• 30
  01.11.2019 rize maçı dışında oyunu rakibe kabul ettiremediğimiz maç yok son 15 20 maçta. olay sadece topa hakim olmak değil. eskiden stoperler al ver yaparken de topa hakimdik ama şimdi çıkabiliyoruz, rakip kaleye gidebiliyoruz ki onca eksiğimiz var.

  trabzon'u, başakşehir'i, beşiktaş'ı, fener'i oyun olarak ezdik.

  ben takımın da hocanın da oyunun da arkasindayim.

  edit: altan tanrıkulu isimli doğuştan tam bir fenerbahçelinin iğrenç twitine gelen bir cevap; https://twitter.com/...955103441301505?s=19
 • 31
  özür diliyorum aynı başlığa peş peşe iki kere entry girmiş olacağım.
  yahu ts*maçında adamlar iki kere pres yapmaya kalktı, akıllarını aldık. bir daha pres yapmaya cesaret edemediler feghouli atılana kadar.
  yahu geçtiğimiz sezonlarda (ki takımın başında hoca vardı) deplasmanı geçtim, kendi sahamızda bile pres yiyorduk.
  özellikle ligin ikinci yarısında hiç pres yedik mi?
  allah’ın cezası virüs olmasa şampiyonluğu kutlayacaktık.
  kısmet böyleymiş yapacak bir şey yok.
  adam bir sistem bulmuş ve bunu oynatmak
  istiyor.
  tam olarak olmasa da %60’ın üstünde becermiş. bence sabretmek gerekiyor.

  edit:

  --- alıntı ---

  bende fenerbahceliyim ; fenerbahçe böyle futbol oynasın bir kez , iki kez yenilir, gerisini kazanır. adamlar top oynuyor hemde onca eksiye ragmen. gs ye sallayacaz diye bu tür yorumları doğru bulmuyorum.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...955103441301505?s=21

  fb’linin biri altan tanrıkulu’na cevap vermiş.
 • 32
  açıkçası son 3 yılın özetini çıkarırsak, ilk sene devre arası gelen hoca; elindeki oyuncuları parlatarak vede rakiplerin ikramları ile savaşarak şampiyonluk kazandı.

  * geçen senede hepimizin malumu bir santrafor krizi ile başlayan, şampiyonlar liginde bile eren derdiyok ile devam eden, devre arası büyük kesiklerin atıldığı ve hoca tarafından yönetimin devre arası transfere mecbur edildiği bir sezonda yine hoca kafasındaki oyunu, kafasındaki oyuncular ile oynayamadan ama günü kurtaracak bireysel performans ve bir kaç taktiksel hücum varyasyonu ( onyekurunun savunma arası-arkası koşuları, geriden gelen feguilinin katkıları, çoğu sıkışan maçta doldur boşalt goller ile alınan 3 puanlar ) bir şekilde son maçta şampiyonluk ipi gögüslendi.

  bu sene hoca " artık tamam" kafamda belirlediğim oyunu oynayacağım dedi, bu oyun şu an hepimizin bolca konuştuğu ve duyduğu " pozisyon oyunuydu" .

  https://www.youtube.com/watch?v=O7pK_WtuQSg

  videonun 1:09:24 saniyesinde bundan tam 20 yıl önce uefayı kazanan kadroya da aynı şeyleri söylüyordu hoca. " benim için futbol pozisyon oyunudur" diyordu. şimdi 20 yıl sonra bu fatih terimi niye pozisyon oyunu oynuyoruz diye eleştirmek çok acımasızca değil; birşeyi, o şey olduğu için eleştirmek gibi birşey.

  ben kendi adıma sahadaki oyundan zevk alıyorum, paslaşmalar, araya atılan toplar, defanstan sakince pasla çıkış. bazı maçlarda çok iyi yaptık bazılarında eksik yaptık, ama bu oyunu oynamak için kaliteli ayaklara ve birbiriyle oyun oynama pratiği gelişmiş oyunculara ayriyetten sabıra ihtiyacımız var. tam sabır ve birbiriyle oyun oynama alışkanlığı kazanıp 8 maç üst üste kazandığımız dönem lanet bir virüs çıktı, buda herşeyi bizim için silbaştan yaptı malesef..

  ama bende hoca gibi bu oyuna inanıyorum. kritik konu ise muslera, luyindama, marcao, seri iskeletinin bozulmadan yapbozun eksik parçalarını bu transfer döneminde doğru tamamlarsak seneye bambaşka bir seviyeye çıkabiliriz. ama tüm kadroyu burada yazılıp çizildiği gibi sil baştan kuracaksak malesef bu oyundan vazgeçmeliyiz, istikrar olmadan bu oyunu oynamak çok zor, bana kalırsa tek yolu, pozisyon oyununu iyi oynayan takımlardan transfer yapmak ki buda bizim ekonomik şartlarımızda imkansız hale geliyor.

  bu seneki * bizim için çok kritik, gelen giden oyuncu anlamında değil, hangi oyunu oynayacağımız anlamında da.
 • 33
  yetenekli futbolcuyu birakin yardimci teknik direktoru olmayan bir takimin pozisyon oyunu oynamasi mumkun degil. takim daha en temel fizik idmanlari yapamiyor belli ki, herkes surekli sakatlaniyor, hoca hastalaninca tum takim dagiliyor, ortada bir teknik ekip yok, oysa boyle bir yapi kurmak icin profesyonel bir antrenor kadrosu gerekir, her oyuncunun bireysel performansini ayri calisabilecek, herkesi takip edebilecek, istatistigini, metrigini, performansini surekli yonetecek, antrenmanlari planlayip yurutecek profesyonel bir ekip calismasi gerekir. bizde futbolcuyu birakin, bu oyunu hazirlayacak antrenor bile yok.
 • 34
  pahalı kadro istediği aşikar olan oyun. yalnız kötü oynadığımızı söylemek doğru olmaz. yani skorlara bakarak değil maç içindeki donelere göre karar vermek dhaa doğru olur.

  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçında 8 temmuz 2020 alanyaspor galatasaray maçında da kötü oynadığımızı düşünmüyorum. skorlar istediğimiz gibi gelmemiş olabilir ama her iki maçta(feghouli atılana kadar) da oyun bizim kontrolümüzdeydi.

  trabzon maçında ilk 30 dakika çok sert pres yaptılar. buna rağmen o presi çok rahat kırıp pozisyon bulduk. feghouli hem kırmızı kartı yemese hem de yakaladığı pozisyonları değerlendirebilse maç farklı gelişirdi.

  alanya maçında da adem büyük 1-1' e getirebilse ya da en başından o hatalar hiç yapılmasa maç tamamen bizim kontrolümüzde gelişiyordu. ikinci yarıda baskı yapıp, toplu hızlı dolaştırıp pozisyonlar bulduk.
 • 35
  bu oyun için olmazsa olmaz topu en hızlı şekilde kazanmak için gerekli ön alan baskısı. bizim de bu oyunu tam olarak oynayamıyor olmamızın sebebi bu. öncelikle kadro yapısı, takımın fizik ve psikolojik durumu, sonrasında sıcak hava şartları bunu sağlamayı engelliyor.

  açıkçası, ilk 11 planlamasında feghouli ve falcao barındıran bir takım, sağlıklı bir ön alan baskısı yapabilir mi? bence diğer oyuncuların hepsi kante bile olsa çok sağlıklı bir şekilde yapamaz. bu kadro yapılanmasının bu oyun ile yapabileceği tek şey, topu ayağında oyalamak.

  topu kaptırdığın an, baskı yapamadığın için orta sahaya çekiliyorsun ve topu merkezde kapsan bile açık alan bulamadığın için yavaş yavaş oyun kuruyorsun. tamamen kapalı savunmayı açmak için ise, ne kaliteye ne de organize ataklara sahipsin. pozisyon oyunu oynayan takım hücumunu kaosa bırakamaz, yoksa pozisyon üretmekte zorlanır.

  eğer, organize ve kontrollü atakların yoksa, pozisyon bulman plansız ve kaosa bağlıysa, ancak ön alan baskısıyla etkili olabilirsin. boş yere fatih hocanın takımları prese dayalı bir futbolla başarılı olmadı ama baskıyla 90 dakika rakibi ısıran, bunaltan ve kaptığı toplarla hızlı hücuma çıkan bir galatasaray görmek gibi bir hayali ve planı yok gibi duruyor.
 • 36
  pandemi sürecinden önce gayet başarıyla uyguladığımız oyun. hatta pandemi sonrası da güzel bir şekilde icra ettik ancak sonuç gelmedi.

  futbol böyledir, kendi hayatlarımızda da böyle hikayeler vardır mutlaka. bazen onca handikapa rağmen yine de iyi oynarsın ama bir şekilde olmaz. direğe çarpar, 2 metreden boş kaleye atamazın ayakların bağlanır, rakibe bir gol hediye edersin bir tane de taçtan yersin vs. sanırım bir noktadan sonra kaybetme ruh hali işliyor insana. skor olarak ağır bir mağlubiyet alabilirsin ancak oyundan vazgeçmemelisin. çünkü oyun üstünlüğün var. bir şekilde kötünün en kötüsü senaryosunu yaşadık. yapacak bir şey yok.

  mutlaka daha iyisini oynayabiliriz ama oyun felsefemizi artık oturtmamız şart. kadro planlamasını da bu oyuna göre yapmalıyız.

  mutlaka ama mutlaka onyekuru tarzı patlayıcı özelliği olan bir ön oyuncusu şart. yoksa kilidi açmakta zorlayabiliriz çoğu anadolu maçında. bir çok arkadaş değinmiş, güzel bir nokta; ön alanda doğru baskıyı yapmayı geliştirmemiz gerek.

  altyapımızdan mutlaka faydalanmalıyız. atalay’ın bu oyuna çok uygun olduğunu düşünüyorum. şans bulacaktır ve artık süre almaya başlayacaktır.
 • 37
  sevgili kaideyi taciz eden istisna bu başlığı açarak konuyu olması gereken yere aktardı. başlık açıldığından bugüne kadar arkadaşlarımız yer yer överek, yer yer de yererek fikirlerini beyan ediyorlar.

  bu oyun için benim itirazım ise oyunun oynanmasını mümkün kılan kimi bazı parçaların eksilmesi durumunda sonuca gitmekte zorlanılması noktasında şekilleniyor. bunun yanı sıra tempolu ve baskılı bir oyun olmadığı için geriye düşüldüğünde, oyuna tekrar dahil olmanın zorlaşması bu oyunun ayrıca bir sorunu.

  muhtemelen tüm sözlükle şu cümlede hemfikir oluruz; "iyi futbol iyi oyuncularla oynanır!"

  o halde daha başında nur topu gibi bir problemimiz var; oyuncuların ikamesi kimler? üstüne üstlük yabancı sınırı garabetinin tekrar hortladığı şu dönemde oyunun akışını sağlayacak yan unsurları buraya eklerken yerlilere (!) muhtaç hale gelmişken.

  yerli ifadesini küçümsemek için kullanmadım. zira iyi oyuncu, hocanın da dediği gibi, her şartta iyi oyuncudur. fakat kimi oyunlar bir bellek gerektirir. örneğin barcelona fc bu oyunu oynarken ikamesini alt yapısından sağlayabiliyor; fakat la masia denilen yerde a takım ne oynuyorsa yetiştirilmekte olan oyuncular da bunu oynayarak geliyorlar. dolayısıyla geliştirilen oyun ezberi yeni gelen oyuncunun takıma adaptasyonunu kabul edilebilir bir hale getiriyor. bunun başka örnekleri ajax fc, real betis vb gibi sayısız kulüpte var.

  ülke futbolunun kangren olan noktası da burası zaten. yetersiz tesis ve çalışanlar, ücretlerin ve imkanların kısıtlılığı oyun ve oyuncu geliştirmende önemli engeller...

  bugün takımda seri sakatlansa bu oyun işlemez hale geliyor. peki biz aynı anda 2 tane seri'yi takımda barındırabiliyor muyuz? bu soruyu pozisyon pozisyon bir çok oyuncu için sorabiliriz. mariano'nun yerine gelecek oyuncu bile bu oyun için tartışma konusu.

  bunun yerine daha az maliyetli, oyuncu performansını daha öne çıkaran, seyir zevki ve şevki veren bir oyun daha var. öyle ki emre çolak gibi bir oyuncunun yıldızlaşabildiği, elmander'in efsaneleşebildiği bir oyun... bu çok zor değil...

  ben hocayı anlıyorum, ligi küçümsüyor, nasılsa şampiyon olurum diyebiliyor. gerçekten de öyle! ne oynadığı belli olmayan sivasspor'un şampiyonluk yarışına girdiği ligde bunu düşünmek çok normal.

  fakat imkanlarımız kısıtlı, gelirlerimiz türk lirası kontratlarımız döviz cinsinden. mali sıkıntılar ortada... mert hakan yandaş için verebilecek 25 milyonumuz yok. ne olduğunu anlayamadığımız atalay babacan vb gibi oyuncuları parlatmak durumundayız.

  günü kurtarmak mantığını sevmem ama biz öncelikle günü kurtarmak zorundayız. doğru oyun pozisyon oyunu olabilir ama zamanlaması kesinlikle yanlış!..
 • 39
  2019-2020 sezonunun ikinci yarısında çok iyi oynadığımız oyun. bence takım da fatih hoca da doğru yolda. takımın iskeletini koruyup bu oyunu devam ettirecek 4-5 tane transfer de net olarak lazım. ben bu yaz transfer döneminde bunu başaracağımıza inanıyorum. pandemi sonrası maç kazanamadık evet ama rize maçı haricinde dünya kadar eksiğimize rağmen çok da iyi oynadık. tüm maçları rakibe kabuş ettirdik. eğer muslera rize maçında sakatlanmasaydı, rize maçı dahil tüm maçları da kazanacağımızı düşünüyorum. tutanımız olmadığı için büyük oranda bu iş burala geldi ama aynı planda devam etmeliyiz az biraz sabır.
 • 40
  bu konu üzerine bazı arkadaşlar özellikle adı gurrpegi olan biri özel mesajla beni taciz etmekte *

  pozisyon oyunu kötüdür, eee dir, kaka'dır gibi düşüncem yok. bazı arkadaşların söylediği gibi gegenpressing içinde öyle muazzam oyunculara ihtiyacın yok, dortmund ile klopp o oyunu kurarken harcadığı para 30 milyon euro bile değildi... benim anlatmak istediğim çok başkaydı aslında ve 40 entry sonunda yine aynı yerdeyim.

  bu sezon ki oyunun pozisyon oyunu olması kadar normal bir şey yok.
  çünkü elimizde oyuncu kadrosuna bakarsanız en iyi fiziksel halinde lemina ve belhanda dışında pres yapmayı bilen oyuncu yok. belhanda ne kadar first touch'ı kötü, şutu olmasa da, fransa altyapısının en büyük nimeti olan pozisyon alma işini çok iyi yapan bir oyuncu. ve pres yaparken rakibinin beke oynaması üzerine ters kanadı kapatmakta. lemina'da merkezdeki sert ve hızlı presin tam adamı. top çalma konusunda da bir uzman...

  ama 11 kişilik takımın 9 tanesi pres yapmaktan bir haberse gegenpressing oynamak ne mümkün!

  pozisyon oyunun adı üzerinde aslında pozisyonları, yani saha içinde rakibin pozisyonunu değiştirme demek. savunmanın yerini sen, senin yerini savunma alacak şekilde pas üzerine kurgulanmış, son derece zekice üzerinde düşünülmüş bir oyun. ancak bir çok önemli parçaya ihtiyacı var. özellikle orta saha merkezindeki holding...

  yahu adama anchor gibi sadece top kapmaya çalışan bir çapayı bile pas yapabilecek özelliklere büründürecek, kalecisini bile gerekirse ekstra bir adam dönüşmesi gerektiği bir oyun bu oyun.

  gegenpressing'deki adamın koşabilmesi ve %75'in üzerinde pas yapması yeterli. çünkü pres yapmasını sen öğreteceksin. beni mesajla taciz edenler *'in verdiği isimler pas oyununa değil direkt oyuna uygun isimler aslında. ama işte seri aşkı onları pozisyon oyununa yönlendiriyor.

  insanların gegenpressing deyince aklına gelen ilk isim klopp olabilir ama sizin örnek alacağınız takım liverpool değil, atalanta'dır. leipzig'dir...

  atalanta misal...
  caldara milan'dan kiralık, bellanova bordeaux'dan kiralık, tamaze nice'den kiralık, ilicic 32 yaşında ama 3 sezon önce 5 milyon euro'ya alındı, pasalic chelsea'den kiralık sezon sonu bonservisini alacaklar...

  milan'a 32 milyon euroya kitledikleri kessie'yi 1,5 milyon euroya, roma'ya 26 milyon euroya kitledikleri bryan cristante'yi 5 milyon euroya, altyapıdan yetiştirdikleri dejan kulusevski, juventus'a 35 milyon euro'ya, yine altyapıdan yetiştirdikleri alessandro bastoni'i 30 küsür milyona inter kitledi bu adamlar.

  ama aldıkları en yüksek bedelli adam 21 milyona muriel...

  şimdi örneği önüne liverpool olarak koyarsan salah-mane-firmino ararsın ki firmino olayın can damarıdır bir tane daha bulamazsın.

  örnek alınacak takım atalanta'dır.

  https://www.youtube.com/watch?v=amesJ0nAZKo

  şunu şuraya bırakayım ve devam edeyim. pozisyon oyunu oynamak, yaşlı ve pres gücü düşük bir takımınız varsa olabildiğince iyi bir oyun olabilir fakat, hız üzerine kurulmuş takımlara karşıda son derece sıkıntı yaşatır. dün oynanan 8 temmuz 2020 alanyaspor galatasaray maçında 792 kere topla buluşmuş galatasaray. muazzam bir rakam deplasmanda oynayan bir takım için.

  şimdi burada atlanan kısma geleyim. pozisyon oyunu için 2-3-5'e dönmek zorundasın. buna döndüğünde topu kaptırdığında rakibe pres yapmak zorundasın. %75 pas isabeti ile oynayan alanyaspor senden neredeyse yarın kadar topa dokunmasına rağmen, pres yapamadığın için rahat hareket ederek %75 ile pas yaparak kalene gelebiliyor.

  çektiğin 21 şutun hiç bir önemi kalmıyor çünkü 13 şut ile rakip seninle aynı sayıda isabetli şuta sahip oluyor ve bunlardan 4'ünü gole çeviriyor. evet yetenek olarak elinde o an oynayan 11'den daha yetenekli bir takım belki alanya ama senin pozisyon olarak yer değiştirmesini sağlayamadığın zaman işler sarpa sarıyor. özellikle yeni sezonda orta sahada kimsenin kalmayacağını da düşünürsek bu durumun kısa vadeli (ki bence tüm altyapıda direkt oyuna bağlı kurulmalı) çözümü pozisyon oyunu değil.

  daha da ileri gideyim, pozisyon oyunun test sahası türkiye ligi değil. bu oyunun karşısında ortalama 120 km koşan, prag, leipzig, atalanta, zagreb gibi takımlara karşı ne yapacağıdır. liverpool, barcelona, city gibi takımlara karşı ne yapacağımızı biliyoruz... bu sezon deplasmanda kaybedilen şampiyonlar ligi maçları size bir şeyler anlatır ki pozisyon oyunu oynamanıza izin veren yurdum takımları gibi 3. bölgeye çekilmez avrupa takımları. senin birinci bölgenden başlayarak prese boğar ve yarım yamalak oynadığın bu oyunun defolarını daha net görürsün.

  seviye olarak arşa ermeden (kadro seviyesi olarak) bu oyunun oynanmasına hala ama hala karşıyım. hele ki 8 yabancı ile sahaya çıkacaksam. bir sonraki sezon 4 türk, bir sonraki sezon ise 5 türk ile bu oyunu oynamak mümkün değildir. türk oyuncuları koşturabilirsin (daha önce iki kere yapıldı) ama pozisyon oyununa yatkın hale getiremezsin.

  yeni sezonun bu yüzden daha net bir yapı ile direkt oyun olarak oynanmasından yanayım.
 • 42
  bu sezon neden bu kadar başarısız oldu sorusuna cevabımı ben öznel olarak cevapladığımda aralarına oynadığımız oyun kötüydü diyemiyorum.

  ben kaçan şampiyonluğu düşündüğümde kendimce önem sırasına göre şunlari sıralayabiliyorum;

  oyuncu tercih hataları,
  oyuncu tercih ısrarları,
  sakatlar,
  transfer tercih hataları,
  hakem hataları,
  pandemi,
  şansızlıklar...

  ama iyi oynamayı beceremedik diyemiyorum*

  son maçlardaki verileri inceleyin, maçları mümkünse tekrar izleyin...

  oyun bu kadar başarılı doneler vermiş iken bu oyundan vazgeçilmez. önümüzdeki sezon vazgeçilmemesi gereken ancak modifiye edilmesi gereken oyun şekli.