• 10
    3’lü defansif kurguda real betis ile bir dönem parlamasını sağlayan ana etkenlerden biri junior firpo‘dur. diğeri ise tabiiki serbest rolde oynattığı giovani lo celso. quique, betis’i devraldığında 3’lü değil 4’lü savunma kurgusuyla oynayan ve 3’lüyü keşfetmesiyle(geç de olsa) birlikte hücum gücü yüksek firpo’ya şans vererek iyi sonuçlar alan bir takım yarattı. o meşhur barcelona (3-4 biten maç) * takımın parlayan 3 isminden ikisi zaten bu oyunculardı. diğeri ise carvalho’ydu fakat o da kiralıktı...

    iki oyuncu da betis dönemi sonrası doğru düzgün forma yüzü göremesede kumaşları gerçekten çok kaliteli. barcelona’nın başına geçmesiyle quique hoca firpo’ya şans verir mi bilmem ama forma rekabetine gireceği kesin. lo celso’nun tottenhamda tutunamama nedenlerinden biri de betis sonrası serbest rolde değil farklı mevkilerde oynamasıdır. aynı etkiyi hoca griezmann üzerinden yansıtmak isteyebilir. quique setien solar, betis’te büyük maçları kazanmasıyla (aslında barcelona’nın aç susuz kaldığı şeyde temelde bu) ve top 6’ya girmesiyle meşhur olsa da büyük bir takımla ne yapacağını kestirmek zor. taktiksel olarak sahaya hücumda çok verimli işler yansıtacağına eminim ama işin savunma kısmına biraz daha önem verirse hem kısa hemde uzun vadede başarılı bir hoca olarak tarihe geçer barcelona başında.

    ayrıca zamanında beni real betis sempatizanı yapmış hatta arkadaşlarıma karşı konsol oyunlarında sen madrid'i al ben betisle oynayacağım dedirtmiştir.