• 432
  son dönemde bir çok defa iyi niyeti suistimal edilen moderatör. en azından hissiyatım bu yönde. moderatörlüğe başladığımdan beri* inandığım bir şey var. bu sözlük organik bir yapı. yani ortak amaca bağlı ve birbirine aşina insanlardan oluşan bir topluluğuz. paylaşımın dışında ayrıca bir dayanışma içerisindeyiz. tabi ki işlerin düzgün yürümesi için kurallarımız var. ama kimi zaman kuralları uygularken bu organik yapıya uygun davranıyordum.

  - mesela uzun, emek verilmiş bir entry var ortada. içinde de ivedi düzeltilmesi gerekmeyen bir ihlal var. normalde yapmam gereken entryi silmek. ama yazara mesaj atıp silmek yerine entrynin düzeltilmesini sağlıyordum. emek harcanmış bir entryi ufak bir hata yüzünden silmeye kıyamıyordum.
  - yaptırım uygulanması gereken yazarlar oluyor. durumun dialogla değişebileceğine inanıyorsam yaptırım uygulamak yerine özel mesajla yönlendirmeye gayret ediyordum. netice aldıklarım oldu, hatta pilot olacakken iyi yazar haline gelenler mevcut, netice alamadıklarım da oldu. fakat 1 yazar veya 1 entry bile kazandıysa bu sayede sözlük, gösterdiğim özveriye değeceğini düşünüyordum. şimdilerde bakıyorum da bu hareketin adı tehdit olmuş...
  - bir de silinen entrye isyanlar var. aslında üye olan her yazar kuralları bilmeyi vaadediyor. silinen entryde sebep yazıyor. kullanım koşullarında da kurallar mevcut. açıp okunmak suretiyle merak giderilebilir. moderatör olarak açıklama yapma yükümlülüğü de sözlüğün hiç bir yerinde yazmıyor. görüp de dönüş yapmadığım mesaj yok. belki dikkatimden kaçan bir iki tane olmuştur. ama hemen her mesaja dönüş yaptım. hem de sanki görevmiş gibi uzun uzun açıklama yaparak.

  bazen tek bir mesele için saatler harcıyordum. vakit ve emek demek bu. fakat görüyorum ki bu yaklaşım ters tepiyor. kendimce bir özeleştiri getirdim. bundan sonra çıkarımlarıma uygun davranacağım.
 • 433
  yazdığım uzun bir entryi giremememe sebep olmuş yazar/moderatör. başlığı altına yazılmış olan entryler(kendisininki de dahil) silindiği için paylaştığım bağlantılar boşa düştü. dolayısıyla girmem durumunda entryim silinecekti ki, entrylerim silinmesin de ceza almayayım diye yazımı silmek zorunda kaldım. moderatörlerin niyetleri kötü olmayabilir ama bazen haksız kararlar vermekteler. sonuçta hepimiz insanız, hata yapabiliriz. dolayısıyla eleştiriye açık olmak kimseye zarar vermez. benim de haksız yere silindiğini düşündüğüm entrylerim oldu dolayısıyla bunun bünyede yarattığı etkiyi biliyorum ve ceza alan yazarla* empati kurabiliyorum. moderatörler de kurmalı.

  ilk paragrafta bahsettiğim entrylerin silinmesi olayı ise hiç etik değil. bana kalırsa üzerine konuşulabilecek birçok konu var. entrynin silinme sebebinin ne olduğunu açıklayan moderatörün ifadesini, entry olarak girmenin; özel mesajları paylaşma durumu dolayısıyla ceza sebebi olması gibi. hakaret içermemesine rağmen bir yazının değiştirilmesinin istenmesi gibi(ki bunun entrylere müdahale olduğunu düşünüyor ve pek hoş karşılayamıyorum.). dolayısıyla şu an hiçbiri tartışılamayacak çünkü geçmişte girilmiş olan entryler silindi ve hasıraltı edildi. istemeyerek de olsa durum maalesef bu. bence burada etik olmayan bir durum mevcut. umarım bu entryimde silinmez çünkü eleştiri bir haktır ve yazarların entrylerinin gereksiz yere silinmesi, sadece yazıya sahip yazarı değil tüm sözlüğü bağlar. hatta entry giren yazardan daha çok sözlüğü bağlar diyebilirim.

  başta salyangoz olmak üzere bütün moderatörler insan ve hata yapabilirler. moderatörlerin hatalarının daha az can yakması ise empati ve biraz daha sağduyu gerektiriyor. bazı kararların çok keskin olduğunun düşünüyorum. mesela bir örnek vereceğim: bir yazarımız mevcut ve entrysinin silinme sebebini söyleyen moderatörün sözlerini yazısında paylaşılıyor. sonra moderatörümüz özel mesajların paylaşılmasının ceza olması kuralı sebebiyle yazar arkadaşa ceza yazıyor. bu ne kadar etik? entry silinme sebebinin söylendiği bir mesajın paylaşılması bu kurala dahil mi ya da olmalı mı?

  ofansif olmadığı sürece tartışmanın ve eleştirinin gerekli olduğunu düşünüyorum. bunlar insanı ve çevresindekileri geliştirir. bu da daha ilerici bir çevre demektir. umarım başta salyangoz olmak üzere moderatör arkadaşlar da biraz daha sakin olurlar. yazarların hakkınızda girdiği herhangi bir entry, diğer yazarların size karşı bilenmesine sebep olmaz. fakat bu entrylerin engellenmesi sözlükteki özgürlükçü ortamı bozacaktır. daha şeffaf ve sağduyulu olunması dileğiyle.