çalıştırması gereken yetersiz teknik direktör.
  bir müddet daha diyorum bu bizim çocuklar için çok kötü bir durum ancak şenol güneş’in bir balon olduğu gerçeğinin daha çok ortaya çıkması için bir müddet daha diyorum. ancak bir yandan da üzülüyorum çünkü milli takımda oynayan gencecik çocuklarımıza yazık oluyor.
 • 3641
  yukarıda allah var beni çok yanılttı. ben hep eline başkalarından miras kalan iyi kadro geçince futbol oynatabildiğini, onun harici takıntılı bir zımbarator olmaktan öteye gidemediğini düşünenlerdendim. şimdi bakıyorum eline iyi kadro verilince de kendisinde bir numara yok.

  herkes tutturmuş bir euro 2020 ve 2022 dünya kupası elemelerinde oynanan oyundan bahsediyor. açın eleme maçlarını tekrar izleyin isterseniz. kaan'ın vurduğu yan toplardan, hakan'ın, ozan'ın uzaktan çıkardığı efsane şutlardan, burak'ın istisnasız her vurduğunun gol olmasından başka ne var tam olarak? tüm maçlarımızı bireysel yeteneklerle koparıp aldık. şansımızın yaver gitmediği tüm maçlarda süründük de süründük.

  şimdi çıkmış tek tek isim vererek oyuncuları hedef gösteriyor maçtan sonra. ozan beklediği gibi oynamamış, çağlar ramsey'i izlemiş vs. evet kardeş ozan her maç 35 metreden yazamadığı için sıvıyoruz euro 2020'de haklısın tabi alıştırdı bir kere seni havadan maç almaya, sen de haklısın.
 • 3646
  milli takımdaki oyuncuların hiçbirini kulüplerinde izlediğine inanmadığım teknik direktör. şu lille'de oynuyor, gelsin. bu milan'da oynuyor, gelsin. öteki juventus'ta oynuyor, gelsin. elindeki oyuncuların hangi sistemlerde nasıl başarılı olduklarına dair en ufak fikri yok. 4-3-3 ve 4-2-3-1 karışımı bir şeyler deniyor. her oyuncu kulübünde oynadığına benzer bir şeyler yapmaya çalışıyor. ama hepsini bir araya getirince takımın sistemi falan olmadığı anlaşılıyor.

  bir de halil, kerem, taylan ve ozan kabak'a yaptığı muameleden fatih terim kompleksi çok belli oluyor.
 • 3648
  o kadar berbat bir euro 2020 yaşatıyor, o kadar büyük bir hezimete uğratıyor ki turnuvadan önce “bu takım euro 2020’de ne yaparsa yapsın kızmayın esas hedef dünya kupası!!!” diye önden can simidi atmaya kalkan medya bile bu lafları unuttu, sessiz sessiz izliyor olanları.

  avrupalıların muhabbetlerde dahi turnuvanın gizli favorisi denen türkiye’yi averaj takımına çevirmiş kişi. üzücü olan da ne kendi istifa eder ne de bu tff görevden alır.
 • 3651
  kendisini gerçekten sevmem, hatta direkt olarak bolu'da polis memurlarına yaptığı muameleyi bildiğim için de saygı falan da duymam. fakat taylan'ı oynatmama sebebi galatasaraylı olması ya da değerinin artacağı korkusuyla alakalı değil. bu takımda taylan oynasa değeri artmaz daha da azalır.

  bunun sebebi şu, şuan bütün büyük takımların, büyük milli takımların yaptığı gibi çapa kullanmadan defansif oyun kurucu ile oynayan bir fatih terim takımında parladı taylan. adamın da alameti farikası oyunu sağa ve sola hızlı bir şekilde yönlendirmek ve oyun hızını arttırmak. fakat türkiye'de ve gs sözlükte insanların hala çapa olmadan orta sahanın yumuşak olacağı sanrısı yüzünden kimse çapa kullanmaktan vaz geçemedi. sergen yalçın, şenol güneş, erol bulut ve niceleri. hepsi bir defansif orta saha derdinde. yorumcular bile hala ön libero lazım diyorlar. hal böyleyken bu dizilim ve sistemde okay yanına taylan'ı koymak demek oyuncunun değerini arttırmak değil, azaltmak olur. çünkü bu sistemde taylan da yapacağı yapamaz. çünkü bu sistemin oyuncusu değil.

  ülkedeki fatih terim nefretinden faydalanarak milli takımın başında yaptıkları efsane gibi gösterilen hoca aynı zamanda. bizim çocuklar muhabbetinin temelinde de bu nefret yatıyor. artık bizim milli takımımız olayı lanse edilmeye çalışılıyor. bunun da ekmeğini şenol güneş yiyor. kendisinin aldığı ücrete çok iyi yabancı hoca getirebiliriz milli takımın başına. bence olması gereken de bu.
 • 3652
  performansa göre değil isme göre oyuncu çağırmış boş takıntılarının cezasını 84 milyona çektiren çakma feylosof.

  taktik olarak tek alametifarikası kanatta uzun boylu pres gücü yüksek forvet oynatmak. başka herhangi bir sistem yok.

  italya maçında oynamamak üzere çıktık sahaya. 9 oyuncu yarı sahamızın 20 ile 35. metreleri arasına yatayda 5 ve önünde 4 kişi yan yana olarak dizildi. kayma adımlarıyla takip ettik italyanları. okay'ı oynatmak demek zaten her seferinde stoperin arasına sokulacak 3. bir stoper demekti. sezonu burada verimli geçiren taylan'ı asla düşünmedi kaybedecek bir şeyimiz kalmadığında dahi kaan ayhan ile okay'ı değiştirerek alanı savunmaya öncelik vererek oynadı.

  hakan çalhanoğlu ile sneijder'in kaderini birbirine benzetirim. ikisi de on numara olmasına karşın ters ayaklı kanat olarak oynadıklarında gol ve asist açısından harika performans verdiler. çünkü bu adamlar harika şutörlerdi. birini böyle dönüştüren mancini oldu, diğerini dönüştüren ise pioli. iki italyan.

  sezonu gümbür gümbür geçiren hakan'ı galler maçının son 7 dakikasında sol çizgide gördük sadece. çünkü kenan ile savunmaya devam ediyorduk! savunmayı önde başlatıyorduk.

  kaybedecek bir şeyi olmamasına rağmen merkezi ozan-irfan, taylan-ozan, taylan - irfan yapma cesaretini gösteremedi. ilk okullarda trafik dersinde bir ritüel vardır standart trafik ışıklarında hareketi anlatan,

  önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola.

  milli takımın özeti birazda buydu iki maçta. çünkü merkezde kreatif kullanması gereken pasörleri kullanmamış, hakanı kalabalığın içine atıp şut opsiyonlarını köreltmişti. ve biz sadece sağdan sola pasla dönüp durduk.

  kontra açısından cengiz'e nazaran zayıf olan yusuf'la italya maçına çıkmış, ayağa top yapabilecek forveti çiftleyecek yusuf'u galler maçında yedek bırakıp cengiz'le oynadık. ya da gole en çok ihtiyaç duyduğumuz ve atamazsak eleneceğimiz maçta cengiz'i çıkarıp irfan'ı sağ çizgiye aldık.

  kadroya denemeye dahi alınmayan ademler, muhammedler, sırf şov yapmak için çağırılan ancak 23'e yazılmayan rıdvanlar, en azından umut sakatlandığından sağ ayaklı sol bek oynatmak zorunda bırakmayacak savunma sistemimizi anlayamamış canerler, ve sezonu verimli geçiren halil akbunarların adeletsizlik ahı vardı belki de milli takımın üstünde. ya da ilk fırsatta oyuncularını satan türkiye futbol tarihinin en iyi kadrolarını yöneten en şanslı milli takım hocasının basiretsizliği.
 • 3653
  milli takım hocalığı garip bir iş aslında.

  olayın iki yönü var. birincisi elinize gelen malzeme, yani futbolcu topluluğu. şimdi sizin hoca olarak bu gruba katacaklarınız sınırlıdır. çok uzun süreler birlikte çalışamadığınız için hoca olarak siz bu oyuncuları daha iyi pres yapan, daha çok koşan, daha çok mücadele eden, daha çok şut atan bir forma sokamazsınız. bu açıdan milli takım hocalarının saha içine etkisi sıfırdır.

  ikinci yönü ise malzemenin kullanılmasıdır. işte burda hocaların farkı ortaya çıkar. milli takım sisteme göre futbolcuların değil, futbolcuya göre sistemin yeridir. bunun için de pragmatist olmak şarttır. ve evet fatih terim bu yüzden milli takımın aranan hocasıdır. hiç olmadık bir maçta hiç olmadık bir oyuncuyu sahaya attığını defalarca görmüşüzdür, sebebi de bu anı yaşama, o andan maksimum faydayı elde etme ve kontrol etme iç güdüsüdür. şenol güneş'de olmayan şey budur. kısa vadede çözüm üretme konusunda şenol güneş yetersiz bir insandır. gerekli donanımı yoktur.

  bizim milli takımın fazla abartıldığını düşünenlerdenim. stoper mevkiisi dışında öyle aman aman futbolcularımız yok fakat tek maçlık periyotlarda da fark yaratabilecek bir oyuncu topluluğu var. milli takım hocası olarak da şenol güneş'in görevi bu farkı ortaya çıkaracak bir kadro ve sistem planlamaktı, bunu başaramadı.
 • 3655
  bundesliga 2'de 28 maçta 7 gol 2 asist yapmış kenan karamantürkiye süper liginde 40 maça çıkıp 9 gol 13 asist katkısı vermiş halil akbunar'a tercih eden süper filozof.

  sözlük yazarımız kaideyi taciz eden istisna da twitter'da kenan'ın neden oynadığını paylaşmış. süper filozofumuzun tüm oyun planı kenan'a atılan uzun topu tutmak üzerine kurulu. "oynamalı" değil, "neden oynadığı" sorusunun cevabı bu aslında. doğru mu? değil. komple yanlış. elinde hakan çalhanoğlu gibi bir oyuncu varken oyunu kenan'ın üzerinden oynama çaban en hafif tabiri ile iş bilmezlik.

  değil diyen birisi bana anlatsın, ne olur anlatsın euro 2020'de kenan karaman nasıl olur da 2 maçta da 75'te kenara geldi? ne verdi sana iki maçta toplam 150 dakikada? toplam 180 dakika oynadın turnuvada, 150 dakika bu adam sahada kaldı. neden abi? anlatın vallahi anlayacağım, ben bunu düşünmeden duramıyorum. oyunun içerisindeki katkısı sıfır seviyesinde bir adam neden kadroda? neden halil akbunar seçilmedi kenan karaman yerine?

  hadi diyelim halil akbunar'ı almadın kadroya, aldığın kerem aktürkoğlu - halil dervişoğlu ikilisinin suçu ne? kenan'dan beklediğin işi halil dervişoğlu 3 gömlek üstün yapardı oynadığı maçlarda. ne yani fatih terim'in elinin dokunduğu oyuncu kompleksi mi bu?

  bu kadro bu oyunu oynuyorsa, daha doğrusu sen "illa ki bu oyunu oynayacağım ben" diyorsan, bütün sezon boyunca galatasaray'da çatır çatır oyun kurmuş taylan antalyalı neden oynamıyor? yani taylan - irfan can kahveci orta sahası ozan tufan - okay yokuşlu orta sahasından hücum anlamında daha verimli olabilecekken ve kazanman gereken bir maça çıkıyorken madem taktiğin bu elindeki oyuncudan neden faydalanmıyorsun ki? faydalanmayacaksın, alma kadroya. alma abi, neden alıyorsun? gitmeseydi taylan antalyalı, almasaydın kadroya bıraksaydın kampta olsaydı bizim için?

  futbolu bilmediğini ısrarla ispat etmeye çalışır bir performans sergiliyor. turnuvanın en çok kazanan teknik adamlarından birisiyken bu parayı neden kazandığını ispat edecek bir şey gösterdin mi bize? e madem öyle, madem bu kısır oyunu oynayacaktık bari aykut kocaman gitseydi milli takımın başında bu turnuvaya, en azından bu yanlış oyunu doğru oynatmayı biliyor. sen yanlış oyun planını bile oynatamıyorsun.

  liverpool'da oynamış ozan kabak ve yıllardır premier lig'de oynayan çağlar söyüncü şu anda en mantıklı stoper ikilin, net oyun kurarlar sana. sağda mehmet zeki çelik tamam, solda umut meraş zaten çaresiz, ha rıdvan da olabilir çok bir farkları olmaz, senin kafandaki oyun için ben olsam caner erkin'i mutlaka yazardım kadroya ama. orta sahan bu kadroda taylan antalyalı olmak zorunda, yanında irfan can kahveci da olur ozan tufan da olur sorun değil. 10 numaran hakan çalhanoğlu zaten dünyanın en iyilerinden, takımının en iyisi o zaten ilk yazılacak isim. sola halil dervişoğlu'nu ya da kerem aktürkoğlu'nu koyarsın sağa da cengiz ünder'i ya da abdulkadir ömür'ü, böylelikle burak yılmaz'ı daha fazla akıtabilirsin ceza sahasına. ne hakan çalhanoğlundan verim alabiliyorsun bu şekilde ne burak yılmaz'dan ki bu ikili senin en iyi performans beklediğin iki oyuncun. sen onları rahatlatacak bir oyunu planlayacağına tüm planı yetersizliğini tüm dünyanın gördüğü kenan karaman üzerine oyun planı kuruyorsun, bu adamın kadroda olması bile hatayken. kenan karaman kanat oyuncusu değil, yusuf yazıcı kanat oyuncusu değil. bunu anlamak çok zor olmamalı, lütfen ya!

  ben turnuva başlarken beklenti sahibi değildim çoğu gibi. ama gruptan çıkmayı bekliyordum. sonraki turda atarız havluyu diye düşünürken sen gol atamadın iki maçta, belki turnuvayı gol atamadan sıfır çekerek bitireceksin şu kadro ile, neden abi neden? ben bulamıyorum kafamda nedenini, bu kadar geniş bir havuzdan seçilmiş bu kadar yetenekli oyuncular ile bu sonuçları asla kabul edemiyorum.

  bakalım turnuva sonunda ne yapacaksın? bakalım istifa edecek kadar erdem sahibi misin? ben olduğunu düşünmek istiyorum, başarısızlığın ortadayken son maçın basın toplantısında görevi bırakman lazım. yani olması gereken bu. kendimi koyuyorum yerine de böyle bir tablo yaşansa ve teknik adam olsam bırak istifa etmeyi insan içine çıkamazdım. en az 6-7 ay ülkeye uğramazdım galiba.

  caner erkin'in orta açma performansı ve talisca'nın çılgın atması sayesinde beşiktaş'ta kazandığın 2 şampiyonluk hatrına getirildiğin koltukta "neden olmadı" diye düşünmezsin umarım. 2002'de terim'in oluşturduğu kadroda hagi'nin yerine yıldıray, popescu'nun yerine alpay'ı oynatarak aldığın 3.lüğün aslında kime ait olduğu da böylece ortaya çıktı.

  uğurlar olsun şenol güneş. umarım son maçında en azından turnuvadaki şeref golümüzü 90+10'da bile olsa bir şekilde atmamızı sağlayacak bir taktikle çıkabilirsin. "umudun var mı o gole" dersen, kalmadı.
 • 3656
  euro 2020’de 80 milyonu yarı yolda bırakan adam. kötü oynuyoruz değil, bir şey oynamıyoruz. kadro ve oyuncu değişiklikleri felaket. futbolcuların psikolojisi bitik. basın toplantıları en kötüsü. detaya girmeye bile gerek yok. bu kadro bundan çok daha iyisini yapmalıydı.

  hoca avrupa şampiyonası başladı farkında mısın? basın toplantıların hala hazırlık maçları gibi geçiyor çünkü.
 • 3658
  euro 2020'in başarısız teknik direktörü.

  renktaşlarım da gayet açıklayıcı yazmışlar. benim kendisi ile ilgili anlamadığım 2 mevzu var.
  1. hazırlık maçları: gine ve azerbaycan ile kurgulanan bu süreç turnuvadaki hangi maç ile ilişkiliydi? yani irlanda ile oynarsın, galler hazırlığı denir, isviçre benzeri bir takımla oynarsın, hadi italya malum. gine nedir?

  2. oyuncu tercihi: burada da tek sorum şu olurdu kendisine, umut meraş ve onun yedeği rıdvan olarak belirlenmiş. hadi umut sakatlandı, burada mert müldürü oynattın, sağ bek oyuncu. o zaman sğüreç şöyle oluyor, umut/mert/rıdvan. bizde sol bek yok, amenna. ancak, sağ bek oynayan 20 yaşındaki çocuğu oraya atmak yerine sivas'ta iyi kötü sezonun tamamında oynayan uğur çiftçi var. rıdvan kadar 3. bek görevini üstlenebilir diye düşünüyorum. hadi caner vs malum. mert müldürün oynadığı oyun kadar kötü olamazdı (ki çocuğa gram suç bulmuyorum.).
 • 3660
  euro 2020 sonrası istifa etmeyecek ve türkiye'nin 2022 dünya kupası'na gitmesini engelleyecek şahıs. bu saatten sonra oyuncular kendisine güvenmez ki belli bir güvensizlik şimdilerde oynanan turnuvada bile görünüyor. kadro tercihlerinin ve oynatılan oyuncuların takım içi huzursuzluk ortaya çıkarttığı belli. kendisi ile yola devam edilirse önümüzdeki dünya kupasını da evden izleriz.
 • 3661
  euro 2020 maçı için hiçbir planı olmayan kötü teknik direktör.

  mancini, türkiye maçı için önde pres yaptı. baktı türkiye gelmiyor, devre arası defansif sağ beki çıkarıp, ofansif sağ bek oyuna aldı. isviçre maçında skoru aldıktan sonra geride bekledi ve geçiş hücumuyle farkı açtı. kadrosu güçlü italya, iki maç için farklı iki planı uyguladı, hatta maç içi skorlara göre bile farklı hazırlığı olduğunu gösterdi.

  hadi italya'nın kadrosu çok iyi, hamur gibi, istediğin gibi oyna. galler, bale'in pası ramsey'in topsuz koşusuyla kaç pozisyona girdi. şenol güneş, bu golü beklemiyormuş. fakat galler'in böyle bir hazırlığı olduğu aşikar.

  uzun lafın kısası, euro 2016 sonrası, euro 2020 de hayal kırıklığı ile bitti. şenol güneş hesap vermeli. istifa edeyim gideyim yeterli değil.
 • 3664
  2002 dünya kupasında üçüncü olurken o sezonun ilk yarısını komple kulübede geçirmiş, ikinci yarısında ise sadece üç maçta doksan dakika forma giyebilmiş hakan şükür'ü; türkiye ligi'nde gol kralı olmuş, kariyer zirvesindeki ilhan mansız'a tercih etmiş teknik direktör. teknik direktör olarak korkağın teki olduğu için taffarel yerine rüştü, hagi yerine yıldıray, popescu yerine alpay değişimleri ve 4-1-4-1'e dönmek hariç 1996-2000 galatasaray kadrosuna ve oyun anlayışına en ufak bir müdahale edememişti o dönem.

  gruplarda kosta rika maçında emre'nin bireysel beceriyle attığı golü bile koruyamayıp berabere kaldı. bu işi spor olsun diye yapan çin'e lütfedip 3 atıp brezilya'nın kosta rika'yı paralamasıyla ikinci tura çıkabildi. ikinci turda japonya'ya karşı tek kornerde davala'nın kafasıyla golü bulup kalan 80 dakika 11 kişiyle çanakkale geçilmez oynattı, çeyrek finalde turnuvanın süpriz takımı senegal'e karşı tüm formsuzluğuna rağmen vazgeçemediği hakan şükür'ün kaçırdığı bir torba gol yüzünden farka gideceği maçı ancak uzatmalara götürebildi. takım atak yapamaz hale gelince lütfedip oyundan aldığı hakan şükür'ün yerine sahaya sürdüğü ilhan mansız girebildiği ikinci ya da üçüncü pozisyonda altın golü atınca bir anda "bir bildiğim var benim" havalarına girmişti. üzerine yarı finalde bir ara altı futbolcuyla bir brezilya'lı futbolcuyu kovalayacak kadar aciz durumlara düşülen maçta rüştü'nün wakabiyashi'den hallice performansı sayesinde 1-0'la paçayı kurtardı. metin şentürk'ün bile görebildiği futbol gerçeğine ancak formalite havasındaki üçüncülük maçında cesaret edebildi, nitekim hakan şükür - ilhan mansız ikilisiyle başlanan maçta, laylaylom havada oynanmasına rağmen yarım saatte 3-1'i buldu.

  aradan 19 yıl geçti, takvimler 2021'i gösteriyor. ve ertelenmiş euro 2020'de hala aynı profilde devam ediyor. tamamen ezbere yapılmış oyuncu tercihleri, tamamen ezbere yapılmış kadro seçimleri ve "hadi çocuklar, hepiniz nasıl oynuyorsanız çıkın aynen öyle oynayın" seviyesinde bir taktik anlayış. türkiye ligi'nde bu sezon fırtınalar estiren, hatta belki de sırf bu turnuva var diye kariyer sezonunu oynayan pek çok futbolcuyu; sadece avrupa'da oynayan aynı mevki oyuncusunu kadroya alabilmek için görmezden geldi. ortada 2002'deki gibi bir takım iskeleti de olmayınca şimdilik 180 dakikaya sıfır dakika futbol sığdırabildi. çok kuvvetle muhtemel üç gün sonra 270 dakikayı sıfır dakika futbolla kapatmış olacak.

  2002'de birinci fatih terim dönemi'nin kadrosuyla sahaya çıktı, 2009'da trabzon'da ersun yanal'ın kurduğu takımla bir şeyler yaptı, beşiktaş'ta ise slaven bilic'in "feda" dönemlerinden alıp yola koyduğu mirası yedi.

  ülkenin arada sırada katılabildiği bir turnuvaya, elindeki oyuncu havuzundaki en yetenekli ve formda oyuncuları seçemeyecek kadar hem korkak hem de niteliksiz.

  ancak sırf fatih terim kompleksi yüzünden milli takım seçiciliğinden öte ülke futbolu adına bir karar vericilik/fikir üreticiliği gömleği giydirilmeye çalışılıyor kendisine...

  hakikaten yazık...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!