• 573
  dün* vasatı aşamamasına rağmen bu kadar övüldüğünü görünce ne yapmış acaba diye whoscored verilerine baktım. verilere gelmeden önce şunları dile getirmem gerek;

  * malatya'nın kadroda, sol önde görünce sevindiğim buğra oynuyordu ki bence ligin en kötü oyuncusu.
  * buğra gibi zaman zaman bek oynayan adamın arkasında da hücum gücü çok kısıtlı sakıb aytaç oynuyordu. savunma performansını ona göre değerlendirmek lazım.

  gelelim whoscored verilerine;

  * fofana 58'de buğra'nın yerine oyuna girmiş ve malatya'nın en çok adam geçen oyuncusu 32 dk içinde.(3)
  * şener, ilk onbir başlayan oyuncular arasında en düşük ratinge sahip.
  * ilk onbir oyuncularından sadecea andone'den(17) daha fazla pas yapmış.(23)

  mariano takıntısı objektiflikten uzaklaştırmış herkesi, mariano fiziken hazır değil doğru fakat yerine oynayan adam da hücumda sıfır katkı, savumada da biraz etkili bir oyuncu ile karşılaşınca iyi iş çıkaramamış. isterim ki ikisi de rekabetten beslenip daha iyi oynasınlar.
 • 574
  çok iyi bir yedek ama o kadar. rotasyonda falan oynar ucl dönüşü, mariano sakatken, cezalıyken kullanırız ama mariano'nun bambaşka meziyetleri var. zaten fatih terim de bu silahını fener derbisine sakladı. hatta sağ kanadı olduğu gibi fener derbisine sakladı. feghouli de mariano gibi bu hafta dinlendi.

  dediğim gibi şener türk olmasıyla birlikte önemli bir oyuncu. yabancı bir oyuncu olsaydı zaten linnes varken tercih edilmezdi.
 • 575
  ilk maç ölçü olmaz, adam aylarca oynamadı ve şener benim beğendiğim de bir oyuncu. bir kere bizde pek olmayan bir özelliği var; çizgiye inmeyi seven bir bek ancak savunması sıkıntılı. zaten savunmasıyla değil, hücum gücü ve temposuyla büyük takıma gitmeyi başarmış bir oyuncu. e haliyle temposuyla öne çıkan bir oyuncunun bu kadar uzun süre oynamamasının ardından çıktığı ilk maçta hücumda çok görünmemesi gayet normal. ancak 22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçında neye istinaden beğenildi de mariano yerine tercih ediliyor anlamak zor benim için. hücumda yok, savunmada bir tane çok kritik kademesi hariç çok ektrsa bir şey yapmadı ki tekrar belirtiyorum; bu kadar süre oynamamış bir oyuncunun yeni takımıyla ilk resmi maçı için bunlar gayet doğal. ancak şu anki haliyle mariano'nun hücum performansının yarısını veremez şener. ileride daha iyi olacak ve umarım mariano'yu zorlayacaktır.
 • 576
  22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçında bir oyuncumuz %100'lük bir penaltı yaptırdı. pozisyonun sadece son tekrarında anlaşıldığından dolayı tam emin olamıyorum ama yanlış görmediysem şener'di. 2. yarıda andone'nin verilmeyen penaltısından bir süre sonra konyaspor korner kullandı. oyuncumuz adamın formasının bel kısmından 3-4 saniye boyunca tuttu çekti ve bırakmadı. malatyasporlu oyuncu yerdeyken tutmaya başladı zıplayıp yere düştü, oyuncumuz ise hala formasından asılmaya devam ediyordu.

  eğer o oyuncu şener'se ve var orada penaltıyı verse(ki bence vermeliydi andone'ninkiyle beraber) burada bire bir aynı performansa karşın 123123132 kişi şener'e sallıyor olacaktı.