• 28
  ikinci lig (tff 1.lig) seviyesinde değilse bir işe yaramaz. ben de altyapı oyuncuları içerisinde potansiyelli olanların 16 yaşından itibaren (fiziği uygunsa) bu tarz rekabetçi bir ligde oynamasından yanayım. çünkü altyapı liglerinde futbolcunun gelişim göstermesi mümkün değil. ek olarak süper lig ile arada büyük seviye farkı var.

  aslında hollanda ve portekiz'de olduğu gibi büyük takımların ikinci ligde b takımları olmalı. madem futbolcu yetiştirmek istiyoruz, böyle bir düzenleme şart.
 • 29
  eski başkan ünal aysal'ın belçika üzerinden hayalini kurduğu takım idi.

  çok makul ücretlere böyle bir organizasyon yapılabilir. tabiki de çok iyi bir personel ekibi kurmak şartı ile. ha bu işi bir türk kulubü başarabilir mi zannetmiyorum. personel ekibine 1 milyon euro harcamak yerine 5 milyon euro yıllık ücretler ile futbolcular almak daha çok işimize geliyor.
 • 30
  kimse hatırlamıyor galiba zamanında beylerbeyi spor kulübü üzerinden denediğimiz ve başarısız olduğumuz organizasyon. fikir çok güzel ama hali hazırda yapıp başarısız olduğumuz bir örnek mevcut yani. ayrica yurt içinde bile maddi külfeti fazla olduğu için vazgeçtiğimiz bir organizasyonu yurtdışında nasıl yapacağız anlamış değilim. tamam babel'in yıllık parasına hallolur ama o parayı bu sezon verebiliriz diyelim seneye vereceğimiz garanti mi ?
 • 31
  fenerbahçe-boluspor ilişkisindeki gibi ffp sorununu bile çözebilecek bir takım. hollanda 2.lig'inden biri takım ile anlaşsak, 19 yaşındaki futbolcumuzu 5 milyon euro satıp, sonra 5 milyon euro geri alsak gibi ucuz numaralar bile yapabilirsiniz :/ *

  yazıldığı gibi belçika ve hollanda 2.liglerinde; alt yapı oyuncularımızı enes ünal gibi oynatabilsek, galatasaray futbol kulübüne yarar sağlar. enes'i 3'e alıp, 14'e satanlardan şu işi öğrensek fena olmayacak.
 • 32
  türkiye üzerindeki futbol takımlarının durumu belli iken şimdilik hayallerde kalacak bir düşünce. altınordu modelini dahi uygulamakta aciz olduğumuz dönemde bunu başarabilecek bir takım türkiye sınırları içerisinde var mı bilmiyorum.

  seçilmiş olduğu kulüpleri kontrol etmekte zorlanan yöneticiler varken., hele başka bir ülkede.... bu hayalden de öte....

  belki de yöneticilerin geçmişine değil geleceğine yatırım yapılmalı....

  yapılmasi için gereken şartları henüz olusturmamisken, bunu konuşmak şimdilik zaman kaybı olacaktır. iyi bir planlama ile önce birinci önceliğimiz olan kulüpleri doğru yönetelim de sonraki adımlara bakarız....

  unutmadan alt yapı durumları nedir turkiye'de ? iyi yönetiliyor mu ?
 • 34
  efsanemiz gheorghe hagi'nin fc viitorul constanja ile yaptıklarına göz attığımızda aslında düzgün bir planlama ile neler başarılabileceği ortada.

  mühim olan kısa, orta ve uzun vadede planınız ve beklentiniz ne? bunları doğru belirlemekte.

  bunu türkiye liglerinde de yapabilirsiniz, başka liglerde de. ama takım satın alıp oluruna bırakmakla o işten hayır gelmez. tesis lazım, insan kaynağı lazım, para lazım. falan filan.

  dürüst olmak gerekirse, futbol sektöründe bu kadar para dönerken, para babası girişimci kalantorların neden bu sektöre girmediğini anlayamıyorum.

  diğer yandan bizim büyük takımların niçin bu toplara girmediği/giremediği belli zaten. daha kendi kulüplerindeki planlamaları yapamazken, beklentiyi yüksek tutmamak lazım.

  dünyadaki büyüklere baktığımızda ise, durum farklı. zaten çoğunun pilot takımı varken, olmayanlar da gerek duymuyor.

  şuradan iki üç kişi toplanıp düzgün bir proje hazırlayıp yatırımcı aramak var ya, neyse...