• 329
  bu adamın hayranları nereye kayboldu? hani yoklar. takım 2 dk pres yapınca buraya gelip scott piri etkisi be - scott piri yüklemesi diye yazmaya gelirdiniz. scott piri tarafından hazırlanan diri bir galatasaray takımı deyip övgüler dizilirdi.

  galatasaray yine bir avrupa maçında orta sınıf takımdan bile fizik olarak zayıftı. hatta öyle bir takım vardı ki sanki yıllardır ayaklarına top bile değmemiş adamlar bir araya gelmişti. ayakta zor duran adamlar izledik.

  bırakalım avrupayı galatasaray futbol takımı annemizin liginde bile fizik olarak hiçbir takıma üstünlük sağlayamıyor. ama herkes bu adamı teknik direktör gibi bekledi takımı şampiyon yapacağına falan inandı. beden eğitimi hocalığından bozma bir adama umutlar bağlandı. sanırsın bielsa'nın simeone'nin veya klopp'un performans antrönörü kendisi. adamın cv'sini bilen yok ama etkisi dünyanın en iyisi gibiydi.

  şimdi vitor peirera fizik olarak çok iyi bir takım kurar onun kondisyoneri kim onun arayışına girersiniz. ama size söyleyeyim. gidin rıza çalımbay'ın kondiyonerini arayın araştırın her sene tabanca gibi takım hazırlıyor. hem de gittiği her takımda. biraz da o adamları övün.

  neyse kısaca konu kondisyonerden ibaret degil. bizim ülkemizdeki kadar kondisyoner öven başka ırk yok. burada hata scott piri'de de değil. bu entryi bir kondisyonere büyük anlamlar yükleyenler için yazıyorum.

  galatasaray'da italyanlar varken hatta tudor'da varken sıradan bir idmanda bile her gün yapılan interval koşular galatasaray'da sezon başı ya da sezon ortasında arada bir yapılan bir şey. nasıl çalıştığımızı varın siz düşünün.
 • 332
  önem sıralamasındaki yerini taç atışı koçuna bırakmış mevkinin takımdaki sahibi.

  yardımcı antrenörler, kondisyonerler, mevki antrenörleri, duran top antrenörleri... bu görevler her takımın temel gereklilikleri gözü kapalı yerine getirdiği, başarı için fark yaratmaya ihtiyaç duyulan liglerde gerekli. oyuncuların hepsi fiziken dökülüyorsa, işlerini ciddiyetle ve ahlaklı şekilde yapmasını sağlayamayan teknik direktörün problemidir bu. aynı şekilde futbolda belki de en kolay iş olan taç atmak, rakibin doğru presinden bağımsız defalarca kez saçma sapan kullanılıp pozisyon vermeye yol açıyorsa, bunu çözecek olan kişi, taç çalıştıracak bir antrenör değildir.

  hatayı bu tarz ayrıntılarda arayan arkadaşlar çok daha temel problemlere odaklanmalı. avrupa maçları için bunlar geçerli olabilir ama rize, ankaragücü gibi takımlar dünyanın en iyi kondisyonerleri ile mi çalışıyorlar da herkese karşı eziliyoruz ?

  hoca 2011'de geldiğinde de scott piri vardı, şimdi de o var. o dönem ne oynadığımız, ne tarz futbolcularla oynadığımız belliydi. şimdi ise hoca 4 yıldır fiziği zayıf tekniği iyi - fiziği iyi tekniği zayıf oyunculardan hangisini seçeceğine bir türlü karar veremedi. sözde oyun kuran bek istediğimiz için linnes'i oynamıyoruz. ama kalite olmasa da tarz olarak mariano gibi birini alacağımıza linnes yerine onun tarzında bir tık daha iyi bir oyuncu olan omar'ı alıyoruz.bir takımın sag kanat oyuncuları kerem, feghouli, oğulcan gibi, sol kanat oyuncuları onyekuru, arda, babel gibi birbirinden 180 derece farklı oyuncuları olamaz. maalesef karambole ilerliyoruz senelerdir. mesela hoca sözde hakan şükür tipi forvet istiyor, gomis'i, diagne'yi bu yüzden beğenmiyor. mohamed gibi bir oyuncu alıyoruz, adam her maçta baskın oynamasına rağmen onu kulübeye hapsedip falcao'yu falan oynatıyor.

  yukarıdaki sorunları taç antrenörünün olmayışına, yardımcılarının hocayla taktik tartışmaları yapıp karşı argüman üretmemesine vs bağlıyorsanız geçmiş olsun.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!