• 143
  yani eleştirilecek pek çok noktası var ama son 3-4 yarıştır ciddi anlamda toparladı. monza'da yaptığı amatör hatadan sonra önce singapur'da lider oldu, sonra rusya'da 1. sırada devam ederken pit ekibinin oyunuyla 2. sıraya geriledi (sonra da dnf oldu zaten), son yarışta da pole alıp, erken çıkış sebebiyle 2. oldu (yılların kurdu raikkonen de bu tür bir hata yaptı önceki yarış).
  nereden bakarsak bakalım formunda hafif bir toparlanma olduğu kesin.

  tabi bu toparlanma ferrari'nin yaptığı aoredinamik güncellemeler sayesinde oldu demek hem doğru hem yanlış. vettel'in sürüş stilinde redbull yılları önemli bir rol oynadığı için aerodinamik ve şasi olarak güçlü araçlarda daha rahat ediyor. keza ferrari'nin son güncellemesiyle beraber aracın aerodinamik kapasitesi arttığı için artık o blokaj ve arkadan kaymaları çok daha az yaşıyor ve bu sayede kendini daha rahat hissediyor.
  zaten bu sayede sıralama turlarında bir ara takım arkadaşından 0.5 sn fark yerken artık neredeyse kafa kafaya dereceler çıkartıyorlar. yani singapur'daki güncelleme vettel'e leclerc'den daha fazla yaradı. hatta bence vettel mercedes için yarışsa çok daha başarılı olur.

  tüm bunları göz önüne aldığımızda vettel bugün kazanabilir miydi diye sorarsak bence cevabı hayır. mercedes hala yarış temposu olarak oldukça önde (bu sayede de erken pit stop veya tek pit stop gibi bin bir çeşit strateji ile öne geçebilirdi). bunu leclerc'in yarışta önünün açık olduğunda bile hızlı tur zamanları atamadığından anlayabiliriz.

  tüm bunları söylerken vettel'in hala eski formunda olmadığının farkındayım ama tamamen bitik olmadığını da belirtmek gerek ben açıkçası hamilton'ın çok daha üstün bir pilot olduğunu düşünüyorum).

  umarım formunu tekrar artırıp o eski neşeli günlerine dönebilir, grazie ragazzi.

  not:mclarenspor.