• 4391
  hiçbir zaman bizim istediğimiz forvet performansını sergileyemeyecek oyuncu.

  bizim ligde fiziksel kapasitesi iyi olmayan forvet olmuyor işte. hadi fiziksel kapasiten çok iyi değil, o zaman hızlı olman gerek. bunlar da falcao'da yok. yani kusura bakmayın ama fiziksel olarak fark yaratabilecek bir özelliği yok. ona rağmen kalitesini ve isteğini sahada belli ediyor. nerede durması gerekirse orada, sürekli hareket halinde, uğraşıyor, istiyor vs. ancak gelin görün ki bize karşı oynanan oyun da ona göre değil. rakipler genelde bize karşı kapanarak oynar. adama top geldiğinde çevresinde en az 3 kişi oluyor. biraz da o yüzden bize daha fizikli bir forvet lazım deyip durdum. maalesef hem şu anki oyun yapımızda, hem bize karşı oynanan oyunda fiziksel kapasitesiyle top saklayamayan bir forvetsiz başarılı olmamız çok zor. falcao da bu adam değil. yine de futbolun tek doğrusu yok, falcao'nun artıları ve eksilerini bilerek başka oyun tipi tercih edebiliriz.

  falcao'ya kaliteli pozisyonlarda top getirebilirseniz atar, bu konuda güven veriyor gerçekten. ancak gelin görün ki bu tip pozisyonları bulamıyoruz. falcao ile oynayacaksak ilerde falcao'ya yardımcı en az bir forvet daha lazım. stoperlerle o boğuşup falcao'ya alan açması gerek. hadi bunu yapamadık diyelim falcao'nun çevresindeki herkesin son derece hareketli olup rakibin kafasını karıştırması lazım. bir nevi pas ver yer değiştir taktiği uygulamak gerek. şu anki oyuncularımız top ayağına geldiğinde pas verip alan değiştirmediği için saçma sapan bir oyun oynuyoruz. çok statik kalıyoruz. buna da pas oyunu diyoruz. pas oyunu bu değil. forvetimiz de bu statik oyuna uygun olmadığından rezalet bir ofansif performansımız var.

  velhasılıkelam, falcao'ya göre oyun yapısı kurmazsak başarılı olma şansı 0. transferine karşıydım ancak artık geldiğine göre oyun yapımızı onun üstüne kurmamız gerek. tutarsa tutar, tutmasa da yapacak bir şey yok zaten.

  en yakın zamanda da yollarımızı ayırmalıyız bu arada. yanlış tercihti bizim için, şimdilik ne kadar performans alabilirsek alıp teşekkür edilip ayrılmak gerek.
 • 4392
  elinde falcao varsa, bu adama top getireceksin, oyun planını bunun üzerine kuracaksın bu kadar basit. ama bizde daha oyun planı yok yada uygulamayan oyuncular var.

  iyiyiz hoşuz ama falcao bizde gol atamaz gönderilsin yanlış transfer diyecek kadar da kendimizi şaşırmayalım. sen adama fırsatı ver o golü atmazsa o zaman gel yaz burada, hoş sana buraya yazma fırsatı vermez ama o topun onunla buluşması lazım.

  uygun fırsat verilirse bol bol gol atacak oyuncu.
 • 4393
  uzerinden umutlanirsak hayal kirikligina ugrayan biz oluruz. yazin dense gulerdik ama su anda muriqi'nin onda biri kadar katkisi yok, sezonun genelinde olacagina dair bir umut vermisligi de yok.

  bizim falcao'muz var ama dogru duzgun bir forvetimiz ve oyunumuz ve hocamiz ve taktigimiz ve fizik gucumuz yok.
 • 4394
  bogdan stancu'nun, papis cisse'nin, hugo rodallega'nın, vagner love'ın iş yaptığı ligde oynayamayacağı söylenen a sınıfı santrafor. vedat'la sörloth'u izleyince nedense herkeste bir 'target man' hastalığı oluştu. bakın pivot santrafor değil 'target man' burası önemli. mesela muslera'ya artık kaleci dememeliyiz onun adı goalkeeper hatta sweeper keeper. neyse.

  pigmeden biraz uzun agüero yıllardır premier ligin içinden geçiyo biz hala falcao bu fizikle oynar mı diye soruyoruz. bu falcao geçen sene neredeyse küme düşecek monaco'da bile 16 gol atmadı mı? ben mi yanlış hatırlıyorum? fransa ligi bizim ligden daha mı yumuşak?
 • 4395
  burada falcao’nun fiziğine laf edenler geçen yıl da afedersiniz ayılar gibi fizikli cagne’nin pozisyon bilgisi ve zamanlamasını eleştiriyorlardı. siz değil misiniz o yangıncı taraftar, cagne’yi teneke bağlayıp gönderttiniz? alın adam gelmek istiyor hala instagram’dan do not come back yazıyorsunuz. önce bir karar verin ne istediğinize de ondan sonra ortamlarda yazarsınız. ya da bence yazın da santrforlar yerine teknik ekibimizin başlığını kullanın. ortadaki rezil oyunun sorumlusu onlar çünkü.
  sistemsiz oyunda gol atamamaya devam edecek yıldız oyuncumuz.
 • 4397
  baştan belirtmemde fayda var, 2019-2020 sezon başında, 2020 şubat'ta 34 yaşını dolduracak bir oyuncunun (ve benzeri oyuncuların) artık alınmaması, ilgilenilmemesi gerektiği yönündeydi görüşüm. ama alınıp da oyuncumuz olduysa olay bitmiştir, destek şarttır.
  bu işin bir yönü.

  diğer yandan, bir futbol takımının forvetinin başarısı, o takımın topu rakip ceza sahasına getirme sayısıyla doğru orantılıdır, diye düşünürüm. zira, geçen 2018-2019 futbol sezonunda ara ara şu şekilde mırıldandığımı hatırlarım; "sizin bir maçta topu rakip ceza sahasına sokma hamleniz 2 elin parmak sayısını geçmezse ve bunun da yarısından fazlası dağlara taşlara ile neticelenirse, forvetinizde diagne değil falcao olsa ne yazar" diye.

  aslında "falcao olsa ne yazar" ifadesinin anlattığı şey çok net; öylesine sistemsiziz ki, bu, falcao gibi "bir forvetin el kitabı"nın yazarı olan arkadaşı bile eleştirtiyor.

  özetle sorun, oynadığımız, ne olduğu, neyi amaçladığı, rakibi nasıl zora sokacağına ilişkin hiçbir emareyi içermeyen, "hımm, takım hafta içi demek ki bunu çalışmış" dedirtemeyen, tamamen doğaçlamaya, her hafta, yıllık 3-4 mil euro alan oyuncularımızdan bir ikisinin şapkadan tavşan çıkarmasına dayalı oyunumuzdur.
  yani falcao'ya sıra gelmez anlayacağınız....
 • 4399
  türkiye liginde üç büyüklerden birinde forvet oynuyorsanız eğer ya çok güçlü ya da çok hızlı olmanız lazım. ya da yanınızda stoperleri dövecek bir nokta santrafor ile oynamanız lazım. ancak stoperlerle güreşme işi size kaldığı an tüm etkinliğiniz biter. falcao 4-4-2 oynamadığımız sürece bizde kolay kolay başarılı olamaz. stancu, papis cisse gibi örneklemeler de anlamsız. falcao papiss cisse’nin girdiği pozisyonlara girse ligin ilk yarısında krallığını ilan ederdi. ancak anadolu takımlarının birbirleriyle oynadıkları maçlar ile büyüklere karşı oynadıkları maçlar çok farklı.
 • 4400
  hakkında eleştirileri çok sert bulduğum yıldızımız. sakatlığından ötürü ilk yarıda sadece 12 maç oynamış ve 4 gol atmış. bizim takımımızın en büyük problemi zaten gol noktasına gelememek, pozisyon üretememek. e biz pozisyona giremezsek isterse suarez olsun durum pek farklı olmazdı. inşallah ikinci yarı takımla birlikte kendisi de toparlanacak, kalitesini gösterecek. son olarak bizim ligimizde forvet şöyle olur tarzı yorumlara katılmıyorum. eğer siz sistemi oturtursanız babeli veya burağı kilit açıcı, gol canavarı olarak kullanabilirsiniz. sisteminiz hazır değilse büyük isimlerden de faydalanamazsınız bu kadar basit.
 • 4402
  vedat gibi standart bir santrforla karşılaştırılması gülünç süper yıldız.
  şu sorunun cevabına göre sorunun nerede olduğunu anlayabiliriz diye düşünüyorum:
  sizce falcao, herhangi bir sakatlık durumu olmadan, okan buruk’un başakşehir takımında oynuyor olsaydı şu anda 10 - 15 gol arasında atmış olur muydu?
  bence evet en az 12 - 13 bareminde bulunurdu.
  sizi cevabınız “hayır atamazdı” ise ona söyleyecek bir şeyim yok.
 • 4403
  herkes herkesle karşılaştırılabilir bence. ancak konuyu iyi belirlemek lazım. bu sezon form durumu, kariyer, futbolcunun genel kalitesi, futbolcunun fiziki durumu, son vuruş özelliği vs.vs. bunlardan bazıları. vedatın önde oldukları yok mu:var. mesela fizik güç olarak.hatta bu konuda twumasi de falcao nun önünde. karşılaştırma yapılması falcaoyu küçültmez.
  golcüler için başlangıçlar ve güven çok önemli. falcao nun sezon başında sakatlanması ve buna bağlı fizik kapasitesindeki düşüş şu duruma gelmemizi sağladı. falcao yu psg maçında hatırlıyorum inanılmaz oynamıştı. fizik güç ve güven bu ikisini hallettsin, ondan sonra işte o bildiğimiz falcao yu izleriz.
  bir de tabii ki fatih terim in istediği oyunu takıma adapte edememesi de onun beklenti altı gol sayısındaki etkenlerden biri.
  önemli konu şu: bu adam içten oynuyor mu, formanın hakkını vermeye çalışıyor mu, mücadele ediyor mu. ben bu soruların cevabının evet olduğunu düşündüğüm içi falcaodan yana hiç aklımda soru işareti yok.
 • 4405
  sistemi doğru kurarsanız forvetiniz de yetenekliyse her türlü katkı verir forvetiniz.
  ama siz sisteminizi forvetinize göre kurgulamalısınız.
  eğer sadece boy pos falan olsaydı mevzu premier ligdeki aguero, super ligde fatih tekke gibi isimler hic katkı veremezdi. adem mesela mersin super lige çıkarken katkı veremezdi.
  önemli olan forvetinize göre sistem kurmanız.
  fallcao dan faydalanabilecegimiz kadro ve oyun yapisi ile oynarsak farkli olur. ama simdiki gibi anlamsiz oyun plani ile olmaz.