• 1144
  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçının ilk yarısında takımı ileriye taşımaya çalışan tek oyuncuyken ikinci yarıda ise sahada yokları oynamıştır. mevcut kadroda maalesef verimliliği sürekli tartışma konusu olacaktır.
  daha önce de defalarca yazmıştım. bu durağan, ileri top taşımayan, zorlamayan orta saha ile, formsuz feghouli ile bir de diğer tarafta babel ile bu iş olmaz.

  galatasaray'ın onyekuru gibi topla hızlı yol alacak, savunma arkasına koşu yapacak oyunculara ihtiyacı var. mevcut kadroda bunu yapabilecek tek isim emre mor.
 • 1145
  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında sahanın en kötülerindendi benim için. ilk yarıda iyiydi ama ikinci yarıda en çok yapması gereken şeyi hiç ama hiç yapamadı. kendisine doğru atılan her top direkt rakibe geçti. oysaki topu tutar, saklar diye beklersin babel'den.

  babel iyi oyuncu, bu sene bize ciddi bir katkı da sağlayacaktır ama keşke onyekuru gibi farklı özellikleri olan bir alternatifi de olsaydı kadroda.
 • 1147
  (bkz: 18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçı)

  maç sonu açıklamalarında, fatih hocanın kendisini takımdaki en önemli oyuncu olarak gördüğü kanaatindeyim. sadece sahada olmasıyla bile rakibin oyununa doğrudan etki ettiğini söylemiştir.

  maçı dikkatli izleyenler de görmüştür ki, brugge'ün sağ kanat oyuncuları sürekli bizi geride karşıladılar ve hücuma çıkarken de sürekli tedirgin kaldılar.

  inşallah takım uyumunun zirve yaptığı zamanda göreceğiz ki kendisi takımın skor yükünü falcao ile üstlenecek.

  durmak yok çalışmaya devam, aslan portakalımız :)
 • 1149
  zamanında hala futbol oynarken ki hasan şaş'a benzetmeye başladığım futbolcumuz.

  son zamanlarda hasan şaş gibi, topu hemen pas vermek yerine oyalanması ve en sinir bozucu olarak da topla birkaç kez dönmeden bir şey yapmaması sinir bozmaya başladı. buna elbette rakip baskısı ve kendi takım arkadaşlarının uygun pozisyonda durmaması da etken ama hasan şaş gibi yerinde dönmeyi bırakmalı ve direkt oynamaya başlamalı. ataklarımızda çok durduruyor bizi. rakip yerleşiyor.
 • 1151
  ryan babel'in en önemli özellikleri neler diye düşünüldüğünde top saklaması, şutları, pasları, içeriye doğru girerek gol pozisyonu kovalaması akla gelir. babel kanatta topu aldığında saklamaya başladı düşünülsün. ne olmalı bu esnada? sol iç oyuncusu ona yaklaşmalı ve sol bek ok gibi ileri fırlamalı ki opsiyon olsun de mi? bizim sol bek ok gibi fırlamıyor. maç içinde iki kere fırladı diyelim, onda da çizgiye inemeden pili bitiyor. böylece babel'in en önemli özelliklerinden top saklama ve pas özeliklerini kanat organizasyonu haline dönüştüremiyorsun. sol iç oyuncumuz da öyle çizgiye ineyim, orta açayım kafasında takılmıyor zaten. sonra sol kanat işlemiyor. işlemez tabi. yanlış kurarsan işlemez. 13 eylül 2019 galatasaray kasımpaşa maçında ömer bayram oyuna girince sol kanattan gol bulduk. neden? çünkü babel orta sahaya pas opsiyonu olmaya geldi, ömer boşluğa sarktı. normalde bizim sol iç oyuncumuz da orda beklerdi. babel, sol iç, sol bek 5 metrekare alanda pas yapmaya çalışır ya top kaybı olur ya da stoperlerden birine dönerlerdi. babel'i as kadronda düşünüyorsan etrafını ona göre donatacaksın. babel'in arkasına ömer ya da martin linnes konulmalıydı. babel ile paslaşacak, gerektiğinde babel'in açtığı boşluğa inecek iç oyuncusu olarak da sofiane feghouli, ömer ya da younes belhanda kullanılabilir. mario lemina da belki bunu yapabilir ama daha emin değilim. ancak bu sefer de şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor. ömer veya linnes, yuto nagatomo'nun verdiği defansif katkıyı veremeyebilir. soso'yu sol iç kullanmak, zaten babel'in de defans yapmayı sevmediğini düşündüğümüzde sol kanadı felç edebilir. o yüzden jean michael seri sol iç oynamaya devam etsin. sol iç oyuncusu da çizgiye inmeyiversin. ancak sol bek sürekli bindirmeli. sol bek sürekli bindirmezse, babel'den istenilen verim asla alınamaz.
 • 1152
  çok iyisin çok hoşsun çok kalitelisin ama neden topla bu kadar oynuyorsun be kardeşim. topu her aldığında bir adam geçme denemesi, sağa çek, sola çek iki sallan bir pas ver. hızlı çıkmaya çalışırken bile bunu yapıyor sürekli. zaten süratli bir oyuncumuz yok ilk 11'de kullandığımız. bir de topu bu kadar ayakta oyalayınca rakip zaten dönmüş, her yeri kapatmış oluyor.

  rakip sahaya yerleşmek, orada top tutup baskı azaltmak için bu hareketler çok önemli ama hücum etmeye çalışırken olmuyor.

  dünde * keşke bir kaleciye baksaydın be. dümdüz abandın topa. kaleye baksan bir plase bir küçük dipleme yetecekti:(
 • 1155
  beşiktaş formasıyla bize karşı oynarken topu taç çizgisine yakın bir yerden almışsa 'tamam, sıkıntı yok' dedirtiyordu bana. muhtemelen şu an rakip takım taraftarlar da aynı şeyi söylüyorlardır. bu adamı ceza alanına yakın yerlerde topla buluşturmak lazım. ikinci forvet mi olur? başka bir taktik mi olur? bilemem. ceza alanından ne kadar uzaklaşırsa etkisi de bir o kadar azalıyor, bu kesin.

  edit: düzeltme
 • 1157
  çok beğendiğim bir oyuncu, geldiğinden beri de gayet katkı veriyor takıma.

  ama bence şu an oynadığı mevkiden ziyade, nefis bir tamamlayıcı forvet olur bize. çift forvetli bir takımda falcao ile birlikte forvet oynasa cidden hem babel'den daha rahat skor katkısı alırız hem de falcao rahatlamış olur. sol çizgide oynadığı zaman gereğinden fazla top tutuyor ve zaten yavaş olan takım için ekstra bir durağanlık katıyor oyuna.

  hele ki bir de 4-4-2 formasyonunda orta sahanın soluna yazanlar görüyorum, hiç gerek yok. mümkünse onu aklımızdan çıkaralım.
 • 1158
  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında biraz, nasıl desem, beni üzen oyuncu. bu maçtaki hiçbir oyuncu için kötü diyemem ama ilk yarıdaki o gol kaçmaz be abi! yeterince zaman, alan ve seçenek varken topu dan diye kaleciye nişanlamak bayağı kötü göründü bana. uzak direğe ayak içi veya ayak üstü vur, olmadı az daha sağa çek öyle vur, olmadı aç sağa falcao yetişsin, olmadı...

  edit: gizli bkz.
 • 1159
  18 eylül 2019 club brugge galatasaray maçında top kendisine atıldığında topu hemen sağ çekip şut atmasını beğenmediğim futbolcu. top kendisine atıldığında topu orada tutup, takımın ileri çıkmasını beklemesi ve oyunu sete çevirmesini bekliyordum şahsen. bazı pozisyonlarda topu ayağında tuttu, hatta 1-2 kez solda nagatomo ile paslaştı bu sırada takım tam rakip yarı sahaya yerleşmişken topu yine sağ çekip şut attı. yahu sağdan feghouli ve mariano geliyor. falcao rakip ceza sahasına koşu yapıyor. orta sahada lemina ve seri rakip yarı sahanın ortalarına kadar geliyor. diyorum hah rakip yarı sahaya yerleştik, şimdi sete dönüp takım en uygun kişi ile topu buluşturacak ve gol arayacak diye beklerken, babel'in ani şutu bence arkadaşlarının ileri çıkmasına yapılan bir saygısızlık. belki seri ve lemina rakip ceza sahasına koşu yapıp ileri uçta çoğalacağız belki. ama babel sen öyle aceleci bir şekilde kaleye şut atıyorsun ki, daha takım tam anlamıyla rakip yarı sahaya yerleşip, rakibe tehdit oluşturacak pozisyona evrilemiyor. bu hemen hemen her pozisyonda olduğu gibi, üstüne üstlük birde çalım atma hastalığın var senin babel kardeş. top ayağına geldiği gibi illaki önündeki adama bir çalım atacaksın. ya atma çalım falan, atma çalım. tekte oyna. veya topu tut orada ama çalımla değil, sabit tut topu orada ya. kalçanı daya tut topu orada, çalım atma. çünkü çalım atmaya kalkarken topu kaptırıyorsun ve bizim kaleye kontra olarak geri dönüyor bu top kaptırmaların. yoksa iyi oyuncusun, zekisin tamam ama bunları yapma. haa bir de falcao'yu görmeyi dene maçlarda. artık orta mı açarsın, yerden mi oynarsın, ara pası mı sallarsın bilmiyorum ama falcao'dan çok uzaksın. aranızda 30-35 metre mesafe oluyor maçlarda. böyle futbol oynanmaz. böyle gol atamayız.
 • 1163
  19/20 sezonunda şu ana kadar hücum bölgesinde en çok katkı veren futbolcumuzdur. evet bazen çok bekliyor topla ancak bunda takımın mevcut durumunun da etkisi var. ayrıca önünde arkasında kim olursa olsun topu bir şekilde saklaması, topun bir şekilde bizde kalmasını sağlaması çok önemli. belki onyekuru gibi arkaya sarkmıyor ancak topun, pas oyunu oynamaya çalışan bu takımda kalmasını sağlıyor her zaman.
 • 1164
  bence sorunu sadece kendisine yüklemek yerine babel - feghouli ikilisiyle sahaya çıkmanın yarattığı sorunlara odaklanmak lazım.

  topu saklama konusunda başarılı, teknik kapasitesi ve oyun zekası yüksek, şut tehdidi olan isimler; ancak hızlı hücum konusunda bu ikili elimizi zayıflatır. nispeten birbirine benzer özellikteki iki isimle çeşitlilik sağlamak zor görünüyor. ayrıca bu iki isimle sahaya çıkıyor olsak bile maç sonunu beklemeden değişiklikler yapmak önemli. dün de özellikle 70. dakika sonrasında yorgunluk belirtilerini gördük.

  özellikle deplasman maçlarında emre mor'u, zaman zaman jimmy durmaz'ı kanatlarda kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. oyunu kanatlardan genişletebilecek bir yapıya bürünürken orta sahamızdaki üçlünün de yalnızca bölgelerinde çakılı kalmadan ceza sahasına yapacakları koşular çok önemli. yalnızca iki kanat ve bir de santrafor ile gol arayışına gireceksek işimiz zor.