• 99
  geçen sezon san antonio ile olan buyout'ıyla serbest kalmıştı sonra milwaukee bucks ile imzalamıştı ancak sol ayak bileğindeki ciddi sakatlığından dolayı yalnızca 3 maça çıkabilmişti. bu sezon da portland ile imzaladı fakat portland, kariyer-bitiren ayak sakatlığından dolayı gasol'ün haklarından vazgeçtiğini açıkladı.

  bu süreçte gasol portland'da tedavi almaya devam edecek ve takımda koç rolünde yer alabilecek.

  geçen sezon san antonio ile yalnızca 27 maça çıkmıştı ve orada da problemi sağ ayağındaki strese bağlı kırıktı. bu sene de sol ayak bileğinden çeker hale geldi. sanırım gasol kardeşlerin büyüğünün sonu bu ayak sakatlıkları olacak.
 • 100
  2 nba şampiyonluğu bulunan basketbolcu. lebron'un hala en üst düzeyde basketbol oynamasından dolayı seçilmiş olduğu 2003 draftından bu zamana kadar oynayan sadece 2 oyuncu olduğundan bahsedilir. (lebron ve kyle korver). vince carter da aktif oyuncular arasındaki en yaşlı oyuncu olmasından mütevellit 1998 yılında lige girip hala maçlara çıkmasından bahsedilir. gasol işte tam da bu 2 oyuncunun arasında kalmasından dolayı pek dillendirilmez ama 2001 senesinde draft edilmiş olup yıllarca üst düzey performans göstermiştir.
  kariyerinin 2001-2008 yılları arasındaki dönemini memphis grizzlies'te geçirmiş ve takımının yıldız oyuncusu olmuştur. yıldız oyuncu unvanıyla da los angeles lakers'a imzasını atmış ve 2008-2014 yılları arasında da lakers'ta forma giymiştir. burada 2 şampiyonluk kazanmıştır. kobe ile harika bir ikili olmuştur, hatta kobe ile saha içi-dışı iyi anlaşan nadir uzun oyunculardan olmayı başarmıştır. kariyerinin 2 takım çatısı altında geçen ilk 13 senelik periyodunda da bazı sakatlıklar yaşasa da gençliğin de verdiği etkiyle bu sakatlıklardan geri dönebilmiştir. fakat 2014 sonrası, bir takımda 3 net sezon üst üste oynamadığı döneme girildiğinde gasol'de de düşüş ne yazık ki baş göstermiştir. sürekli ağabeyinin gölgesinde kalan marc gasol'un daha ön plana çıktığı, takımında daha verimli olabildiği dönemler de elbette bu senelere denk gelir. (2014 sonrası)
  ayrıca unutulmaması gereken bir nokta da var ki, bu adam nba'de oynadığı takımlarda yıllarca 4-5 numara pozisyonunun en önemli oyuncusu olurken, ispanya milli takımı'nın da en önemli oyuncusu olmuştur. takımı için, ülkesi için savaşan bir yıldız olmuştur. hatırladığım kadarıyla pek öyle şampiyonalardan "nba'de sezonun yorgunluğunu bahane göstererek" kaçtığı da görülmemiştir. hatta hatta pau'nun eurobasket 2015'te yarı final maçında (ki uzatmaya gitmişti) fransa'ya karşı gösterdiği bir performans vardır ki efsaneler efsanesidir. (40 sayı-11 ribaund-3 blok). kaldı ki o sezon ispanya avrupa şampiyonu olmuş, gasol de turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmiştir.
  yani bu adam kulübüyle nba şampiyonluğunu da, ülkesiyle avrupa şampiyonluğunu da tatmıştır. all-star maçında iki kardeş olarak hava atışına bile çıkmıştır (allstar 2015) ki çok hoş bir anı olarak eminim ki kalacaktır gasol ailesi içinde.
  39 yaşında olduğu göz önüne alınırsa artık bu sakatlıklardan dönmesi pek mantıklı değildir. harika bir kariyer geçirmiştir ve nba'de iz bırakan bir avrupalı uzun olmuştur. ilerleyen senelerde hall of fame olma ihtimali de vardır diye düşünüyorum.