• 387
  avustralya açık'ta yine epik bir maça imza attı ve yine öldü öldü dirildi. az önce biten maçta tennys sandgren'i 6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (8) ve 6-3 ile geçerek avustralya açık'taki 15. yarı finaline ulaştı.

  özellikle 4. sette 4-5'te 3 tane, tie-break'te de 4 tane olmak üzere 7 tane maç puanını çevirmesi gerçekten inanılmazdı. turnuva boyunca zaten servis performansı olarak hiç de top bir performansta değildi fakat bugün ilk servislerinde de ciddi manada düştü. istatistiklere bakacak olursak sandgren 27 ace bulurken; federer yalnızca 5 ace'de kaldı. zaten bu 5 ace'in 2 tanesi de momentumu alarak başladığı 5. setin başlarında geldi. daha önce servis performansı açısından büyük servisçilere karşı oynadığı maçlar hariç bu denli ezildiği bir maç hatırlamıyorum. hafızam beni yanıltmıyor ise 2014 basel'de ivo karlovic ile oynadığı maçı 2. setini kaybederek 3 sette kazanmıştı. o maçta da karlovic ace'lerde çok ciddi bir fark atmıştı. ama bugünkü çok farklı bir durumdu ve mesele sadece ace sayısı da değil.

  federer'de gözlenen bir şey var ki; kortun ortasına kısa düşen topları forehand'i ile öldüremiyor. ayrıca servislerindeki efektiflik de oldukça zayıf ve backhandleri yine ljubicic öncesi döneme dönüş yapmışcasına güven vermiyor. bu performansla bile millman, sandgren vb. gibi isimleri geçebilir fakat muhtemel bir djokovic maçında rezillik çıkar. federer'in yarı finalde djokovic'e (bugün raonic'i rahat yeneceğini düşünüyorum) 6-2, 6-3 gibi setlerle 3 sette kaybedeceğini düşünüyorum.

  maçın geniş özeti: https://www.youtube.com/watch?v=px_wT1qhVTk

  edit: bu arada federer maç sırasında sağlık molası almıştı ve sonradan gelen sinyaller sakatlığının ciddi olabileceği yönünde. yarı final maçına çıkmayabileceğini düşünüyorum.

  (bkz: 2020 avustralya açık tenis turnuvası)