• 43
  portsmouth, amblemindeki ay-yıldız ile ülkemizde birçok futbol sever tarafından sempatiyle karşılanmış; sevilmiş bir kulüp desek pek yanılmış olmayız. hatta bir aralar premier lig’te fırtına gibi estiği zamanları özleyen, tekrar; belki de dünyanın en iyi futbol ligi olan epl’de görmek isteyenlerin sayısı da az değildir.
  ben ise bu sempatik kulübün amblemi hakkında bir şeyler karalamak için buraya geldim. yazıya başlamadan önceyse hafızaları tazelemek için portsmouth'un amblemini hatırlayalım:
  https://gss.gs/Vpg.png (bilinen ve akla gelen ilk hali)
  https://gss.gs/rDu.jpg (son hali)
  şimdi konuya geri dönersek, bilinen bir iddiaya göre, portsmouth kulübünün; ıı.abdülhamid tarafından istihbarat amaçlı olarak kurulduğu öne sürülmektedir. ben de vakti zamanında bu bilgiye aldanıp, doğruluğunu kabul etmiş bulundum. yalan yok, bu durum hoşuma da gitmedi değil; sonuçta ingiltere'de bize ait, bizden bir parça var diye düşünüyordum. ecdadın mirası misali*. sonra biraz merak edip araştırınca aslında durumun böyle olmadığını fark ettim. yani detay vermeden önce şunu söyleyebiliriz ki amblemdeki ay-yıldız tamamen bir rastlantıdan ibaret.
  şimdi gelelim tekrar iddiaya, iddianın sahibi oktan keleş. iddiasını dayandırdığı en büyük temelse entry’nin başında belirttiğimiz, kulübün amblemindeki ay-yıldız. keleş'e göre, birazdan rastlantıdan ibaret olduğunu gösteren bilgiler, tamamen uydurmadır; ve takımın ambleminin ilk halindeki sembol, ıı.abdülhamid'in türbesinde aynen yer aldığını iddia etmektedir. keleş'in vaktinde aa muhabirine verdiği röportajda amblemin ıı.abdülhamid türbesi'nde yer aldığını söyler ve başka hiçbir dayanağı olmadığından geri kalan somut delilleri sadece 'yalan ve uydurma' diyerek reddeder. ama bu bilgilerin yalan ve uydurma olduğunu destekleyen bir şey göstermez. o yüzden en azından benim nazarımda bu iddia inandırıcı değil, tamamen rastlantıdan ibaret. madem durumun rastlantıdan ibaret olduğunu kanıtlayan delillerin bir uydurma olduğu iddia ediliyor, bunları çürüten ve kendi iddiasını destekleyen başka somut deliller sunulsa daha inandırıcı olabilirdi diye düşünüyorum.
  gelelim rastlantı olduğunu ispatlayan ve oktan keleş'in reddettiği delillere. öncelikle kulübün amblemindeki ay-yıldız, portsmouth şehrinin 800 yılı aşkın resmi simgesi. evet tam 800 yılı aşkın, yanlış okumadınız.
  kaynaklar, 1189-1199 yılları arasında ingiltere’yi yöneten kral ı. richard’ın (nam-ı diğer aslan yürekli richard) 1191 yılında bizans imparatorluğu yönetimindeki kıbrıs’ı fethi sırasında gördüğü hilal ve yıldızdan oluşan bayrağı beğendiği ve benimsediğini aktarmakta. armanın, portsmouth’a kasaba ünvanının verildiği 2 mayıs 1194 tarihinde, ı. richard döneminin lordlar kamarası başkanı william de longchamp‘ın armasından da kopyalandığı ve kentin amblemi haline geldiği belirtilmekte. bu iddialar, portsmouth şehrinin resmi internet sitesinde de ayrıca teyit ediliyor.
  artık toparlamak gerekirse portsmouth şehri tarafından yüzyıllar boyu kullanılan amblem, şehrin futbol kulübü tarafından benimsenerek takım amblemi haline getirilmiş diyebiliriz. yani kulübün kurulmasında; osmanlı imparatorluğu ve ıı.abdülhamid etkisi olduğunu söylemek gerçekçi ve pek doğru bir yaklaşım değil.

  oktan keleş'in iddiasına dair kaynak: https://www.cnnturk.com/.../571176.0/index.html
  rastlantıyı ispatlayan delillere dair kaynaklar:
  https://teyit.org/...-kulubunu-kim-kurdu/
  https://www.welcometoportsmouth.co.uk/...20and%20cresent.html