• 29
  --- alıntı ---

  türkiye futbol federasyonu yönetim kurulu, sayın mehmet büyükekşi başkanlığında riva’da bir toplantı gerçekleştirmiştir.

  yönetim kurulu, yaptığı değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki kararları almıştır:

  1. 2022-2023 futbol sezonunda rezerv lig’in kurulmasına karar verilmiştir.

  buna göre rezerv lig müsabakaları; süper lig’de bulunan 19 kulübümüzün katılımı ile, süper lig fikstürüne göre ve a takım maçları ile aynı günde oynanacak şekilde düzenlenecektir.

  rezerv lig müsabakalarında, kulüplerin a takım listesinde bulunan yerli ve yabancı tüm futbolcular (35) oynatılabilecektir.

  sezon içerisinde, kulübün profesyonel a takımı ile rezerv takımı arasında, futbolcu geçişi bakımından herhangi bir kısıtlama veya sınırlama olmayacaktır.

  rezerv lig’e ilişkin diğer hususlar, rezerv lig statüsünde ilan edilecektir.

  --- alıntı ---

  https://www.tff.org/...687&ftxtID=38082
 • 31
  https://www.tff.org/...687&ftxtID=38082

  çok isabetli olmuş olan ligdir. özellikle genç oyuncuların ve yedek kalecilerin gelişimi açısından büyük fayda sağlayacaktır.
  umarım bu rezerv ligde süper ligin tam tersi 8 yerli, 3 yabancı oynatma hakkı verilir.

  tabii bu arada açıklamanın altının doldurulması gerekir. mesela:
  - rezerv lig maçlarının bir hedefi olacak mı? (şampiyonluk ve küme düşme gibi)
  - yayıncısı kim olacak?
  - rezerv takımlar futbol b takımı olarak düşünülecekse o takımın ayrı bir teknik ekibi olacak mı? bir hoca aynı günde iki maç mı yönetecek?
 • 33
  super ligte yer alan 19 takim rezerv takim kurup maclar oynayacak. super ligte kume düşen takimin rezerv takimi şampiyon olursa yinede düşecek mi? dusecekse cekisme ve rekabet kalmayacaktir. super lige yeni yukselen takimlar birde rezerv takim kurmak için bütçeyi nasil bulacak. paf takımların kendinden bagimsiz bir lig statusu ile oynamasi ve şampiyonluk mucadelesi vermesi daha faydali olacaktir. belki 4. ligte yer alan takimin paf takimi sampiyon olacak ust lige yukselecek ve oradan genc yetenekler cikacak. sadece yayin ve sponsor geliri amacli bu lig kurulacaksa gencler icin sadece antrenan maçlarindan oteye gitmeyecektir.
 • 34
  fikstür süper lig takımlarıyla aynı ilerleyecekmiş ama bence çapraz olmalı.
  şöyle ki; atıyorum 8. haftada galatasaray-fenerbahçe maçl var, rezerv lig maçı fenerbahçe stadında a takım maçından 2-3 saat önce oynanmalıdır.
  galatasaray kendi sahasında sivasspor ile oynuyorsa, rezerv takım deplasmanda oynamalıdır.
  hem izlenirlik artar, hem de kötü zeminler yerine normal stadyumlarda maçlar oynanır.
  şampiyon olana da en az 20-30 milyon tl ödül verilmelidir, ki zaten yayıncısı olacak tv kanalı bu parayı çok rahat verir.
  bide ilk 11’lerde alt yapıdan yetişmiş 21 yaş altı en az 5 futbolcu olmalıdır.
 • 35
  rezerv takımlar profesyonel liglerin içinde konumlandırılmadıkça, kondisyon katkısı dışında bir faydası olmayacak ligdir.

  almanya, hollanda, portekiz, ıspanya gibi futbol ülkelerinin liglerinde uygulanan sistemler var. onlardan birini örnek almamız gerekiyor. rezerv lig profesyonel seviyede olursa; rezerv oyuncusuna rekabetçi bir ortam sunularak geliştirmek, taktiksel bir altyapı kurmak, güvensiz yatırımları profesyonel ortamda test etmek gibi faydaları olacaktır.

  alt profesyonel liglerdeki takım sayısını artırılarak süper lig ve birinci lig takımlarının rezerv takımlarını yerleştirilirse veya ayrıca bir rezerv ligi oluşturularak 3. lig'e bal'dan yükselme imkanının yanında bu rezerv liginden de yükselme imkanı sunulursa proje liglerimize entegre edilebilir. en azından büyük takım tarafları için takip etmesi keyifli olurdu.
 • 37
  alt yapısı olmayan ve oyuncu yetiştirme konusunda ciddi handikaplı türk futbolunda böyle bir karar alırken ciddi bir çalıştay yapılması gerekirdi.
  rezerv ligin maçları hangi sahalarda oynanacak? kulüplerin ana stadlarında oynanacaksa zaten çoğu kulübün rezil zeminleri daha da rezil olacak.
  rezerv ligin yarattığı mali külfet nasıl karşılanacak? uçak bileti, otel masrafı gibi yan maliyetler bile kulüpleri mevcut ekonomik şartlarda zorlar.
  ben ispanya, portekiz, fransa gibi ülkelerde uygulanan rezerv takımların profesyonel liglerde olmasının daha makul olacağını düşünüyorum. umarım faydalı olur fakat bu sistemsizlikle, plansızlarla istenilen hedeflere ulaşmanın çok zor olduğunu kanaatindeyim.
 • 39
  çok mantıklı uygulama ve üzerinde ısrar edilmesi gerekiyor. böylelikle bu oyuncuyu niye kadroya almıyorlar vb. geyikleri de mantıklı bir temele oturacaktır. hem de vitrin vitrindir. şampiyon takıma ciddi bir sposorla ödül de verilirse gayet çekişmeli bir ortamda oynanır. statların yan sahaları olmadığı için yerinden takip edilmese de uygun bir yayıncı ile izlenebilir.
 • 42
  berbat bir karar. rezerv ligin kimseye bir faydası yok. bence kesinlikle (bkz: #3397013) bu yazar arkadaşımızın da dediği gibi rezerv takımlar alt liglere konumlandırılmalıdır.

  bal liginden başlayarak ve asla süper lig'e ya da a takımın bulunduğu bir üst lige çıkmayacak şekilde, kulüplerin insiyatifine bırakılarakılacak şekilde olmalıdır.

  isteyen takım, rezerv takımını kuracak ve bal liginden macerasına başlayacak. ya da batan bir alt lig takımı satın alınarak atıyorum galatasaray ıı şeklinde devam edecek.

  bundesliga'da şahane örnekleri var. yine yapacağımız bir işi ülkece elimize yüzümüze bulaştırmayı başardık.

  bıktık bu cehaletten, kafalarına göre iş yapmalarından arkadaş ya.
 • 44
  özellikle transfer obezliğinin sonucu olarak şişen kadrolara bulunmuş bir çözümdür. olmayan paralarla yeni oyuncular getirmeye hevesli kulüplerin aynı başarıyı oyuncu satmada gösterememesi üzerine takımların kadroları sezon başında 35 oyuncuya kadar çıkıyor. 20-22 yaş arası oyuncuların altyapı ile a takım arasındaki çıtayı atlaması için belki faydalı olabilir ancak zamanla kulüpler için can simidi olarak görüleceğini ve bu ligdeki yaş ortalamasının yükseleceğini düşünüyorum.
 • 46
  doğru karardır. genç takımla profesyonel takım arasına sıkışmış kalmış gençler için mükemmel bir fırsat. ligin kulüpler üzerinde yaratacağı ekonomik baskıdan korkuluyorsa, kimse neden genç oyuncular birinci ligde forma şansı bulamıyor diye ağlamasın. sen gençlerin haftada bir yapacağı maçın maliyetlerini karşılayamıyorsun, senelik bilmem kaç milyonluk maaşı olan futbolcu transfer etmeye çalışıyorsun.

  zeminin 2 takımı kaldıramıyorsa s*ktir git zeminine yatırım yap. futbolcuları 2.5 milyon dolar maaşa transfer etmeyi biliyorsun ama sahan haftada 2-3 maçı, bilet giderlerini ve ek harcamaları kaldıramıyor.

  ligle ilgili kafamdaki en büyük soru işareti amacından sapması. başta genç yaştaki futbolcuların lige hazırlanması amacıyla kurulmuşken, daha sonra süper lig takımlarının kadroda düşünmediği çöplerini bıraktığı bir mecra haline gelmesi en büyük çekincem. böyle bir lig kesinlikle şarttı. umarım ülke futbolu adına hayırlısı olur.
 • 47
  ulan 40 yaşında halı sahalarda lifi ceza sahasında, menisküsü orta sahada bırakıyoruz, eve gidince hanım terden sırılsıklam olmuş formaları burnuna mandal takmadan makineye atamıyor, ama bizim gençlerimiz veya yedek oyuncularımız rezerv ligde canını dişine takıp oynamayacak öyle mi? formayı almak için bir tarafını yırtmayan adamdan zaten bir cacık olmaz. al işte fırsat göster kendini kap formayı.

  sağa sola adam kiralayıp gelişimlerini körelteceğimize elimizin altında yakın takibini yapabileceğimiz ve düzenli oynayabilecekleri bir formasyon. daha ne olsun. diğer herşey detay, bir şekilde halledilir. bu tff belli ki kulüplerle kavga etmek değil, iş yapmak istiyor. hayırlı olsun bence çok yerinde bir karar olmuş.
 • 48
  a takım seviyesine yükselme fırsatı, her hafta maç oynama fırsatı, kulübede çürümeme fırsatı, kendini gösterme fırsatı, izlenme fırsatı gibi bir çok ödül sunan lig olacaktır. haftasonları sadece göz ucuyla bile olsa izleyecek milyonlarca insan çıkar açık kanaldan verilirse.

  genç oyuncular ve yedek oyuncular hala bize fırsat verilmiyor diye söylenemez artık. oraya buraya gitmelerine, anlamsız şekilde kaçarak gitmelerine gerek yok. en azından buna bahaneleri yok. rezerv takımda fark yarat, a takım kadrosuna geç. kendi takımın farketmezse başka takım farkeder teklif yapar sezon sonu.

  bence rezerv lig sayesinde çok oyuncu kazanacaktır ülke takımları. çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. süper lig ilk 18'ine de rezerv takımın bir önceki maçında oynamış 2 oyuncuyu bulundurma zorunluluğu da getirilebilir. hatta bunlara yaş sınırı da koyulursa gençler için iyice avantajlı hale gelir.

  gerekli motivasyonu ve ödülü oyunculara gereğinden fazlasıyla sunan bir lig olacaktır. her hafta canlı yayınlanan maça çıkacaklar ve hala şans gelmedi, ligin amacı yok diye ağlayacaklarsa futbolculuk yapmayıversinler.
 • 49
  reverv takımların sadece birbirleriyle mucadele edecek olmaları sebebiyle hiçbir faydasi olmayacak ligdir.

  4 buyukler dısındaki rezerv takimlar genellikle profesyonel seviyeye çikamamis gençlerden olusacak. ben galatasaray rezerv takiminin rakibinin profesyonel seviyeye çikamamıs oyuncular olmasi yerine tepecikspor, esenler, bayrampasa, zeytinburnu, sancaktepe, darica genclerbirligi gibi takimlarla mucadeleye girmesini tercih ederim.

  hiçbir yonetim ve baskan da burayi onemsemeyecektir cunku baskana birsey kazandirmayacaktir. hicbir takim buraya butçe ayirmayacaktir. neden ayırsın? ödul buyuk olursa ligin onemi de buyuk olur. ornegin bu ligde federasyon tarafindan verilen galibiyet primi 2. lig seviyesi ile ayni olursa klupler onem gostermeye baslar. ayrica 21 kisilik kadroda altyapidan en az 12 oyuncu bulundurulmali.
App Store'dan indirin Google Play'den alın