• 5314
  diğer takımları sırf eski futbolcu olduğu için torpille stajyerlik yapan teknik direktörlerin çalıştırdığı euro 2020'de ciddi anlamda bir oyun sistemi oluşturmuş tek isim. takımı bir kulüp takımı gibi sistemli ve bütünlük halinde hareket ediyor. euro 2016'da italyanlar belçika ve ispanya'yı yendikten sonra almanya'ya penaltılarla elenmişlerdi. çeyrek finalde elenirken finalist fransa ve şampiyon portekiz'den daha zorlu rakiplerle oynamışlardı. conte'nin takımı da muazzam bir futbol oynasa da dar kadronun, yaşlı oyuncuların ve zorlu fikstürün kurbanı olmuşlardı. şimdi yarım kalan hikayeyi mancini daha genç oyuncularla tamamlamaya yakın görünüyor.
 • 5315
  kalitesini gösteren hocadır. euro 2020’de parıl parıl parlıyor. bakın hani olmaz da gruplardan çıkıp ilk turda elenebilir o bile bu parıltıyı almaz. bahsettiğim mesele şahsi gelişimiyle ilgili çünkü.

  mancini, city’nin başındayken bile 1-0 bir çok maç kazanan bir hocaydı. hatta klasik italyan futbolu oynattığı o kadar maç vardı ki insan bazen sıkılıyordu. “o para o kadro böyle mi maç kazanır?” eleştirilerini hatırlıyorum.

  şimdi aynı mancini italya’da tamamen kabuk değiştirmiş. bırakın italyan defansına dönmeyi gegenpressin doruklarında oynuyor italya. özellikle maçlar 0-0’ken rakibe kabus gibi çöküyor presle takım. yetmiyor chiellini fırsat bulursa topla ileri çıkıp arkadaşlarını da rakip ceza sahasına kaydırıyor. “oyunu yarı sahamda kabul edeyim topu da vereyim” dersen italya adeta işgal ediyor yarı sahanı ve nefes dahi alamadan golü yiyorsun. bahsettiğim chiellini gibi stoperlerin topla çıkışlarına o kadar adapte olmuş ki takım, ya bıracaksın gelecek ya da forvetin vs bu stoperleri kovalayacak ki o da hem ekstra efor hem de kapanıp topu vermede bir zaaf demek.

  bunları kulüpte başarmak bile çok zor. ama milli takımda şu topu oynatmak gerçekten büyük ama çok çok büyük bir iş.

  bu sene bir çok büyük takım “3’lü savunma ve topu rakibe bırakma” isimli iğrenç sistemi çözmede sorun yaşadı ve bu sistem popülerleştikçe iğrenç maçlar izledik. mancini’nin oynattığı bu sistem belki de bahsettiğim taktiğin çözümü olabilir ki modern futbola büyük hizmet olur. elbette her takım bunu oynatacak kadroya sahip değil; ama özellikle premier league gibi liglerin başrol takımları fazlasıyla buradan kopya çekebilir.
 • 5316
  euro 2020'ye çok güçlü bir teknik ekiple katıldığını düşündüğüm teknik direktör.
  çağdaş atan - farioli ilişkisi seziyorum, mutfakta mancini'den başka çok çok iyi futbol akılları olduğuna eminim ama açıklayamıyorum.

  topa sahipken çok güçlü bir oyun planı çizmişler, top rakipteyken de kontra pres uyguluyorlar ve ısırıyorlar rakibi. daha fazla koşuyorlar, mental olarak da iyi durumdalar acaba teknik ekibe psikiyatri uzmanı birilerini de mi aldılar?
  top rakipteyken takım halinde alan daraltarak ve topa 3-5 kişi çullanan ispanya'dan sonra en başarılı topsuz oyuna da italya sahip. topa sahipken sahaya en net yerleşen takım da italya.
  italyan oyuncular da seria a'da taktiksel olarak çok üst düzey antrenörlerle çalıştığı için neredeyse her sisteme uyum sağlayabilecek durumdalar.

  mancini hocam görüntü olarak da çok şık duruyor kenarda.

  mesela almanya milli takımı tuchel'in elinde olsa muhtemelen italya'yı yıkardı. çünkü tuchel bu oyunun orijinalini yenmişti. belçika milli takımı da sistem olarak italya'yı yıkabilir. fransa zaten dünyanın en kaliteli takımı, onlar da her şeyi yapabilir.
  başarılar dilerim mancini hocama.
  turnuvanın en iyi kenar yönetimi şuan azzuri'den.

  ve hala aynı düşünüyorum, tek kişi yapamaz bunu, ciddi bir ekip işi var bence arkada. mancini hocam ise buz dağının görünen kısmı sadece.
 • 5317
  iki senedir italya milli takımıyla harika işler çıkaran teknik direktör. takımı tam bir sistem takımı olmuş ve makine gibi işliyor. umarım başarısı devam eder hatta turnuvayı da kazanır. hep iyi bir insan olarak hatırlayacağım kendisini.
  ama bir de kendisinin adını her duyduğumda 0-0 giden ve baskı kurduğumuz 14 mart 2014 kardemir karabükspor galatasaray maçında dakika 89'da didier drogba'yı çıkarıp ceyhun gülselam'ı oyuna sokması geliyor. yıllarca izlediğim futbolda en çok sinirlendiğim 2-3 andan birisi o olabilir. * neyse geçmiş bitmiş canı sağolsun.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!