• 6
    üst lige çıktığı ilk sezonda* elde etmek üzere olduğu şampiyonluk play-off saçmalığına kurban giden belçika ligi ekibi. 34 maçlık normal sezonu ikinci sıradaki club brugge'nin 5 puan önünde tamamladıktan sonra play-off maçlarında sadece 7 puan toplayarak club brugge'nin arkasında kalıp ligi ikinci sırada tamamladılar. bu arada play-off başlarken normal sezon puanlarının yarıya bölündüğünü ve farkın 3'e indiğini belirtmek lazım. bu saçmalığı hatırladınız mı? gerçi puanlar bölünmese bile topladıkları puan şampiyon olmalarına yetmiyordu ama 5 puan farkla başlamanın psikolojisi ve taktiksel yaklaşımı daha farklı olurdu eminim ki. en azından önümüzdeki sene şampiyonlar ligi için ön eleme oynayacaklar.
  • 7
    2021-2022 sezonunda şampiyonluğa çok yaklaşan ama bölüm sonu canavarı club brugge'a diş geçiremeyince ikincilikle yetinen takım.

    bu arada club brugge-gilloise maçına bahis yaparken tahmincilerden biri bir bilgiyi paylaşmıştı ki ilk kez duymuştum. şöyle ki; bilindiği üzere belçika ligi playoffunda normal sezondaki puanlar ikiye bölünüyor ve yeni bir puan durumu oluşuyor. gilloise 77 puan toplamıştı. brugge 72. gilloise'in puanı ikiye bölününce çıkan sonuç 38,5; buçuklu puan çıkınca yukarı yuvarlıyolar ve 39 puana geliyor. brugge ise 36 puan. buraya kadar bilinmedik bi şey yok. yalnız şöyle bir şey var; eğer playoffta iki takım puan eşitliği yaşarsa ilk bakılan şey puan eşitliği yaşayan takımlardan birinin puanı yuvarlanmış mı yuvarlanmamış mı. yani bir avantaj elde edilmiş mi. diyelim ki brugge ve gilloise 45 puanla ligi bitirdiler. bu durumda gilloise zaten playoff'a başlarken avantajını kullandığı için, şampiyon brugge olacaktı. eğer iki takımın da puanı aynı şekilde yuvarlanarak bulunduysa ya da tam olarak ikiye bölündüyse ancak o zaman averaj hesabı devreye giriyor.