• 5951
  "falcao'ya top gelmiyor, gelince golünü atıyor işte" denen maçta* kendisi üç net pozisyona girdi. ilk pozisyonda topu sağa çekip rakibini ekarte etti, vuruşu direkten döndü. ikinci pozisyonda saracchi'nin ortasında uçarak kafayı vurdu, top dışarı gitti. üçüncü pozisyonda dar açıdan mükemmel bir gol attı. yani girdiği üç pozisyondan birini gole çevirdi, bu süper lig standartları için gayet iyi bir istatistik.

  ama kendisine top gelmesini beklemek yerine, atakların olgunlaşmasına yardım eden hareketli bir santrforumuz olsaydı, maç başına çok daha fazla pozisyona girer ve daha çok gol bulurduk. babel ve emre kılınç gibi skorer kanatları ceza sahasına daha kolay sokar, hatta emre akbaba'yı da aynı anda oynatabilirdik. bu durumda daha fazla gol silahımız olacağı için çok daha kolay gol bulan ve çok daha zor durdurulan bir hücum gücüne sahip olurduk. anlatılmak istenilen şey bu.

  yarın rakip erzurumspor gibi takım boyu 70 metre olan bir takım değil de kompakt savunma yapmasını bilen, rakibi ceza yayı çevresine bu kadar kolay indirmeyen bir rakip olduğu zaman falcao yine etkisiz kalacak. rakibin çok güçlü olması şart değil, biraz olsun savunma direnci göstermesi yeterli. bu yüzden a planını bu kadar kolay marke edilen ve bu kadar sık sakatlanan bir santrfor üzerinden yapmamamız gerekirdi diye düşünüyorum.

  eğer "sahadışı nedenlerden ötürü" falcao'yu oynatmak zorundaysak da, iki kanat oyuncusundan birinin savunma arkasına koşu yapan ve rakip savunmanın yerleşimini bozan bir oyuncu olması mecburi. bu mecburiyeti yerine getirmediğimiz için 4 ekim 2020 kasımpaşa galatasaray maçı'nda adeta pozisyona bile giremedik, rezalet bir oyun oynadık.

  son olarak falcao'nun 1.5 senedir ilk defa zor bir pozisyonda gol attığını görünce "bu gol size girsin, aldığı nefesi eleştirenler şimdi helehölö" yazanları görünce ciddi manada şoke oldum. zaten memlekette birçok aptallıkla uğraşıyoruz, bari bu sitede bundan bigane kalalım isterdim doğrusu.
 • 5952
  galatasaray futbol takımı bu sezon* 6 haftada 8 gol atmış ve bu 8 golün 7'sinde falcao'nun katkısı var(5 gol, 2 asist)

  "attığı 5 golün 3'ü penaltıdan ama..." diyen insanlarda az değil. iyi penaltı kullanırsın laf edilir, kötü kullanırsın küfür edilir, gol atarsın bahane bulunur, gol atmazsın kötü futbolcusun, orta sahaya gelip top alırsın gelme derler, forvette beklersin yardım et derler.. ortamız yok bizim.

  evet falcao'nun yıllığı gerçekten çok yüksek ama olan olmuş bir kere, hani yapacak bir şey yok. keşke çok daha az verilseydi ama olanla ölmüşe maalesef ki çare yok. boş beleş goller atıyor, rakip savunmanın güçsüzlüğünden faydalanıyor demek yerine desteklemeyi seçsek çok daha kolay olur bence. diagne'de bunları yaşadık, belhanda'da bunları yaşadık, babel'de bunları yaşadık, falcao'da bunları yaşıyoruz... unutmayın bu bonservis ve yıllıklar futbolcuların değil, yönetimin suçudur. verilen paralar fazla mı, evet fazla ama bu yıllıklardan bağımsız olarak söylemeliyim ki başta falcao olmak üzere, babel ve belhanda'nın performanslarından gerçekten çok memnunum.