• 70
  avrupa ve kıta amerika'daki bilimin ülkemize nazaran daha çok gelişmesini en temelde genel geçer düşüncelere sahip olmama ile açıklayabiliriz.
  genelleme yapmayı o kadar çok seviyoruz ki bir örnekten yola çıkarak tüm kitleye yayabiliyoruz.

  evet sekizinci nesil yazarlar tüm kötülüklerin anasıdır evet.

  26 mayıs 2018'den beri yazar statüsünde bulunuyorum. sekizinci neslin yazar olabilme şansına erişen ilk bireyiyim ve hala daha sözlükte nesil üstünden yapılan tartışmalara şahit oluyorum. yazık çok yazık...
 • 71
  benim de dahil olduğum yazarlar grubu. olabildiğince sert eleştiriden uzak yazmaya çalışıyorum buraya, çünkü hayatımın hiçbir aşamasında bir olayın tek doğrusu olduğunu düşünmedim. ancak iletişim çağında büyüyen gençler, bilgiye çok çabuk ulaşıyorlar, ve çabuk ulaşılan her şey gibi, bilgi de onlar için fazla değer taşımayan bir kavram haline geliyor. tecrübe gibi, bilgi gibi kavramların içi boşaldıkça da, ne var yani, ben olsam daha iyisini yaparım cüretkarlığında yaklaşıyorlar olaya ve bu davranışlarını da yeniliğe açık olmak kavramıyla süslüyorlar. daha eskiyi tam olarak anlamadan, her şeyi kökten değiştirebileceklerini düşünüyorlar. o nedenle, daha heyecanlı, daha keskin eleştiriyorlar her şeyi.

  malesef, kendileri gibi düşünmeyenleri anlamak yerine, onları ya aptal yerine koyuyorlar ya da onlardan nefret ediyorlar... hepsi değil elbette, ama bu şekilde davrananların sayısı oldukça yüksek.
 • 72
  benim de içinde bulunduğum yazar grubu. tıpkı y neslinin z neslini eleştirmesi gibi, tıpkı 2000 yıl önce socrates'in yeni nesli eleştirmesi gibi, burada da eskiler yenileri eleştiriyor. hiç değişmez bu. neden? çünkü bir grubu sayılı örneklerden dolayı komple eleştirmeden duramıyoruz. bir kişiye nefretle bir şey yazdığımı düşünmüyorum, kimseye küfretmedim veya hakaret etmedim. böyle şeyler bana da yapılmadı. insanları yaşlarına, ırklarına, dinlerine göre gruplamak hiç güzel bir şey değil. şimdi birisi ististanlar vardır tabii gibi bir şey yazar. istisna varsa bir grubu komple eleştirmeyeceksin. arap biri suç işledi, sorun çıkardı diye dünyadaki bütün arapları kötülemeyeceksin. bu sadece kötü şeyler için değip iyi şeyler içinde geçerli. alman birini çok disiplinli, çalışkan görünce bütün almanlar böyledir diyemezsin.
  bir grubun çoğunluğu belli bir özellik taşıyorsa, o grupla ilgili yazılan cümlede çoğunluğu ifadesi kullanılmalı.
  edit: socrates değil aristoteles'miş.
 • 73
  8. nesil bir yazar olarak içimizde troll olabilr. ancak tespit edilmesi de en kolay grup olduğumuzu düşünüyorum.

  yüksek ihtimalle önceki nesillerde de vardı. onların pek çoğunun temizlendiğini düşünüyorum ama kalmış olanlar olabilir.

  yalnız sözlükteki bütün kötülüklerin anası olarak 8. nesil yazarları görmek çok mantık değil. pek çok eski yazar da nefret dolu, saçma sapan entryler girebiliyor. buna defalarca kez şahit oldum.
 • 74
  haksız elestiriye maruz kalan yazardır.
  --- alıntı ---
  tarihin her döneminde yeni nesiler hep eleştirilmiştir. örneğin aristotales, yaşadığı dönemde, yani m.ö. 350 yılında "bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. kaba bir şekilde yemek yiyorlar, yetişkinlere karşı saygısızlar, ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenlerini sinirlendiriyorlar" diye yazmış.
  ondan yaklaşık 450 yıl sonra hesiod ne demiş dersiniz: "günümüz gençleri öyle umursamaz ki, ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağır başlı davranmayı öğretmişlerdi. şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar. çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar."
  --- alıntı ---