• 1
  sözlüğümüzün en büyük problemlerindendir. birincisi, karaborsacılık problemdir. bunu geçiyorum. ikincisi, sözlükteki gerginlik seviyesi sürekli artıyor ve haklı olan arkadaşlar haklılıklarına rağmen sonuç alamayınca iyice geriliyor. kardeşim matematik ortada, her şey ortada işte. yapılan hoş değil. hoş değil ve bu "kıyak", "güzellik", "hayır" gibi yansıtılıyor. değil.

  öneclikle işin matematiğini yapan dostumuz ne yazmış, bakalım. gurrpegi anlatıyor:
  --- alıntı ---

  ben kombineyi 2.200 tl’ye aldım.
  3 şampiyonlar ligi ve iki derbi maçın gişe fiyatıyla kombine parasını çıkartabiliyorum.
  ve ne hikmetse her önemli maç öncesi işim çıkıyor.
  siz bu sözlükte böyle birinin varlığını kabul edebiliyorsanız benim diyecek başka sözüm yok.

  --- alıntı ---

  galatasaray sözlük kullanıcılarına tek bir opsiyon sunmalıdır bence: ücretsiz devir.

  yoksa matematik ortada, gişe fiyatından devirler zaten direkt pembe karaborsacılık. gişe fiyatı altı diye 400 olan gişe yerine 300'e satmak da açık pembe karaborsacılık. *

  çok mu hayır işlemek istiyorsunuz? çok mu seviyorsunuz genç kardeşlerinizi? bakın sevgi görün: (bkz: #2778604)
  ücretsiz devir.

  edit: talihsiz başlık falan da değildir, talihi yerinde, matematiği ortadadır. formül de nettir. ya ücretsiz devredin, ya kulübe devredin. yani allah pembe karaborsacılık da savundurmasın insanlara. yazık.

  kombineyi niye aldın? maça gitmek için.
  maça mı gidemedin. hayır işleyesin varsa bedavaya ver. biri sevinsin. olmadı kulübe devret. kulüp kazansın. kulübün taraftarıyız ya, taraftarız hani. sevgi falan. şunları oturup açıklayacaksak her seferinde işimiz var. bu eboue iyi oynuyor-kötü oynuyor değil. belhanda kötü oynuyor-iyi oynuyor da değil.

  ne diyorum? hesap ortada. her önemli maçta sözlüğün hali ortada. daha bugün muratcig yakın bir konudan dolayı tespit edilip pilot edildi. sivas maçında kaç kişinin işi çıkmış, bu maçta kaç kişinin. bugün herhangi bir bayram-seyran da değil ki denk geldi diyelim.

  tekrar tekrar yazıyorum, anlaşılamıyor. üzülmüyorum, gülüyorum, diyalog kurulursa tespit yapıyorum kızılıyor. ya ücretsiz devredin öğrencilere, dostlarınıza ya da kulübe devredin. kulüp kazansın.

  o bileti maça gitmek için aldınız. maça da kulübü sevip destek olmak istediğiniz için gidiyorsunuz sanırım. ma-te-ma-tik-or-ta-da.

  bir de burada tanımların arkasından dolaşmaya kalkarsanız hem gülerim hem de o iş olmaz. yahu karaborsa tanımlanmış işte, git derdini tdk ile görüş.

  ne diyor tdk karaborsa için? piyasada olmayan bir malın gizlice yüksek fiyatla alınıp satılması işi. bana kalırsa şu formül bile sıkıntılı bak: kombine bedeli bölü kombinenin kapsadığı maç sayısı. yani kombinen 20 maça götürüyor, kombineye 2000 lira verdin. maç için 200 lira istiyorsun. bu bile sıkıntılı. yahu çok sevmiyor musun galatasaray'ı? devret işte kulübe. bitti, gitti.

  yok gişeye satarım, yok gişe altına satarım, yok gişeyi pi sayısına böler öyle satalım. geçeceksiniz o işi.

  edit 2: (bkz: #2790276) bir güzel soru da burada var.
 • 2
  sırf bundan uzak durmak için galatasaray'dan da uzak durmak zorunda kalıyorum.

  şöyle ki;

  ankara'da yaşıyorum ama bazen iş sebebiyle, bazen keyfi istanbul'a ziyaretlerim oluyor. bilet bulma telaşesine ayıracak ne vaktim ne de şansım oluyor, hele ki derbi maçlarda. çok istiyorum bir kombine bilet alayım, maçı izlemek istediğimde yerim olsun ama izleyemediğimde de devredebileyim. senede en fazla 4-5 maça bu şekilde gidebilirim; ve 4-5 maç için kombine almaya müsait bir bütçem de yok. üstelik o koltuğun sene boyu boş kalmasına sebep olmak da taraftara yakışmaz.

  kar peşinde değilim, insan sevdasından kar etmemeli fikrim yüzünden iddaa kuponlarıma bile galatasaray maçı yazmam. akıl verecek olan varsa lütfen buyursun. son fenerbahçe maçı için istanbul'a kadar gelip bilet bulamayıp nevizade'ye gittim.
 • 5
  gişe fiyatına devir aslında kulübün kasasına para gitmesi olmasa da çıkmasını engelleyerek dolaylı yoldan kulüp bütçesine + bir katkı oluşturulduğu gözden kaçırılmasına rağmen, yapan arkadaşların nedense bedava bilete karşılık milletin parasına çöken hatta parayı alıp bileti yollamayan yavşak karaborsacılarla bir tutulup zan altında bırakıldığı talihsiz başlık.

  kombine biletin kulübe devredilmesi, sezon başında kombine alan taraftar ile kulüp arasında yapılan sözleşmede yeri olan bir olaydır. maç biletini kulübe devreden kombine sahibi, gelecek sezon kombine biletini yenilediği taktirde, devrettiği bilet ya da biletlerin gişe fiyatı bedeli üzerinden kendisine bir indirim uygulanır. bu indirim de sanırım devri yapılan gişe fiyatının %60'ı civarındadır.

  gişe fiyatından bilet deviri yapan bir taraftar kulübe de devretse, herhangi bir kişiye gişe bedeli karşılığında da devretse eninde sonunda eline geçecek olan gişe bedeli karşılığı paradır. 400 liralık bir bileti kulübe devretse seneye 240 lira indirim alacak bir kişinin 400 lirayı cebine koymasına bir itiraz yapılsa belki bir yere kadar haklıdır. ki gördüğüm kadarıyla gişe fiyatının altına satışa da bir kulp takılmış...

  ancak beleş bilet istemek için böyle bir başlık açılması, ya beleş versinler ya da biz şikayet ederiz ağam anlayışı; gerçekten işi gücü çıktığı için gişe fiyatına devreden hatta parayı bile göndermeden bileti gönderen nice insana yapılan bir ayıptır.

  ondan sonra gerginlik neden artıyor falan...
 • 6
  bugüne kadar karaborsaya hiç para vermemiş birisiyim.

  2 sezon önceki neredeyse şampiyonluk maçı olan beşiktaş maçı için yakın tanıdığım bir kardeşim bile karaborsa ile satmaya çalıştı bana ben de almadım, almadığım gibi mesajına cevap bile yazmaya tenezzül etmedim.

  daha öncesinde yine bir madrid maçında 250 liralık bilete 650 çekmişlerdi ona da yok demiştim.

  bu platformda hiç yaşamadım çünkü bu platformda hiç bilet aramadım. yani o beşiktaş maçı için yazdım bilet aranıyor başlığına ama o kadar.

  ben bu işleri anlamam. takım sevgisini para ile satana iyi gözle de bakamam. bugün takıma taraftar desteği lazım olduğu ortada, buna rağmen insan sevdiği takıma kendisi destek olamıyorsa (cheersdarling'in (bkz: #2790222) yazdığı gibi çinden gelen ördeğin gümrükte kalması durumu vb.) göndereceği kişiden gelecek parayı nasıl düşünebilir ki? aksine "gidemiyorum" diye kahrolması gerekir. bunun yerine "para gelmedi, devredemedik" diye kahrolan herkes net şekilde galatasaray düşmanıdır, bırakın taraftarı onu bunu.

  pembesi, yeşili, mavisi, moru, kırmızısı falan yoktur bu işin. karaborsaya lanet olsun. yapana da alana da aracı olana da.
 • 8
  bu gözler old trafford önünde blok halinde ultraslan'a ayrılan bölüme ait biletler ile karaborsacilik yapıldığını gördü. o yuzden bu işin bence rengi olmaz ama yönetimden işi sıkı tutmak yerine beni sevsinler diye de destek gördükçe hayatta da önüne geçilmez. yoksa yaparsın sağlam bir devir sistemi en azından minimize edersin ama ancak rüyalarda...

  tanım: adı pembe olsa da hizmet ettiği şey kocaman bir karanlık olan karaborsa "türü"
 • 9
  karaborsaciligin şirinlestirilip mesrulastirilmaya calisilan hali.

  sen o kombineyi almasaydin ve bos olsaydi koltuk kulup 400e mi satacakti? evet. peki sen kombineyle o maci ne kadara mal ettin? 200.

  200 lira nereye gitti? uctu mu yoksa satan kisinin biryerlerine mi kacti? bu sevdadan, gonul bagindan prim saglamaktir, sahsim nezdinde ahlaksizlikla esdegerdir.
 • 10
  büyük maçlara kombinesini kiralayıp küçük maçlara giden galatasaray taraftarına söylenen söz.

  bu taraftar adam gibi adamdır. büyük maçların değil kimsenin umursamadığı, telefondan başını kaldırmayan, çitleyerek maç izlemek isteyen taraftara rağmen sahaya koşan, destek veren yakışıklı, cool, karizmatik beydir.

  düşün real maçına gitmiyor yimpaş yozgatspor maçına gidiyor.

  tek derdi galatasaray’ın büyük maçına ucuz bilet kovalayan kişilerin de haliyle zoruna gidiyor.

  işte halep!

  adam tenezzül edip kombine almıyor, o parayı eziyor, sonra geliyor bilet bedava olsun.

  niye 2500 tl para veren adam sazan abdi mi ? sana gelip niye bedavaya versin ? kulüp maç biletini 200 e mi satıyor ?

  bu adamın da bileti 200 o zaman. he gönlünce bedava verir, 200 altına verir adamdır.

  200 üstüne verilmesi yasaktır ona laf yok.

  beyler ! kimse paşa çocuğu değil. birilerinin sülalesi rahat olabilir onlar da bizi bağlamaz.

  falcao geldi kombine alalım taraftarı ötede oynasın.

  var mı altındaki arabası, oturduğu evi değerlenmesine rağmen aldığı fiyata verecek olan ?

  elindeki telefonun değeri düşmesin diye yırtınıp 50 tane kılıfa koyuyorsunuz, zam gelince oynuyorsunuz.

  tatlı su taraftarları.

  tekrar ediyorum okumaya üşenenler için.

  gişe fiyatı üzeri 1 kuruş bence helal değildir. dengi ve altına laf yok.

  gişe fiyatı altına iyi insanlar için söylemiyorum ama çakallar için de teklif etmek hoş değil.

  bence ekmek 25krş olmalı.