• 155
  iki pilotun da can havliyle yarıştığı bir şey yokken, takım arkadaşına geçildikten sonra böylesine agresif bir hareket ile tekrar geçmeye çalışması ve akabinde iki pilotun da yarış dışı kalması kabul edilebilir bir şey değil. leclerc aracını biraz daha sola çekemez miydi tabi ki yapabilirdi. belki de öyle bir anda bu denli agresif bir karşılık beklemiyordu ve sonucunda ferrari için felaket bir son oldu.

  (bkz: formula 1 2019 brezilya gp)

  geleyim vettel'e.

  vettel'in şampiyon olacak kalibrede bir pilot olmadığını yıllardır söylüyorum ki burada da defalarca yazdım. hamilton'ın son dönemde aldığı şampiyonluklarda hamilton'ın yeteneği kadar vettel'in yeteneksizliğinin de payı vardır. ferrari takımı 2017 yılında çok ama çok net şekilde en üstün araç iken bile şampiyon olamadıysa vettel'in nasıl bir pilot olduğunu tartışmaya dahi gerek yok.

  bu sene leclerc'in gelişi ve gelişimiyle vettel tamamiyle kendini kaybetti. takıma yarardan çok zarar verdi. italyan basını onu 2. pilot olarak ilan ettiğinden beri iyice dağıttı ve belli ki bunu kabullenemedi. leclerc'e yer vermemek için aracı gereksiz zorlaması ve yarış dışı kalmaları, leclerc'i pist dışı etkenlerle geçmeye çalışmaları ve en son brezilya'daki vukuat. vettel artık bu takımın bir parçası olarak kalamaz, kalmamalı. fernando alonso gibi bir pilotun kariyerini çürütmüş olan ferrari leclerc gibi bir yeteneğe aynı şeyi yapmamak için derhal vettel'den kurtulmalı.
 • 156
  kazayı ilk gördüğümde normal bir f1 pilotu gibi açık kapıdan kafayı içeri sokmuş dedim ama biraz daha detaylı inceleyince hiçte öyle anlatıldığı gibi pist limitlerinde geçmeye çalışmamış. bildiğin sağında bir araç geçecek kadar yer varken aynasını gördüğü adama kapıyı kapatmaya çalışmış. net bir şekilde yarış başında hamilton'a geçilirken devamında sc sonrası albon'a geçilirken göstermediği agresifliği takım arkadaşına göstermiş. hamilton bu kadar iyi bir dönem geçirmişse %50 vettel sayesinde. selçuk inan gibi biraz. geldiği noktayı kabul etmiyor ve gittikçe daha da batırıyor her şeyi.

  bu arada kare kare kaza anının fotoğrafları çekilmiş. vettel'i savunmak isteyenler bunun üzerinden konuşabilir.
  https://gss.gs/TLK.jpg

  (bkz: formula 1 2019 brezilya grand prix)
 • 158
  üfff başlamışız yine üç günlük formula 1 izleyicilerinin ‘4 kez şampiyon olmuş vettel’in şampiyon kalibrede olmadığını öğrendik’ demeçlerine. dönemin rakipsiz v8 motorlu red bull aracını bilmiyor galiba bu arkadaşlar. ferrari yokları oynarken zorlayan pilot sadece takım arkadaşı webber idi. böylesine avantajla bir zahmet şampiyonluk serisi yapsın bu 42 milyon euroluk pilot.

  baskı altında dağılan yapısı var. mental seviyesi inanılmaz düşük ki son 2 yıldır falan kontrolünü iyice kaybettiğini görüyoruz. dünkü yediği naneyi* yeni yetme pilotlar yapmaz. en azından ferrari dönemi sona ermeli artık ve ferrari’nin leclerc gibi bir potansiyele odaklanması gerekiyor.

  binotto da verdiği demeçle vettel’in ekmeğine yağ sürmüş. ne desek bilmiyorum.
  https://www.gpfans.com/...ave-damaged-ferrari/