• 1999 yılında kurulan right to dream, gana'da bulunan bir afrika futbol akademisidir. gana'nın başkenti olan akra'da küçük bir ölçekte başlayarak, sadece birkaç çocuğu toz sahasında eğiten akademi, son 16 yılda tamamen afrika'da 90 ülkeden burslu, tam konut, mükemmellik merkezi haline geldi. volta nehri kıyısında özel amaçlı bir kampüs kurmuşlardır. ingiliz sosyal girişimci tom vernon tarafından aşırı yoksulluktaki çocuklara kendileri ve aileleri için daha iyi bir yaşam kurma fırsatı sağlamak amacıyla kuruldu. vernon, ayrıca manchester united'da da bir ara scoutlık da yapmıştır.

  right to dream kendi sitelerinde yer alan misyonuna dair açıklamalarını şöyle yapıyor: "yeni nesil liderler için yaşamı değiştiren dönüşüm fırsatları sunmak, insan çabasının olağanüstü hikayelerini paylaşan küresel bir hareketin parçası olarak değişime ilham vermek." yaklaşımları konusundaki açıklamaları; "yetenekli çocukları belirlemek ve onlara dönüşümsel bir temel sağlamak. futbol, eğitim ve karakter geliştirme yoluyla birinci sınıf profesyonel yollara fırsatlar açıyoruz; gençlerin gerçeklerini değiştirmelerini, etkili liderler olmalarını ve topluluklarına geri dönmelerini sağlamak. daha sonra, küresel bir topluluğa ilham vermek için insan potansiyellerinin olağanüstü hikayelerini kullanıyoruz" tarzındadır.

  akademi bünyesinde sekiz çim saha, yurt, spor salonu ve bir lego inovasyon stüdyosu ile özel olarak inşa edilmiş bir tesis olan akademi, sadece dünya standartlarında bir futbol eğitimi değil, aynı zamanda modern, öğrenci merkezli bir akademik müfredat da sunmaktadır. bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik'e (stem) özel olarak odaklanan akademi, hızla değişen bir dünyada gelişmekte olan uluslar için gerekli becerilerin kilidini açmaya çalışmaktadır.

  kulübün gana dışındaki bağlantımıza baktığımız zaman ise amaçlarını epeyce yaydıklarını görebiliyoruz. gana da kurdukları akademi dışında ise danimarka'daki fc nordsjælland ve abd ve ingiltere'deki vakıflarla işbirliği yapmaktadırlar. bu da küreselleşme anlamında ne kadar ileri gittiklerini gözler önüne seriyor.

  küreselleşme konusuna değindiğimiz için fc nordsjælland kulübü özelinde daha detaylı bilgi vermekte fayda var. kurucu tom vernon, 2015 yılında danimarka kulübünü birkaç yatırımcı ile birlikte satın almıştır. right to dream'de başlattığı projelerden biri olan girls' programme partners'ı burada da uyguladılar ve kadın sporcuların erkek sporcularla aynı şartlar altında spor ve eğitim görmesini sağladılar. nordsjaelland satın alındıktan sonra takım kadrosunun yarısından çoğunu danimarka ve gana'daki akademilerden çıkan oyunculardan oluşturmuştur. akademi bünyesinde barındırdığı öğrencilerini sadece spor anlamında değil, eğitim bakımından da geliştirmeyi hedeflemiştir. böylelikle birçok oyuncusunun spor bursu almasını sağlamışlardır. ayrıca, juan mata'nın öncülük ettiği common goal projesine de futbolcular ve yöneticilerin maaşlarından %1'lik bağış yaparak katılım göstermişlerdir.

  nordsjaelland, satışlardan elde edilen gelirlerin neredeyse tamamını akademiye yatırma konusunda karar almışlardır. mohammed kudus, isaac atanga, clinton antwi, kamal-deen sulemana, mohammed diomande, maxwell woledzi, abu francis, ibrahim sadiq, collins tanor, abdul mumin. bunlar bünyelerinde barındırdıkları ganalı oyuncuların birçoğu. proje kapsamında daha çok devam edecekler gibi görünüyor.

  böyle bir yatırım, tabiki de partnersiz, sponsorsuz olmaz. eğitim anlamındaki destekçileri irlanda kaynaklı 1985 yılında kurulan tullow oil'dir. kit tedarikçisi ise nike'dır. voltic ise akademinin resmi su tedarikçisi olmuş. tek amaçları bu olmasa da, afrika'da önemli bir ihtiyaç bilindiği üzere. lego, eğitim üzerine gelişim sağlanması üzerine bir lego yenilik stüdyosu kurmuş. kulağa eğlenceli geliyor.*

  akademinin, abd ayağına ise burslu bir şekilde atletizm ile ilgilenen sporcular gönderiliyor. burslu şekilde ilk yolladıkları öğrencilerin tarihleri 2004 yılına kadar dayanıyor. model şimdi büyüdü ve right to dream sürekli olarak yılda 3-5 öğrenci-atlet bursu kazanarak en iyi akademik kız ve erkek çocuklarımızın abd'deki en iyi okullardan bazılarına katılmalarını sağladı. bugüne kadar 48'den fazla yetenekli çocuk, right to dream akademisi'nden abd öğrenci-atlet yolumuza ve dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına gitti. sadece atletizm anlamında değil, abd'ye burslu giden öğrencilerden bazıları abd mls (major league soccer) serisinde oynuyor ve diğerleri pvh corp. gibi mavi yonga şirketleri için çalışıyor.

  vernon kurduğu zaman aslında çok çarpıcı cümlelere yer vermiş. sıkıntının başarıya giden yolda onlar için önemli bir etken, yüksek motivasyon kaynağı olduğunu da belirtmiş. ayrıca, "bu afrika'da kurulmuş olan ilk tesis." sözüyle de aslında önceki çalışmaların ne kadar yapay olduğuna da değinmiş. hayallerinin daha büyük olduğunu, biz afrikanın yüzde 5'lik potansiyeline ulaştık, diye de belirtmiş.

  --- alıntı ---

  feyenoord, red bull ve ajax gibi kulüplerin burada yaptığı hataları görüp dersler çıkardık. onlar gana'ya gelip neredeyse neo-kolonyalist bir arzuyla avrupa akademilerindeki düzenin aynısını taklit etmeye çalıştılar ve başarısız oldular. bizler çok küçük bir bütçeye sahip olduğumuz için şanslıydık, çünkü avrupai akademi konseptinin bu topraklarda neden başarısız olduğunu yakından görüp dersler çıkardık ve onları taklit edemeyecek kadar fakirdik. bu sayede afrika topraklarında gerçekten başarılı olabilecek bir akademi oluşturmamız mümkün oldu.

  --- alıntı ---

  her güzel yanın, bir de kötü tarafı, karanlık yanı vardır tabii. akademi, 2018 yılında yayınlanan football leaks belgelerinde de yer alıyordu. belgeler, akademinin 2010 yılından beri manchester city tarafından fonlandığını ve alınan oyuncuların bedelsiz olarak diledikleri kulübe kiralanabileceğini ortaya çıkarmıştır. fifa'nın 18 yaş altı transferlere koydukları sınırlama ile birlikte manchester ekibi, yöntemlerini değiştirmiş ve right to dream mezunlarını bünyesine katıp çeşitli ülkelere kiralamak yerine nordsjaelland'ın üzerindeki görünmez el haline getirmiştir. city'nin gana'daki akademiye ödediği yıllık 1 milyon pound karşılığında nordsjaelland kadrosundaki right to dream oyuncularını 21 yaşına kadar bonservis bedeli ödemeden, sadece sonraki satıştan pay ödeyerek kadrosuna katma hakkı var. konuyla ilgili açıklamalarda bulunan tom vernon ise fifa'nın yasakladığı üçüncü parti anlaşmalara girilmediğini ve bu sponsorluğun akademinin afrika'da faaliyetlerini ücretsiz sürdürmesini sağladığını, hiçbir sporcunun isteği dışında bir kulübe transfere zorlanmadığını ifade ediyor. bazı kuruluşlar ve gazeteciler, bunun ne kadar zalimce yürütülen bir proje olduğunu da dile getirmekte çekinmiyor.

  akademi bunca planlamaya rağmen hala bir star yetiştirebilmiş değil. ama çalışmalarını yayan ve gittikçe daha profesyonel hale gelen akademinin önümüzdeki yıllarda fazlaca para kazanacağı aşikar. şu anlık en büyük beklentilerinden biri de mohammad kudus'tür. bakalım gelecek bize ne gösterecek.

  https://youtu.be/8bK1UR6ng1o
  https://youtu.be/WPxzgJ4tziQ
  https://youtu.be/vEPzWFzK0_o
  https://youtu.be/RS0xwgCejyc

  kaynakça:

  https://www.righttodream.com/
  https://www.theguardian.com/...n-goal-nordsjaelland
  https://www.spiegel.de/...alent-a-1237618.html
  https://www.telegraph.co.uk/...ims-manchester-city/
  https://www.futbolik.club/...-dream-nordsjaelland