• 200
  ferrari yönetiminin bir an önce direksiyonu elinden alması gereken pilot.

  bunu geçen sezon ortalarında yapmaları gerekiyordu ancak devam eden kontratı, şampiyon pilot olması nedeniyle yapmadılar. ancak 2020 sezonunda sözleşme yenilenmeyeceği bildirildikten sonra resmen tamamen bitmiş durumda. ilk turda spin atıp suçu takıma, arabaya atamazsınız. telsiz konuşmaları vs. bu sezonu, ferrari'yi tamamen gözden çıkardığını belli ediyor.

  acilen vettel'i geri çekip, kimi raikkonen'i alıp onun deneyimleri ile 2021 ve 2022'ye hazırlanmaları gerekiyor.

  (bkz: formula 1 2020 70. yıl dönümü grand prix)
 • 201
  savundum. kaliteli adam dedim. araç uygun değil dedim. stratejislerde iş yok dedim. (dediklerimin de arkasındayım)

  ama yeter be kardeşim. seneye serbestsin. insan biraz “bende hala iş var !” mesajı verir. 12.’lik ne demek ?! anladık güvenmediğin için araca zorlayamıyorsun. anladık zaten lider olamayacağın için kasmıyorsun. fakat insan bu kadar da salmaz ki kendini.

  tanım: 4 sene sporun içinden geçmiş, akılalmaz rekorlar yaratmış/kırmış, son 2 yılda ise o rekorları tersten yazan alman f1 pilotu.
 • 203
  formula 1 2020 70. yıl dönümü grand prixinde yine, yeniden ferrari taraftarlarına saç baş yoldurtmus 4 kez dünya şampiyonu kamyon şoförü.

  ya kardeşim yarışmak istemiyorsan söyle yarışma. tamam anlıyorum, araç leclerc'in sürüş stiline göre geliştiriliyor falan da ya abicim her yarışta bir kaza, bir spin, saçma sapan bir şey muhakkak oluyor. ulan dümdüz yolda giderken spin atmak nedir ya?

  ferrari araci en hızlı araç değil kabul ediyorum fakat alpha tauri'ye de gecilme ya. dört yarıştır rahatça geçebildigi tek araç alfa romeo'nun f1 yarış aracı modeline sahip otobüsü.

  ya insan biraz heyecan olur, biraz atak yapar. aracını içinde rahat hissetmediği için hata yapmamak adına atak yapmıyor diyeceğim de adam dümdüz yolda da spin atıyor.

  kabul ediyorum ferrari bu yıl çok kötü ama bence bu adama 2 defa çok net şampiyon olabilecek araç verdi. ikisinde de batırdı. ben hala bu adamın nasıl 54 yarış kazanıp, 4 kez üst üste şampiyon olduğunu anlayamıyorum. redbull aracı kamyonlarla falan yarışmis olmalı o yıllarda diye düşündürüyor.
 • 204
  hiç uzatmadan tamamen katıldığım bir yorumu copy-paste yapacağım. kendini eleştirenler sanırım ya 2 senedir takip ediyor bu sporu ya da tamamen popülist davranıyor.

  --- alıntı ---

  vettel start'ta batırdı ama allah aşkına ferrari'nin yaptığı strateji neydi öyle ?

  yarış öncesinde anlaşmalarına rağmen sırf leclerc'in önünü açmak için adama erken pit yaptırıp toparlamak istediği yarışını zora soktular.

  buda yetmiyormuş gibi m lastik yerine hard taktılar. yav bide adam lastiklerin iyi hissettirdiğini söylemişti.

  vettel start'ta yaptığı hatayı düzeltmeye çalışırken ferrari'nin strateji ekibi tam anlamıyla etti yarışının içerisine.

  strateji'den azıcık anlayan bilirdi ki h m yaparak çok daha yüksek yerde bitirilirdi bu yarış. vettel'in hata yapması yaptıkları amatörlüğün üstünü örtmez.

  vettel sana gelince dostum, durumun ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum. sana yapılan muamele kendini sorgulamana bile neden oluyordur. onlar böyle bitirmek, yaptıkları saygısızlığı bu şekil haklı çıkarmaya çalışıyorlar çünkü.

  ancak senin buna izin vermemen gerekiyor. yaptığın hatalarla sana yapılan muameleye hak kazandırmak yerine, göstereceğin iyi performanslarla onları pişman edebilirsin.

  herşey bir tarafa da, en zor günün ardından bile "grazie ragazzi" diyen adamın bugün radyodan sonra sessizliğini görünce, içindeki tutkunun bu şekil kaybolduğunu görünce çok üzüldüm gerçekten.

  umarım gelecek yarışlar ve gelecek seneler kendisi için daha hayırlı olur. vettel gibi yeteneğin bu şekilde kaybolup gitmesini istemem. yeni takımında küllerinden doğmasını sabırsızlıkla bekliyor olacağım :)

  --- alıntı ---
 • 206
  sürekli tek kötü kendisiymiş gibi eleştirilen, olaya ortadan bakamayan insanların anlamsız ve circlejerk yorumlarına maruz kalan şoför. ferrari ile olan ilişkisi bugün itibariyle açıkça bitti bence. iki tarafı bağlayan tek şey bir imza. yarış sırasında ve sonrasında kendisinin yaptığı yorumlar ve daha sonra mattia'nın, stratejide sorun yoktu, spin atması bitirdi demesi falan... ferrari'den iyi ayrılan pilotların sayısı epey az zaten.