• 10378
  dün insta'da fi tarihte asy'de bursaspor'a attigi deparli golüne denk geldim. kesin daha önce yazmi$imdir ama bir kez daha belirtmekte fayda var.

  topu önüne ali$i, sagindan atip, solunca geçmesi çok büyük bir hareket degil ancak çok temiz ve pürüssüz. asil olaya topu ayaginda dolamadan, yani hiz kaybetmeden topla ilerlemesi ve nirvana'ya ula$tigi son a$irtma vuru$. abanip, topu osmanbey semalarina da gönderebilirdi ama o ne yapti, topun altina kendisinden beklenmeyen bir sakinlikle girdi ve kalecinin üzerinde topu a$irip, me$in yuvarlagi filelere gönderdi.

  görsellik açisindan 10 numara 5 yildiz bir goldü. öyle veya böyle güzel adamdi sabri reyiz. ben bir terbiyesizligini hatirlamiyorum. yolda görsem sarilirim.

  edit. arkada$lar uyardi. kale osmanbey tarafina bakiyormu$.
 • 10380
  tembel olduğunu düşündüğüm eski futbolcu. altyapıda görev alırken, sürekli "bir sabri var, emre'den daha iyi" yorumları yapılırdı. çıkarken emre belözoğlu ile kıyaslanmaktaydı. ben belli bir yeteneği olduğu kanaatindeyim, fakat geçmişteki birkaç örneğe baktığımızda tembel olduğu çok açık.

  * ilk olarak hakan şükür'ün, bu konu hakkında eski bir açıklamasını hatırlıyorum. üstü kapalı olarak, isim vermeden bazı genç futbolcuları yeterince kendilerini geliştirmedikleri konusunda eleştirmişti. o sıralar sabri en revaçta isimlerden biriydi galatasaray içinde.

  * akabinde birkaç yıl sonra feldkamp, sabri'yi kadro dışı bırakmıştı. sebep olarak antrenmanlara kendini yeteri kadar vermemesi ve hocayla tartışması olarak aktarılmıştı. feldkamp ağır idmanları seven bir teknik adam. büyük ihtimalle sabri'den sınırlarını zorlamasını istedi ve sabri buna karşılık hocayla tartıştı. bir süre sonra hakan şükür'ün ricası ve sabri'nin özür dilemesi sonrası hoca kendisini affetmişti.

  * malum fotoğrafı; https://gss.gs/SG3.jpg . bu fotoğraf sabri'nin son zamanlarında çekilmiş olsa da, kendisinin ne derece tembel olduğunun en büyük ispatı niteliğinde. bu fotoğraf sırasında kendisinin yaşı 32. yaşıtı olan başka futbolcuları geçtim, 31 yaşında ve idmansız olan benim öyle bir göbeğim yok. genç yaşta seni milyoner yapan işine saygın olmazsa, kimsenin sana saygısı kalmaz ne yazık ki.

  ek: her gün 1 saat koştuğundan söz etmiş bir yazar kardeşimiz. tembellikten söz ederken çok daha geniş bir yelpazeden bahsediyorum ki, her gün 1 saat koşmak da bir futbolcu için yeterli değil. her ne kadar sevmediğim bir karaktere sahip olsa da, bu konuda burak yılmaz çok güzel bir örnek teşkil etmekte. burak her sene bir açığını kapatmak için çabalayan bir isim. zayıf denilen bütün noktalarını(ofsayta düşmek dahil) minimuma indirmeyi başardı çalışarak. oysa sabri, orta ve şutları nasıl başladıysa git gide daha geriye gitti. bunları geliştirmek için çabalaması ve emek sarfetmesi gerekirdi. tembellikten kastım sadece vücut değil kesinlikle.

  vücudun genetik yapısı elbette önemli. ama kimse kendisine git arnold ol demedi. brezilyalı bir çok isim de, akraba evlilikleri sonucu doğmuş çocuklar. sosyoekonomik durumları yerlerde sürünüyor. dededen fakir ailelerden geliyorlar, beslenmeleri de buna göre çok kötü ama milyoner olduktan sonra mesleklerine olan saygılarının getirisiyle, kendilerine bakıyor ve geliştiriyorlar. velhasılı kelam genetik faktörler vs gibi durumlar bahane değil. milyoner olduysan, o mesleğe saygın olacak.
 • 10381
  mahallesinde oturan 3 tane arkadaşım vardı lisedeyken. her sabah ormana gidip 1 saat koştuğunu söylüyorlardı sabri'nin. kendisine bu tembellik konusunda haksızlık edildiğini düşünüyorum. ayrıca şunu söyleyeyim yaş ilerledikçe göbekle mücadele etmek çok daha zor oluyor. o yüzden uzun süreli sakatlanan 30 yaş üstü bir futbolcunun hafif göbeklenmesi bana çok anormal gelmiyor artık. 30'lu yaşlara geldiğinizde 6-7 sene önce sizi fit tutan şeyler artık yetersiz gelebiliyor.
 • 10383
  sabri hücuma yönelik bek olarak asla yetersiz bir oyuncu değildi zaten. sabri savunma zaafı gösteren bir oyuncuydu. savunma zaafı da yıllardır sağ bek olarak oynatılmasına rağmen pozisyon bilgisini hiç geliştirmemesi. örnek olarak denizli zamanı 1 0 öne geçtiğimiz bjk maçında gomez'in golü öncesi ters tarafa koşması, gökhan töre golü öncesi gokhani tutması gerekirken topa doğru koşup gokhani boş birakmasi. bunlar bireysel hata degil pozisyon almayı bilmeme hatası. tembellikten kasıt fiziksel değil, bilgi olarak kendini geliştirmemesi. hücum istatistiklerinin gökhan gonul'den daha iyi olduğuna eminim. ama gökhan gönül kadar beğenilmedi bu ülkede.