• 526
  her zaman la liga'nın gerisinde kalmış ve kalacak olan lig..

  hangi ligin daha kaliteli olduğunu şampiyonlar ligini kazanan takımlara bakarak anlayabilirsiniz..

  örnek; sevilla bile uefa avrupa ligi finalinde, premier ligin en çok şampiyon olan takımı liverpool'u hiç zorlanmadan yenip kupayı alabiliyor.

  örnek; real madrid kendi liginde şampiyon olamıyor fakat 3 sene üst üste şampiyonlar ligi kupasını alabiliyor.

  evet ingiltere premier lig çok rekabetçi bir lig.. bunu kimse inkar etmiyor. fakat asla la liga'dan daha kaliteli bir futbol oynanan lig olmadı. olamadı.

  belki kloop ve pep guardiola gibi alman ve ispanyol teknik adamların sayesinde kaliteli futbol oynayıp gelecekte la liga'yı geçebilirler.
 • 527
  bir dönem efsanevi bir serie a vardı.
  en iyi futbolcular, teknik direktörler orada çalışırdı. manyak bir ligdi.. bir lazio, parma kadrolarını saysak kafayı yeriz öyle kadrolar vardı...

  bu lig bir süre sonra şike, mali krizler ile battı.
  stadyumlar hala 1970'lerden kalma. en iyileri 1982 dünya kupası için tadilat görmüş statlar...
  sonra la liga çıktı. la liga derken bakın 2000 öncesi real madrid'in kelme giydiği rezilleri oynadığı bir lig. 66'dan 98'e kadar şampiyonlar liginin yüzünü görememiş bir takım real madrid son kazandığı 3 şampiyonlar ligini çeyrek ve yarı finalde yapılan hakem hatalarına borçlu... bu real madrid kötü takım demek değil... dünyanın belkide en büyük kulübü (bence değil)..

  bir ligin diğer liglerden daha iyi olduğunu anlamak için kendi içindeki rekabete bakmak gerek.
  atletico madrid'i bir kenara bırakırsak, real ve barça hegemonyası altında olan bir ligin, dünyanın en iyi oyuncularına sahip iki takımının elde ettiği şampiyonlar ligindeki başarı elbette real bir gerçek. fakat bu ligin diğer liglerden daha iyi olduğunu göstermez. aksine, rekabetin az olduğu bir ligde kafa olarak şampiyonlar ligine daha çok odaklanmayı sağlar.

  hemen hemen 6-7 takımın şampiyonluk mücadelesi içinde olduğu, neredeyse 2 haftada bir derbi niteliğinde büyük maçların oynandığı, devre arası tatilinin olmadığı, hafta için fa cup, ingiltere kupası gibi organizasyonları da ekleyince yılda şampiyonlar ligi hariç neredeyse 50 maçın oynandığı bir ligdeki takımların bu fiziksel ve zihinsel olarak zorlayıcı ligde real, barça kadar başarılı olamamasını normal karşılıyorum.

  sevilla dışında 4. takımı neredeyse yok la liga'nın..
  tottenham, liverpool, arsenal, manu. man. city, chelsea gibi çok büyük takımların yer aldığı bir ligi ne la liga ile ne de bundesliga ile kıyaslamak mümkün..

  en iyi dönemindeki serie a inter, milan, juventus, parma, lazio, fiorentina, roma gibi takımların olduğu bir ligle karşılaştırılabilir kanımca.

  edit : üst üste 10 yıldır iki kez şampiyon olmuş takım yok.
 • 528
  dünyanın en kaliteli topunun oynandığı en rekabetçi lig. premier lige 1. sırayı verdiğimizde en yakın lig 3. veya 4. sıraya gelir. arada fark o kadar fazla. üst sıralardaki takımlar arasında la liga'da ki takımların diğerlerine 2 maçlık veya tek maçlık maçlarda üstün gelmesi ligin daha kaliteli olduğunu göstermez

  misalen bayern ile dortmund'un şl finali oynadığı sene biri barca'yı bir real madrid'i madara etmişti o zaman bundesliga > la liga > premier lig mi diyeceğiz ? :((

  mesele şu la liga'dan -ki diğer büyük liglerde dahil- orta halli bir takımı premier lige alırsan direkt olarak küme düşmemeye oynar. şu anda premier ligden düşmesi kesinleşmiş olan fulham la liga'da falan avrupa ligi kovalardı çok net.