• 4575
  “ konya maçında sakatlanarak oyundan çıkan falcao ile saracchi’de yırtık belirlendi

  nevzat dindar
  falcao’nun sağ, saracchi’nin ise sol arka adalesinde yırtık bulunduğu tespit edilirken, bunun ne kadar kötü durumda olduğu bugünkü mr sonuçlarında netlik kazanacak. iki oyuncu da bu hafta kayseri maçında oynayamayacak.
  konyaspor deplasmanında iyi futboluyla ümit veren üç puana üç golle erişen galatasaray, iki yıldız ismini birden kaybetti. karşılaşmayı tamamlayamadan ayrılan falcao ile saracchi’nin arka adalesinde yırtık bulunduğu ortaya çıktı. bu durum sarı-kırmızılıların morallerini alt üst etti.
  kolombiyalı futbolcu, 57. dakikada attığı bir depar sonrasında sağ arka adalesinden sakatlanmış, sağlık ekibinin tavsiyesiyle kendini zorlamadan kenara alınmıştı. falcao bilindiği gibi sakatlığı nedeniyle ligin ilk yarısında uzun süre takımdan uzak kalmıştı. cim-bom’a yeni katılan ve takıma uyum sağlamaya çalışan saracchi de, sol kanattan attığı bir depar sonrasında kendini yerde buldu. o da oyundan alındı. uruguaylı sol bekin de sol arka adalesinde yırtık olduğu ortaya çıktı.

  tıbbi olarak bugünü beklemeleri gereken iki futbolcunun da mr’ı bugün çekilecek. böylece sarı-kırmızılı oyuncuların takımdan ne kadar uzak kalacakları da netleşecek. ancak bu hafta sonu oynanacak kayserispor karşılaşmasında forma giymeleri mümkün görünmüyor. havanın soğuk olması ve fatih terim’in skordan dolayı futbolcuları riske atmamasının, yaşanılan sakatlıkların daha ağır seviyeye ulaşmasını engellediği belirtildi. bundan dolayı falcao ile saracchi, en kısa sürede takıma katılmış olacak.”

  şeklinde bir habere konu olmuş oyuncumuz.

  sadece cümlelere hızlıca göz gezdirin yeterli.
 • 4586
  --- alıntı ---

  grade ii: daha fazla miktarda adale lifinde yırtık vardır, ancak fasya sağlamdır. kanama kas içi basınçta artışa neden olur. palpasyonda ele kitle gelir ve belirgin ağrılıdır. adalenin istemli kasılabirliği azalmıştır.
  grade iii: kasın büyük bölümü etkilenmiştir, ağrı fazladır. adale fasyası kısmen yırtıktır. kanama distale doğru yayılabilir. adale fonksiyonu belirgin azalmıştır.

  tedavi: evre 1-2 strain için, aralıklı kısa sürelerde buz uygulama, kompresif ve destekleyici bandajlar veya ağrıyı dindirmek için fonksiyonel koruyucu cihazlarla birlikte elevasyon uygulanması yeterlidir. nsai’ların kullanımı tartışmalıdır, zira inflamasyon iyileşmenin bir parçasıdır. ancak kısa süreli kullanılmaları ve diğer non steroid olmayan analjeziklere ağırlık verilmesi önerilmektedir. (1) yaralanma lokalizasyonu iyileşme sürecinde önemlidir. adale gövdesindeki yaralanmalar, kas-tendon bileşkesinde olanlara göre daha hızlı iyileşirler. ****iyileşme süresi 1-4 hafta arasında değişebilir.*** ağrı kontrol altına alınınca, germe esneme egzersizleri ve kademeli esneklik arttırma çalışmalarına başlanmalıdır. fizik tedavi ajanları ve propriyoseptif rehabilitasyonun yanında, lokal enjeksiyonlardan da faydalanılabilir. bitkisel kökenli lokal enjeksiyonlarla ilgili literatürde yeterli ve güvenilir bilgi mevcut olmamakla beraber, teknik olarak doğru olmak kaydıyla, pratik olarak uygulanmalarında belirgin sakınca görülmemektedir. son yıllarda platelet rich plasma (prp) uygulamaları popülarize olmuştur.

  evre 3-4 yaralanmalarda da genel prensipler aynı olmakla beraber, ağrı kontrolü için çok kısa süreli immobilizasyon önerilebilir. komplet rüptür dahi olsa immobilizasyon 10 günü geçmemelidir. immobilizasyonun uzaması, düşük load to failure ile tekrarlayan sakatlıklara zemin hazırlar. cerrahi çok nadiren endikedir. ağrı kontrollü erken hareket verilmelidir. *****iyileşme 4-8 haftaya uzayabilir.****

  --- alıntı ---

  yani grade 2 mi 3 mü önemli olan o.grade 1-4 olduğuna göre ikisi de orta derece olarak düşünülebilir. tedavi süresi ona göre ya 1-4 hafta ya da 4-8 hafta.

  kaynak: tff takım doktorluğu ders notları.
 • 4590
  valla bırakın eksilemeyi isterseniz linç edin ama sakat oğlu sakat futbolcu. abicim bu adam sakat. 2 maç oynayıp 5 maç oynamayacaksa ne yapayım böyle forveti. çıtkırıldım bir adamı başımıza bela ettiler. falcao zerre heyecan vermiyor bana. en ufak bir darbede aha gitti diyorum. sene sonunda talibi varsa gönderilir inşallah.
 • 4591
  maçı arka adalesini tutarak terk eder yangıncı taraftar hemen devreye girer, "aha gitti, yırtıldı kaslar, sezonu kapattı vs."..
  ertesi gün mr'dan sonra kulüpten açıklama gelir ve anlaşılır ki yırtık filan yok, orta derece bir zorlanma var. yani zorlasan ilk maça çıkabilir, en kötü bir maç kaçırıp sonrakine çıkar..
  ama yangıncının utanması yoktur, yine devreye girmeye çalışır, "aha gitti 3 hafta yok, 2maç var 5maç yok" vs.vs...

  la olum ne sevimsiz insanlarsınız yahu?
 • 4592
  buyurun cenaze namazına. en iyisi yokmuş gibi takım hesap yapmalı.

  ben ryan babel ve mbaye diagne ikinci yarı bu takımda olmalı derken bundan bahsediyordum. yoksa bana göre ikisi de galatsaray ilk 11'inde olamaz ve galatasaray'da bulunmaması gereken iki laubali. ama sezon sonuna kadar ikisi de lazımdı. yani köprüye geçene kadar ikisine de dayı diyip ilk fırsatta ''hadi kardeşim'' diyecektik. biz ise artistliğimizden ''hadi kardeşim'' demeyi çok erken yaptık, şimdi ''neredesiniz ay yüzlüm'' oldu. şimdi kaldık mı garip adem büyük ile taraftarın balonu florin andone'ye. kaldık. * * *
 • 4593
  --- alıntı ---

  konyaspor ile oynanan süper lig maçında yaşadıkları sağlık problemleri nedeniyle karşılaşmaya devam edemeyen ve sponsor hastanelerimizden ulus liv hospital’da mr tetkikleri gerçekleştirilen oyuncularımızdan marcelo saracchi’nin ve radamel falcao’nun sağ uyluk adale grubunda orta düzeyde zorlanma (strain) ve kanama tespit edilmiştir.

  oyuncularımızın tedavilerine başlanmıştır.

  --- alıntı ---

  öncelikle sadece bu rapor yoruma çok açık bir rapor. strain başlı başına kas için kopmalarda kullanılan terim. her iki futbolcuda da strain (yırtık) ve hematom (kanama) varsa bunlar da orta derecedeyse 2.derece bir kas yırtığı olduğunu düşünüp 2 ila 4 hafta arası oynamayacaklarını düşünüyorum. birinci derece olsaydı çünkü taraftardan falcao'nun daha önceki sakatlığında gelen büyük tepkilerden de çekinip gerilme tespit edilmiş derdi. üçüncü derece olduğunu düşünmüyorum çünkü sahadan çıkarkenki durumları ve raporda orta düzeyde denmesi bunu çürütüyor.

  gelelim 2.derece bir kas yırtığının ne kadar sürede iyileştiğine. normalde süre teorik olarak 2 ila 4 haftadır. ancak falcao ve saracchi'nin durumunda şunlara dikkat edilmesi lazım. yırtığın boyutu kaç mm ve ödemle kanama şiddetli mi seyrediyor? ödem ve kanama tamamen ortadan kalkmadıkça ve yırtık iyileşmedikçe oynamalarına müsaade edilmemeli. çünkü en tehlikeli yırtık 2.derece yırtıklardır. oyuncu veya kişi hissiyat olarak iyileştiğini sanır ve kendimi iyi hissediyorum der ancak yırtık orada tam iyileşmezse ve en ufak bir hasarda ya da gerilmede yırtığın boyutu büyüyebilir. bu yüzden iki oyuncu da riske edilmemeli, tam olarak iyileştikten sonra sahaya çıkmalılar.

  ikisinin durumunun ben çok ciddi olduğunu düşünmüyorum. tedbir olarak benim fikrimce 2 hafta oynatılmayacaklardır fakat yukarıda da dediğim gibi tüm etkenler olumlu olursa 1 hafta sonra da dönebilirler, etkenler olumsuz olursa 4 hafta sonra da.

  not: bu entry galatasaray sağlık heyetinin vermiş olduğu rapor doğrultusunda teorik bilgiler ışığında yazılmıştır. oyuncuları birebir fiziksel olarak görmeden konuşmak sadece farazi olur, bilgi verme açısından söyleyebileceğim şeyler bunlardır.
 • 4595
  2 hafta da donse 4 haftada donse gelidiginden beri bir veri var 3-4 mac oynayıp sakatlanacak. bu demek oluyor ki bu sezon 7-8 mac daha oynar, her mac bir tane atsa bile ligi 10 - 15 gol arası bitirir ki o kadar katkıyı eren derdiyok bile veriyordu.
  kimse yogurdum eksi demek istemiyor ama gercek su ki en az zararla kurtulmak lazım yoksa giden sadece odenen para degil, kendisine guvenilip yola cıkıldıgında verilen kayıplarda olacak.
  ustelik kabul etmek lazım oynadıgı surece iyi oynadıgı dakikalar olsa da, olaganustu bir performans goremedik. sakatlıktan yeni cıkmıstı diyenler olacaktır da zaten surekli sakatlıktan yeni cıkmıs durumda olacagı icin o da cok konu degil sanki
  umarım son 32+ pahalı transferimiz olur kendisi.
 • 4597
  falcao çabalıyor lafım yok, falcao'yu bu sözlükte en çok izlemiş adamlardan biriyimdir, çabalayacağını da biliyordum zaten gelirken. ama gelirken bu çabasının yeterli olmayacağını da biliyordum, defalarca da yazdım, uzun uzun yazdım.

  şimdi bakın haklı çıktım diye içten içe mutluluk duyuyorum, yalan değil. bakın sakatlandı diye demiyorum bunu, o çok kötü bir şey ama sakatlanmadan da sizin hayal ettiğiniz falcao yoktu sahada, olmayacak da. çünkü falcao bu artık, izledim adamı, izlediğimi 10 kez yazdım, uzun uzun yazdım ama her seferinde 2 3 entry altına bana falcao'nun instagram'daki karın kasıyla cevap veren, istatistikleriyle cevap veren birileri çıktı. tabii buna oldukça da kızdım, sinirlendim. şimdi ise falcao'dan bağımsız olarak haklı çıkmaktan dolayı mutluyum.

  keşke haksız çıksaydım romantikliği yapmayacağım, çünkü haksız çıkma ihtimalim yoktu. altını çizerek bir kere daha söylüyorum; adamın porto'dan beri çok ciddi hayranıyım. porto'da oynarken ben ondan manchester united, real madrid bekledim, o atletico'ya gitti. oradan da ama para için ama bayrak adam olmak için monaco'ya gitti ve sakatlıkla da kariyeri bir anlamda bitti. asla eskisi gibi olamadı bir daha. ingiltere'de falan pek bir şey oynayamadı kendi standartlarına göre düşünürsek.

  geldiğimiz noktada çok klas, çok zeki, çok iyi niyetli ve sezgileri çok güçlü bir oyuncu var elimizde. ama güçsüz, ona kaplan lakabını getiren patlayıcılığı ne yazık ki hiç yok artık. eskiden topu orta sahadan alır tek başına şut pozisyonuna getirebilirdi sürerek. sırtında taşırdı rakibi. şimdi dizlerinde o güç yok, esneklik yok ve olmayacak.

  selçuk, eski selçuk olabiliyor mu? işte bu adam da olmayacak artık. bu gerçekleri kabul edip buna göre bir rol biçmek gerek bu superstara. böylesi iki taraf için de daha kolay olacak çünkü.