• 5
  son zamanlarda özellikle seri ile tekrar gündeme gelen geri 10 numara...

  öncelikle söyleyeyim bir oyuncunun savunmanın önünde oynaması onu 6 numara yapmaz. bu şekilde düşünme tarzı bizi oyunu anlama konusunda geriye götürür.

  bu mevki bizde kullanılması çok geç olsada 1908’den beri var. deep-lying playmaker adıyla manchester united’ın 2-3-5’inde yer alıyordu. zaman içinde inter’in catenaccio‘unda ve 1970’lerde gerson ile birlikte brezilya milli takımda çokça duyduğumuz bir mevki. bizde dediğim gibi yeni yeni moda oluyor ne yazık ki...

  bu oyuncuların 6 numara tabir edilen oyuncular ile yakından uzaktan alakası yoktur. olamazda... 6 numaraların yani anchor’ların olayı bambaşkadır. ya da pep ile gelen holding’ler anchor+regista kırmasıdır. ikisinden de izler barındırır. ama registaların registası pirlo gibi oyuncular için “pasör altı numara” demek saçmalıktır.

  regista’lar italyadaki tabiri ile yönetmenler 10 numaranın geriye atılmış halidir. sonrada almanya’da daha da geriye atıldı ya neyse... regista’lar savunma bazlı catenaccio‘ların oyun zekası haline geldi ve kanatlardaki hızlı oyunculara uzun top oynamaya başlamasıyla inter’e iki şampiyonlar ligi şampiyonluğu kazandırdılar. zaman içinde elbette değişime uğradı ve pirlo ile bu değişim tavan yaptı.

  pirlo’nun kral olduğu (ki pirlo 10 numaraydı aslen) milan da gattuso ve seedorf gibi onu maskeleyen oyuncular ile oynadı. regista savunma yapmaz. gölge markaj uygular. bir kante, bir gattuso, bir vidal olamaz. onu birazda amerikan futbolunda ki quarterback‘e benzetebiliriz. quarterback‘ler hücum sırasında takımın neredeyse son adamıdır ve tüm hücumu yönlendirir. regista’larda bu işi yapar. nasıl içinde back geçiyor diye quarterback‘lere geride duran çeyrek adam diyemeyeceksek regista’lara da 6 numara diyemeyiz. birde üzerine pasör 6 numara canım derseniz terliği yersiniz.

  çıkın adam gibi regista bu adam diyin. ve anlatın ne demektir regista. 6 numara diyerek insanların kafasın ön libero algısı yaratmayın. üstelik merkez orta saha olarak oynadığı maç sayısı regista olarak oynadığı maç sayısının iki katı.

  bu nedenle lütfen ama lütfen regista ise bir oyuncu regista diyelim, pivote diyelim, deep-lying playmaker diyelim, geri 10 numara diyelim ama pasör 6 numara demiyelim.