• 1239
  messi' nin yaptıklarının yarısını yapamamıştır kariyeri boyunca. istediğiniz istatistiği, istediğiniz maçı koyun ortaya.

  elbette çok özel bir yetenekti, izlemesi inanılmaz keyifliydi ama bir takımım olsa ve bir oyuncu seçecek olsam tartışmasız messi' yi seçerim. futbol bir sirk değil, günün sonunda rakamlar ve kupalar konuşulur.

  derseniz ki hagi alex kıyaslamasında alex mi diyeceksin o halde? bir önceki cümleyi tekrarlarım; günün sonunda kupalar konuşulur. bugün barcelona' da messi yerine ronaldinho olsaydı böyle bir barcelona üstünlüğüne tanık olamazdı dünya futbolu.
 • 1241
  yıldızının parladığı 2002 dünya kupasıyla birlikte 2008'e kadar ağzımızda müthiş bir tat bırakmıştır. (200 maç civarı)

  kendisi yalnızca insan üstü yetenekli değil, aynı zamanda hayvan gibi başarılı adamdır. freestylecı falan sanılmasın yani. mesela nba'de bir stephon marbury efsanesi vardı. yok sokaklardan gelmiş, yok öyle estetikmiş, böyle pasörmüş. eğer anlatıldığı gibi idiyse biz nba'de potansiyelinin yarısını bile izleyemedik demektir. ama bu adam böyle değildi. dünya kupası var, cl şampiyonluğu var, 2-3 büyük ligde şampiyonluğu var, altın toplar var, var da var. messi'nin ronaldo'nun başarmak için kariyerlerinin son dönemlerine kadar g*ötlerini yırttığı şeyleri çok kolay başardı bu adam. kafasını azıcık oyuna verdiği o kısıtlı zamanda yaptı bunları.

  ayrıca göze hoş gelmesi apayrı güzel bir olay. futbol üzerine çekilen nike, pepsi reklamları bile o var diye efsane olmuştur. şimdi çeksinler sabaha kadar clear for men, olmuyor yani, herhangi bir futbolcunun futbollu bir reklamı tutturma ihtimali çok çok zor.

  halı sahada saçma sapan pozisyonlarda flip flap deniyorsak, balona röveşata çeken adam diye bir şey varsa, 2018 yılında ntvspor verdiğinde hala eski barca maçlarını cips kola eşliğinde izliyorsak bu adam sayesindedir. bende aynı etkiyi bırakan bir de hagi var işte. başka yok
 • 1242
  futbolu bırakan, galatasaray'da oynamamış tek efsanem.
  dünyanın en iyisi tabi ki istatistiklerle hesaplanır. kimine göre bu kişi ronaldo'dur, kimine göre messi, kimine göre de maradona'nın tırnağına kimse yetişemez. ben dünyanın en iyisini şöyle seçiyorum, 90 dakika messi, 90 dakika ronaldo ya da 90 dakika maradona izleyeceğime 45 dakika ronaldinho izlemeyi tercih ederim.
  kendisi dünya kupasını kazanan, cl kazanan, sayısız ispanya kupası kazanan, bernabeu'da madrid taraftarlanınca alkışlanan tek freestyler'dır.
 • 1245
  2002 dünya kupasında "gaucho" olarak tanıtıldı. o zamanlar paris'de oynuyordu. üstelik paris de şimdiki gibi ciddi paralarla yönetilmiyordu. spiker gaucho'ya dikkat edin diyordu ingiltere-brezilya maçında* ve biz menecırcılar onu zaten tanıyorduk ve oyunu oynayanların favori deyimiyle; gaucho'yu biz keşfetmiştik. işte o sıralarda harika bir gol attı ve ne spikeri ne de biz menecırcıları yanıltmadı sağolsun.

  https://www.youtube.com/watch?v=gKwF1wgLgIM

  fifa world cup 2002 oyununda da alevli top vuruşuna sahipti. kariyerinin devamını zaten biliyorsunuz. dinyo'nun futbolu bırakması ile şunu rahatlıkla söyleyebiliriz sanırım.

  eşek kadar olduk, yaşlanıyoruz...