• 17
    samuel kalu'nun çıkışı klasik afrika'dan 17 yaşında doğu avrupa'ya, orada belçika tarafından keşfedilip genk'e, orada klasik ligi kasıp kavurup girondins bordeaux'ya 8 milyon euro'ya transfer ve 10 numaralı formayı alması şeklinde gerçekleşiyor. bu artık dünya futbolunda klasik bir yola dönüştü, sonu da fransız liginde de iyi oynamaya devam edip genelde 40 milyona premier lig'e ya da ciddi parası olan avrupa takımlarına (osimhen son iyi örnek) gitme şeklinde devam ediyor. malcom'un halefi olarak bordeaux'ya alınan kalu hızlı başlasa da bu seviye için fazla ham çıkıyor. bir de ilk sezonunun ortasında başına gelen bir olay ile iyice dağılıyor: mart 2019'da annesi nijerya'da para için kaçırılıyor. bırakılsa da bu dönem uzun süre maçlara çıkmıyor. ardından haziran'da afrika kupasına nijerya milli takımına çağırılıyor, antrenmanlarda bilincini kaybediyor, kalp krizi sanılıyor ama sonra susuzluktan olduğu ortaya çıkıyor.

    işte bu basiretsiz dönemden sonra zaten ham da bir oyuncu olarak belini doğrultamamış. bordeaux avrupa'daki çoğu kulüp gibi covid sonrası adam satmaya çalışıyor, 5-6 milyon gibi bir opsiyon ile bırakabilirler. bize gelirse olacağı oyuncunun bruma kalitesinde (ve hamlığında) olacağını tahmin ediyorum. bir de kalu'nun şöyle önemli bir yanı var: bu adam hem fransız ligine büyük isimle gelmesi, hem de nijerya milli takımında osimhen, chukwueze, onyekuru gibi yeteneklerin yanında oynaması sebebiyle tüm avrupa kulüplerinin 7/24 radarında olan bir adam. kalu'ya piyasası kısa vadede düşmüş bir kağıt gibi bakmak lazım, eğer bu şekilde kiralarsak ve onyekuru gibi bir oyun oynarsa bu adamın alıp satımından çok iyi para yapılır. olmasa da düşük bir meblağ ile altına girileceğinden sıkıntı yok, maaşı da 500,000 euro civarı. yakında artık staddaki simit saraylarından birine adını verecek samimiyete geldiğimiz william d'avila aracılığıyla uygun bir fiyata gelirse bence müthiş transfer olur.
  • 18
    tek meziyeti hızı ve savunma arkasına koşu atması olan onyekuru'nun başarılı olduğu bir yerde başarılı olamama ihtimalini hayli düşük gördüğüm bir oyuncu. ancak illaki mental sorunları vardır. alınmadan önce çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. mesela savrukluğu hoca tarafından disipline edilebilir mi? ya da gösterdiği performansın yanında tolere edilebilir mi? ayrıca bildiğim kadarıyla covid 19 testi pozitif çıkmıştı. eğer kendisini transfer edeceksek sağlık taramasında akciğeri daha bir özenle incelenmeli.