resim
Rachid Ghezzal
Takım:Beşiktaş
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:29
Boy:1.82
Uyruk:Cezayir
 • 450
  oynayan topçudur. beşiktaş için gayet kelepir bir fiyata alınmıştır geçen sene + sonraki senelerin toplam maliyetine bakarsak. beşiktaş’ta oldukça verimli bizde aynı verimde hiçbir garantisi yoktu.

  beşiktaş için kelepir bir fiyata mal oldu, çünkü oynuyor. verimli. geçen sene şampiyonluğun en önemli adamıydı. şampiyonluk primleri + maç başı galibiyet primleri + şampiyonlar ligi gelirleri vs diye düşünürsek geçen sene ve geri kalan bütün sözleşme yıllarının tamamının maliyetini çıkaralı çok oldu. bundan sonra kazandıracağı her puan her maç üstüne kar ettirecektir.
 • 451
  çok para değil dedikleri; bonuslarla birlikte yıllık 3.5 milyon euro alıyor.
  yaşı kaç ? 29
  kaç senelik sözleşme ? 4 yıl
  bonservisine ne verdin ? 3 milyon euro.
  toplam maliyeti nedir? 17 milyon euro.
  bonservisi katılmış yıllık maliyeti nedir ? 4.25 m. euro

  geri dönüşü yani satma ihtimalin var mı? yok.

  tüm bu bilgilere ek olarak kulüplerin türkiye liginde kazandığı maç başına 270bin euro (2.7 milyon tl) şampiyon olduğunda ek 4.2m euro (42 milyon tl) aldığını ekleyelim.
  ülkenin ekonomisi ortadayken, 2.9 milyar tl borcu olan galatasaray değil kim olursa olsun geri dönüşü olmayan böyle bir yatırımı yapması, bu paraları vermesi ahmaklıktır.

  biz bu hataları, ahmaklıkları yaptık şimdi sıra başkalarında.
  metnin özü antalyaspor'u yenmek için bu paralar verilmez. kim aldırmadıysa allah razı olsun.

  ekleme : hala anlamamak için çaba sarf eden insanlara daha fazla nasıl anlatabilirim bilemiyorum. isterse uçarak orta sahayı geçsin kendisi yüksek maliyetlidir. bakın tekrar edeyim "yüksek maliyetlidir" ayağının basma pazen ya da kadife olması bunu değiştirmez. bu tarz transferler döneminin bittiğini kabul etmeyen her kulüp batmaya mahkumdur.

  ekleme 2 : daha net anlaşılması için düzenlendi.
 • 453
  bir yabancı futbolcu uzun lig maratonunda 35-40 maçta bariz katkı yapıyorsa, deplasman derbi farketmeksizin özel oynuyorsa maliyet hesabı yaparak kendini rahatlatmak tek kelimeyle komik.

  adam kadife ayaklı, maçı komple etkileyebilecek büyük topçu. üstelik rakibin topçusuydu, kendine aldığın zaman rakibi de eksik aksak bırakıyorsun başka bir kumar transfere itiyorsun. fenerbahçe miroslaw stoch’u alper potuk’u ve irfan can kahveci’yi zamanında bize bıraksa çok farklı bir lig tarihi olurdu. bu adamları heba ettiler kendileri de hayrını görmedi orası ayrı ama sonuçta bize gelip katkı sağlamamaları bizi başka şeylere itti.

  2021 yazında bu adamı almamamız büyük bir hataydı, beşiktaş’ın ivmesini kırmak demekti. hem de pijanic’e batshuayi’ye rağmen.

  adam 3-4 sene fark yaratmaya devam ederken; bu kadar milyon tl aldı şu kadar para verilecek diyerek sadece gülünç duruma düşeriz. gerek yok.
 • 454
  başlığında maliyet hesaplaması ve kelepirliği hesaplanırken oynadığı zaman alınan şampiyonluk primleri ve galibiyet primlerinin sayesinde çoktan maliyetini çıkardığı yanılgısına düşülen top tepici.

  takımda yalnız kendisi olmadığı için kazanılan bütün para/prim takımdaki bütün oyuncu/ teknik heyet maliyetine bölünmeli.

  biz şampiyon olduğumuzda nasıl ki mantıken şampiyonluk primi ya da şampiyonlar ligi parası falcao’nun maliyetinden fazla olduğu için falcao kelepir ya da maliyetini çıkardı diyemeyeceksek aynısı bu kavruk arkadaş içinde geçerlidir.

  oldukça pahalıya mal olmuş, geri dönüşü olmayan bir yatırımdır.

  ama tabi rakip uyanmasın diyorsanız bence de gayet uyguna oynuyor :(
 • 455
  bu akşam oynanan maçta kaleciye pas gibi gönderdiği şutun manasızca 10-12 metreden kalecilik yapan boffin tarafından buyur edilmesi ile galatasaray sözlük gündemine düşmüş emeklilik arifesindeki futbolcu. bizim formamızla aynı şutu atmış olsa kalecinin topu kontrol edip hızlı atak başlatması ve kalemizde pozisyon görmemiz işten bile değildi. biraz futbol şansı da olacak takımda.
  (bkz: 18 eylül 2021 antalyaspor beşiktaş maçı)