• 625
  bu sene skandal var uygulamaları ile gündeme gelen lig. bunun en son örneği dün oynanan 17 şubat 2020 chelsea manchester united maçında yaşanmış.

  bilindiği gibi premier league hakemleri diğer liglerden farklı olarak var monitöründen pozisyonları izleme gereği duymuyorlar, var odasındaki hakemin kararlarına büyük ölçüde riayet ediyorlar. söz konusu maçta da maçın hakemi anthony taylor, var hakemlerini dinleyerek skandal iki karara imza atıyor.

  ilki 21. dakikada harry maguire'ın michy batshuayi'yi hassas bölgesinden tepiklediği pozisyon ki tartışmasız bir kırmızı kart olması gerekiyordu: https://streamja.com/4KZG (maguire pozisyonda topa vurdum diyor ki haksız sayılmaz, bir değil hatta iki topa vurmuş*)

  hakem pozisyonu görmedi, yedek kulübesi ve batshuayi -belki de hatalı şekilde- pozisyona aşırı reaksiyon göstermedi, fakat bunlara rağmen var'dan çıkacak karar kesindi, çünkü önceki haftalarda oynanan bir maçta heung-min son benzer hareketin biraz daha hafif şiddetlisini yapmış ve var uyarısıyla kırmızı kartla cezalandırılmıştı: https://streamable.com/ti9qq (komik olan o maçın hakemi de anthony taylor'dı, ancak var'ın başında başka bir hakem vardı. son'un bu hareketle 3 maç ceza aldığını da hareketin şiddetini açıklaması açısından vurgulayalım.)

  maçtaki ikinci skandal var kararı ise chelsea'nin 55. dakikada attığı skoru 1-1'e getiren golün var incelemesi sonucu iptal edilmesi sonucu yaşandı. maçın hakemi golü vermişti, ancak var hakemleri pozisyonda cesar azpilicueta'nın rakibini ittiği gerekçesiyle golün iptaline karar verdiler. fakat, nasıl oluyorsa azpilicueta'nın aynı pozisyonda fred* tarafından itildiği için refleks olarak önündeki rakibi ittiğini kaçırmışlardı: https://streamable.com/vvhoh

  bunun üzerine ilk yarının ortalarında oyundan atılmış olması gereken maguire'ın united'ın ikinci golünü ağlara göndermesi ve chelsea'nın daha sonra olivier giroud ile bulduğu golün -bu sefer haklı olarak- ofsayt gerekçesiyle iptal edilmesi efendiliği ile bilinen teknik direktör frank lampard'ı çileden çıkarmış. özetle, "maguire atılmalıydı. bu karar maçı değiştirdi. var'a rağmen böyle hatalı kararlar verilmesi kabul edilemez. var bu tür pozisyonlar için getirildi. hakemlerin niye monitöre bakmadıklarını anlamıyorum." demiş. bkz: https://www.theguardian.com/...f-says-frank-lampard

  şampiyonlar ligi bileti anlamına gelen dördüncülük yarışının oldukça kızıştığı bu dönemde var'a rağmen bu denli büyük hatalar yapılması, var uygulamasının sadece ülkemizde değil, bütün dünyanın izlediği premier league'de de hâlâ tartışmalara sebep olduğunu gösteriyor.

  şahsi görüşüm ise hakemlerin pozisyonu izleyip izlememesinin o kadar önemli olmadığı yönünde. şu pozisyonları izleyen var odasındaki kişi de hakem değil mi? ona rağmen hatalı kararlar verilmesi bir yeterlilik sorunudur. robotlara bu işin devredilmesinin vakti yakındır.*