• 2295
  taylan bu sene selçuk'tan boşalan 8'i giymek istemiş çünkü steven gerrard hayranıymış. bu gevşek arkadaş 8'i alınca taylan da gerard'ın milli takımda giydiği 4'ü seçmiş. (kaynak: evren göz, trtspor)
  lan sen kimsin de 8'i alıyorsun da taylan senin yüzünden istediği numarayı alamıyor. babel gibi göndermek istediğim bir adam ile taylan aynı numarayı istiyorsa babel'in hiç şansı olmazdı. evlatlarımıza, kendi çocuklarımıza değer vereceksek bunları gözetelim. dün sahaya* en kıdemli linnes kaptan çıktı.
  neyse ki taylan'a 2020-21 sezonunda oynadığı mevki gereği 4 daha çok yakışıyor ama olay üzücü.
 • 2297
  oynadığı oyundan memnun değilim ama gömüldüğü kadar bitik, kötü falan değil. hala hızlanabiliyor, hala teknik, benim anlamadığım bunları neden kullanmadığı.

  17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçında spikerin hızlandı dediği bir pozisyonda cidden hızlanıp rakibin yanından geçti gitti, mesafe olsa ikinciyi de geçerdi. madem bunu yapacak yeteneğin var o zaman neden her pozisyonda topa basıp geri dönüyorsun yahu!
 • 2298
  oyunu yava$latiyor. genelde kaleyi dü$ünen bir oyuncu oldugu için, sifira ineyim, orta açayim diye bir dü$üncesi yok. ceza sahasina yakin topla bulu$up, sol çaprazdan $ut çekmeyi dü$ünüyor mütemadiyen. açikçasi takimdaki en iyi $utor kendisi diyebilirim. öldürücü $utlari var. bo$ alan bulursa istedigini yapabilir, çaprazdan iyi $utlar bulabilir ancak kapanan savunmalara kar$i hiç bir etkisi olamaz, çürür gider. kisa spirintleri ver, aniden hizlanabiliyor ancak çabuk kesiliyor. dolayisi ile klasik kanat oyuncusu degil (en azindan artik degil).

  ilk 11 topçusu olamaz, en fazla rotasyonda i$ yapar. rakibin sag beki agir ve tecrübesiz ise veya oyundan dü$tü ise oyuna alirsin. yoksa kendisinden çok büyük beklentilerimiz olmamali.

  biraz çilginca olacak ama üst düzey $utlari ve ortalama üstü bir teknigi olan adami 9.5 numara oynatamaz miyiz diye dü$ünmüyor da degilim.
 • 2301
  bunca yıldır futbol izleyicisiyim, bu kadar mantıksız bir transfere özne olmuş oyuncu görmedim.
  o imza parası-o maaş.. biliyorum ofsaytlanacak ancak takımın bir kuruşu bile değerli diyen bir başkan+teknik adamın bunları vermemesi gerekiyor. geçen sezon(19-20) öyle bir planlama yapıldı ki seri için hızlı kanat lazım, babel için skorer 10+arkasına teknik bek+top saklayan-top tutan forvet ve babel paşanın gönlünün olması lazım, feghouli güçlü tempolu bek istiyor, hoca mariano’dan oyun kurmak istiyor o da lazım, lazım da lazım. geçen sezon başarılı olmak için muhtemelen bize 3 top ve 22 adam gerekiyordu sahaya çıkan kadroda.

  eğer bu sezon durağan oyunu bırakıp direkt oyuna döneceksek(ki emareler onu gösteriyor) babel’in yeri kanat değil, kanat özellikleri onu bırakalı çoook uzun zaman olmuş. bir ihtimal forvet oynayabilir, çünkü bizim için çok değerli bir özelliği var; top tutuyor(tek yapabildiği bu onu da tutmaması gereken zamanda tutuyor zaten :) ) forvet rotasyonumuz da göz önüne alınırsa bence orada da şans bulması zor, üstelik vücut diline baktığımızda benim burada ne işim var aga modunda.
  zarar etme pahasına maaşına karşılık 1-1,5 milyon kiralama alıp bir yerlere göndermemiz gerekiyor.
 • 2302
  kendisi ile yanlış bir intiba var: babel kötü oynamıyor, bize uygun ve modern futboldan uzak bir oyun anlayışına sahip. kendi kafasındaki tarzı güzel oynuyor aslında; topu tut, oyunu sakinleştir, forvetlere zaman ver pozisyona girsinler vs. ama biz artık bu oyunu oynamıyoruz, oynamak istemiyoruz ve yavaş oyundan bıktık usandık, kadromuzu da ona göre şekillendirdik.
  bir futbolcunun hızlı olması, hızlı koşması anlamına gelmiyor. iniesta’ya bakabilirsiniz. son derece yavaş bir oyuncuydu ama barcelona şimşek gibi hızlı oynuyorsu tiki taka ile.
  hızlı oyun, oyuncunun hızlı düşünüp ona göre aksiyon alması ve bir veya iki sonraki hamleyi saniyesinde yapması anlamına geliyor. babel’de bunlar yok maalesef ve bizim ihtiyacımız olan da bu mezüyetler. 3 yıldır top oynamamış arda bile bu beklenenleri çok daha verimli bir şekilde hayata geçirebiliyor sahada. o açıdan bize uygun olmadığı için başka takıma gitmesi çok daha iyi olacaktır. hem kendisi hem bizim için.
 • 2304
  kendisi gibi hem isimli hem kariyerli hem de hollanda mili takımı topçusuna alıcı çıkmaması oldukça ilginç bir durum. üstelik 16787 senedir avrupa'da maç oynayamayan fenerbahçe topçularını iyi paraya satabiliyorken(?) babel'in bizim elimizde kalması hoş bir durum değil. gelecek sezon bize katkısının olabileceğine dair umudum yok, aldığı yüksek maaş da cabası.

  belhanda, feghouli bir yana kendisi acil olarak kurtulmamız gereken ilk oyuncuydu bana göre.
 • 2306
  çok değil iki sene önce premier lig'de önemli işler yapmıştı. nasıl bir şeyse oyuncu bizde hajroviç muamelesi görüyor. hatta hajroviç bazukası nedeniyle daha çok övülmüş olabilir kendisinden.

  podolski de ağır oyuncuydu ama şut özelliği olduğundan gayet faydalanabiliyorduk kendisinden. geçen sene şut atmayan takımın şut tehdidi olan tek oyuncusu olabilirdi babel. gerçi takım şut atmıyor diye dövünen taraftar, o zamanlar şut attığı için yerin dibine sokuyordu babel'i. geçen sezon başı neredeyse her oyuncusu dökülen takımın nispeten tabela yapan neredeyse tek oyuncusuydu. dileyen geçen yıl tam da bugün oynadığımız 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçını açıp tekrar izleyebilir. şu an dönemiyor, duruyor diye eleştirilen babel'in tek başına takımı nası ileride tuttuğunu görebilir. yine geçen yıla dönersek bir türlü oturtamadığımız orta sahada, düşük oyun direncinde babel gibi oyuncu barınamaz zaten. barınamadı da. beşiktaş'ta iken beklerde gökhan ve caner/adriano, ortada ise atiba ve medel gibi oyuncularla oynarken çok verimli olduğunu hatırlatalım.

  kabul etmek gerekir ki ne o eski babel, ne de biz kendisinden doğru faydalanabildik. bazen kimya tutmuyor işte. yeniden tutar mı, o da zor gözüküyor. ama ihtiyacımız varken, bu kariyerde ve bu maaşı ödediğimiz bir oyuncuyu yerin dibine sokmak da pek akılcı gözükmüyor.

  edit: maç künyesi düzeltildi.
 • 2307
  şu saatten sonra santrafor ya da yardımcı forvet mevkileri dışında oynatılmamalı. ben de burada gömüldüğü kadar kötü bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum açıkçası. her özellikten az biraz var. hava hakimiyeti var, top tutar, şut atar vs vs. geçen sezon kiralık gittiği devre arasında bile takımın en golcü ismiydi ya da ikincisiydi yanlış hatırlamıyorsam. uefa’da gruplara kalabilirsek çok uzun ve yoğun maç trafiği olacak önümüzde. kendisi kalırsa bir şekilde değerlendirilmeli. gömülerek, değersizleştirerek bir şey elde edemeyiz. geçen sezon aynısını diagne’ye yaptık. vazgeçelim artık şu huyumuzdan.