• 1
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçından sonra söylenmiş fatih terim sözü. yollar uzun dikenli taşlı olsa da, geleceğe dair umut veren fatih terim sözü. ders almayıp ders veren değil, hatasını kabullenen ve düzeltmek için çaba gösteren bir sinyor varsa takımınızın başında; hiçbir maç, hiçbir kupa, hiçbir başarı imkansız değil. galatasaraya ve yarına umutla bakmamı, bakmamızı sağlayan fatih terim sözü.
 • 2
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçından sonra söylenen fatih terim sözü.

  hocam 2019-2020 sezonunda ne kadro planlaman ne de oyuncu tercihlerin değil ders alman gereken.

  onlara dair hatalarını zaten devre arası gelmeden anlamış ve imkan dahilinde geregini de yapmıştın.

  benim derdim baska.

  şu ilk devreleri hiç etmekten vazgeçelim hocam. lütfen. bak yalvarıyorum sana ilk devreyi 35 civarı puanla tamamla zaten ikinci devre 40 puanı taraftar kazandırıyor.

  güle oynaya şampiyon oluruz.

  ilk devre çok önemli hocam ilk devre kredi kazanalım ki 8 de kapanır 18 de kapanır diye kasmayalım.

  millet biz puan kaybedelim diye dua etsin. gerekirse ligin tadı kaçsın...

  ----

  bu arada "sebep a benim" kısmını yorumlamıştım,

  b fatih terim kısmı çok net.

  galatasaray fatih terim ikilisini koparmak için her şeyi yaparlar...

  fatih terim biat etmemesinin bedelini ödüyor...

  ----

  (bkz: fatih terim/#2923590)
 • 3
  'başarısızlık varsa, sebep olarak ne söyleyebilirsiniz?' sorusuna fatih terim:

  "sebep a, benim. sebep b, fatih terim. iyi geceler."

  hocanın böyle demiş ama hocanın bu sezon bence tek hatası ilk 16 haftada topladığı 24 puan. covid-19 olmasaydı biz yine şampiyonduk. bizim gibi yaşlı takımlar kolay kolay toparlanamıyorlar. hatta rize maçında* muslera'nın ayağı kırılmasaydı hala potadaydık ama sağlık olsun. önümüzdeki maçlara bakacağız artık...
 • 4
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçından sonra söylenen tarihe geçecek fatih terim sözü. bu söz gelecek senenin hırsının sözü.

  gözüm kör değil, hocamı severim ama yanlışını da hep söylerim. kendisi yanlışlarını görmüş, içerden belki gerçekten vardır. belki ilk yarıyı söylüyordur. belki babel inadını söylüyordur. bunları dile getirmesi bile kendisi açından çok iyi bir olay.

  senin için rahat olsun hocam 2. yarıda yaptığın bir tane hatan yok. ilk yarıda ya da ikinci yarıda yaptıysan bile galatasaray'ın menfaati için yapmışsındır. ben nasıl gönülden seviyorsam seninde sevdiğinden şüphem yok, hiç olmadı.

  bu takım en az 3 sene daha seninle beraber olmalı, seninle beraber yürümeli. günahıyla sevabıyla biz birbirimiz için varız.

  elbet sevmediklerim, beğenmediklerim, istemediklerim vardır ama benim sana ve takıma hakkım sonuna kadar helal olsun.
 • 5
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçından sonra hocamızın özeleştirisi olan söz.

  sebep a benim olan fath terim : feghouli, belhanda, nzonzi, selçuk inan, babel tercihlerini yanlış yapan fatih terim. nzonzi eyvallah oyun sistemine uymadı ama benim izlediğim nzonzi taş gibi oyuncuydu belki şu belhanda feghouli ve selçuk inan ısrarını bu adamda yapsan çok daha iyi olabilirdi.
  selçuk inan daha sezonun ilk maçı olan denizlispor maçında belli etti ne kadar kötü olduğunu ama tekrar tekrar şans tanımalar kaybettirdiği puanlara rağmen hala kadroda olması hiç iyi olmadı.
  feghouli ve belhanda kuzey afrikalı oyuncuların en iyi iki örneği tembel ve disiplinsiz adamlar. biri sezonun ilk yarısı yatar ikinci yarısı açılır öteki canı ne zaman isterse oynar. bunları göre göre oynatmak takımda tutmak olmadı.
  babel o yaştaki bir oyuncuya 3 senelik kontrat müthiş yanlıştı. adamın futbolu bıraktığı saçının renginden belliydi.

  sebep b fatih terim olan fatih terim . formayı hakedene vermeyen gençleri oynatmayan fatih terim. canımızsın ciğerimizsin ama bu sene bizim bütün gençlerimiz formayı giymeliydi, belhanda yoksa atalay babacan olmalıydı, feghouli yoksa yunus akgün olmalıydı, defansta emin bayram olmalıydı sol bekte süleyman luş bunlar mutlaka olmalıydı hocam.

  biz senin kıymetini biliyoruz, sen ne dersen o doğrudur futbolcularla vakit geçirende sensin hatalarını yapmayacak olanda seni seviyoruz hocam.
 • 6
  2019-2020 sezonunun neden kayıp sezon olduğunun "fatih terim sözlüğü"ndeki karşılığı.

  hocamız bu denklem kokan cümlesiyle gizli bir itirafta bulunmuş. cümlemin ilk kısmı olan "sebep a benim" tarafının meali: ilk 17 maçta kaçan tonla puanın başlıca nedenleri; sırtlan gibi bekleyenlerin ve tek kelimemde cezalar vermeye hazır olanların olduğunu bile bile daha lig başlamadan yaptığım açıklamalar nedeniyle aldığım cezalar ve bu sebeple ne kendimi ne de oyuncularımı bir türlü konsantre edememem, birden fazla haketmeyen futbolcuya çok müsamaha göstermem, ideal bir şablon oturtma uğruna yanlışlar üzerinde ısrar etmem gibi daha çok yazılacak uzun uzun hatalar. ikinci kısmı olan " sebep b fatih terim" tarafı ise ligin ikinci devresinde verilen aranın iyi değerlendirilmeyişi ve sonra kaybedilen 4 maçlık serideki normal, saha içi gibi kısa kısa hatalar.

  takımın her sezon başı en az 4-5 yeni oyuncu ile başlaması sistem oturtmakta mutlaka sıkıntılar doğuruyor ve en iyiyi bulmamız çok zaman alıyor. son 2 sezon aynı hikaye üzerine kurulu. 2018-2019 sezonunda da bu yıl da hep 2. devrede açıldık. ancak bu yıl olağandışı çok ama çok şey oldu ve yarışta geri kaldık. benim anlamadığım kısım ise 15 günlük kış arasından sonra vitesi 5'e alan takım neden koca bir ilk devre boyunca en kötü 10 maç iyi olamıyor? neden ikinci devrelerde gösterilen azim ilk yarılarda yok? sistem oturmuyor olabilir ama azim yok, hırs yok. koca bir ilk 17 maçta nasıl sadece 27 puan alabiliyoruz? giden 24 puan 8 maçlık bir mağlubiyet demek. normalde koca sezon boyunca 6 veya 7 defa yenilmesi gereken takım daha ilk 17 maçta 8 kez nasıl yenilmiş olabilir?

  sayın hocamız kaçan şampiyonluğun ana nedeninin bunlar olduğunu illaki biliyor. 2 yıl boyunca aynı şeylerin olması ona da yeni bir tecrübe oldu. çözüm yine kendisinde ve bu sorunu gelecek sene ne kendine ne de bize yaşatmayacağına eminim. gelecek yıl daha ilk maçın, ilk düdüğünden itibaren full konsantre olursak gerisi kendiliğinden gelecektir.
 • 7
  fatih hocanın "sebep b: fatih terim" derken burada bahsettiğinin kendisi olmadığını sandığım fatih terim sözüdür.

  sırf fatih terim var diye bizlere yapılanları düşünelim ne demek istediğini anlarız hocanın. mesela daha 2019-2020 sezon başında yok yere 4 maç(-tı sanırım) haksız bir ceza verildiğini unutmayalım. ersun yanal basın toplantısında hakeme "şerefsiz" dedi sevk bile edilmedi.

  evet hoca ilk sebep olarak kendi hatalarından bahsediyor. ama ikinci sebep olarak kendisini değil kendisine karşı alınan cephe sonucunda takımın başına gelenlerden(takımımızın göstere göstere katledilişlerinden) bahsediyor bence.
 • 8
  sebep b: fatih terim sözü, hükümet, federasyon ve medyanın fatih terim markasına olan düşmanlığının açıklamasıdır benim anladığım. sebep a: ben derken ise hataları olduğunu söylüyor. yukarilarda yazılmıs zaten. ligin ilk yarisi, babel'li kadronun oyunu gerçekten şampiyon olamayacağımızın ispatıydı ama görmek istemedik. sağlık olsun.
 • 9
  bu sözlerden benim de çıkarımım;
  sebep a: ben demesinin şöyle bir olumlu tarafı var ki hoca yaptığı hataların farkında ve bunu ilk sıraya koyması, a demesi olumlu.
  sebep b: fatih terim ise, taa "evet/hayır" referandum sürecinde ahmet çakar'ın hangi hakla olduğunu anlamadığım ama içindeki cinliği, çakallığı anlamanın hiç de zor olmadığı şekilde "sen de var mısın fatih hoca" videolu gönderimine cevap vermemesiyle başlayan, önce milli takımdan gönderiliş biçimi, sonra galatasaray'ın başında "a" dediğinde minimum 3-4 maç cezalar almasıyla (ki onun söylemlerinin çok daha ağırını başkaları etmelerine rağmen düzenin adamı oldukları için ceza almadılar) devam eden, kamuoyuna pompalanan "anti-fatih terim" oluşumunun tezahürüdür, bence hoca bunu ima etti.
  ve gördüğüm onun üzerinden galatasaray'a verilen zararlar umarım hocayı farklı kararlar almaya itmez.
  galatasaray taraftarı her zaman nasıl duruyorsak bugün daha fazla arkasında, yanında durmalıyız hocanın.
  en basitinden, ben biliyorum ki, başarı gelmediğinde en az bizim kadar, hatta bizden çok daha fazla üzülen bir adam var başımızda, daha ne olsun..
  (bkz: 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı) ve
  (bkz: 2019-2020 sezonu)
 • 12
  sebep de neden de siz değilsiniz sevgili hocam. kim ne derse sesin galatasaray taraftarı en az üç yıl daha senin arkanda. yeniden yapılanma için gerekli adımları at ama bir şartla; lütfen geçmişi için, vefa için futbolcu sokma florya’dan içeri.

  evet arda’dan, semih’ten bahsediyorum. bu hatalarından vazgeç gerisi dükkan senindir. falcao konusunda haklı çıktığını da hemen ifade edeyim.

  hocam cesur ol, gençlerle yola devam et. lütfen 1996 yılındaki cesaretine geri dön. bırak eskileri püsküleri. altyapıda yemin ederim en az beş yıldız var. üç-dört yıldız da dışarıdan bul. gönder o otuz plus arkadaşları. muslera kalsın yeter.

  sebep a benim, sebep b fatih terim doğru ama bunlar sadece zaferlerin ve sevinçlerin sebepleri. sizi ayakta alkışlıyorum ve alkışlamaya devam edeceğim.