• 2
  rahmetli tudor bunu iyi yapardı: o zaman da dediler ki sen yanlış yapıyorsun, büyük takımın dominant 1 tane oyunu olur herkes seni analiz edip sana önlem alır...

  rakip analizi, rakibe göre top oynamak çok kıymetli. öbür türlü tüm takımların fizik gücünün iyi olduğu günümüz dünyasında zayıf noktanı bilen herkes sami yen'den puan çıkartabiliyor. 3 senedir bu böyle.
 • 3
  galatasaray futbol takımı ve teknik ekibinin yaptığı eylemdir. kim bütün maçlara aynı strateji ve sistemle çıktığımız söylüyorsa ya maçları izlemiyordur ya da işine gelmiyordur.

  öncelikle şunu da ayırt edebilmek gerekiyor. sen süper ligde oynayan en az 15 takıma karşı belirli oyununu oynaman lazım. çünkü onların planı seni durdurmak. sen onlara göre oynarsan bütün maçlar 0-0 biter. senin yapman gereken de bu takımlara karşı yani kapalı savunmaya karşı nasıl hücum edersin onu geliştirmen lazım.

  rakibe karşı, yani riske karşı plan yaptığımız bazı maçları ve planları yazayım. tabii çok uzağa gitmeden ve elimden geldiğince açıklayarak.

  20 şubat 2021 aytemiz alanyaspor galatasaray maçı 2020-2021 sezonunda risk analizi yapıp rakibe göre oynadığımız maçlardan benim ilk aklıma gelenlerden. maçı 1-0 ve musleranın çok iyi performansıyla kazandık fakat eğer adil bir yönetim olsaydı ilk yarının 30. dakikasında maç 2-0 ve rakip 10 kişi kalması gerekiyordu. yedlin'in davidson tehlikesine karşılık çok fazla ileri çıkmadığı, oyunu merkezde kabul edip, sağ taraftan merkeze atılacak toplar ki, bu net şekilde alanyapspor'un eksiğiydi, merkezden koşularla rakibi delme ve merkezde kalabalık karşılayarak ve topu bırakarak hızlı hücuma çıkma, bu maçın planıydı. hakem hatalarından dolayı puan da kaybedilirdik fakat rakibe göre oynanan doğru bir oyundu.

  6 şubat 2021 fenerbahçe galatasaray maçı'nda da yine 2020 yılında yaptığımız gibi çok akıllı bir oyunla kadıköy deplasmanından çıktık. fenerbahçe'nin duran toplar haricinde kaleye şutu yoktu. muslera yattı mı hatırlamıyorum. merkez oyuncularının bu maçta zayıf olduğunu biliyorduk ve bu zayıflığı da dinamizmle karşılayarak net bir galibiyet aldık.

  yine 2020-2021 sezonunda dışarıda oynadığımız beşiktaş maçında da rakibe göre oynadık. diagne atılmasa büyük ihtimal en kötü 1 puan alacaktık.

  2021-2022 sezonu başlayalı daha 5 hafta olmasına rağmen bu sezon da rakiplerimizi analiz ettiğimiz çok açık.

  12 eylül 2021 trabzsonspor galatasaray maçı 'nda rakibe ileride baskı kurarak kazanacağımız toplarla etkili olmaya çalıştık. ayrıca alan vermeden topu vermemeye çalıştık. çok yetenekli fakat tempo sorunu olan trabzonspor için de bu plan gayet mantıklı ve işlevseldi. doğru başladığımız maçı bireysel hatalar sonucu berabere bitirdik. kötü bir sınav vermedik.

  16 eylül galatasaray lazio maçı'nda da yine rakibe göre çok güzel kurgulanmış bir oyun vardı. öncelikle sarri'nin takımı denince herkesin aklına topla oynamak gelir. ben de dahil sarri'nin takımına topu bırakıp geçiş yapmak mantıklı bir oyun planı gibi gözükse de biz daha güzel bir planla çıktık. öncelikle lazio'nun ya da sarri'nin alameti farikasını yapamaması için kompakt şekilde savunmada kaldık. sağ taraftan baskı yaparken sol sol tarafta boşluk bırakmadık. bunu zaten maçı benim gibi statta izleyen taraftarlar net bir şekilde görmüştür. hoca sürekli eliyle oyunculara uyarılarda bulundu. böylece hızlı oyun çevirmelerinin bir anlamı kalmadı. bloklar arasına cica ve morutan ve halil'i sokarak da hücum etmeye çalıştık ki bitiremezsek de pozisyonlar bulduk. yani yine güzel işlenmiş bir plan vardı maçta.

  bu örnekler çoğaltılabilir fakat bu örnekleri giresunspor, antalyaspor gibi takımlarla çoğaltamazsın. çünkü bu takımların yaptığı zaten gol yememek için savunma yapmak. senin de bunları yenebilmen için güçlü bir a planın olması lazım. güçlü bir a planı içinse bizim türkiye taraftarında olmayan sabrın olması lazım.