resim
Patrick John Miguel van Aanholt
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Bek
Yaş:31
Boy:1.76
Uyruk:Hollanda
 • 491
  aanholt'un 1. bölgedeki oyun görüşü, soğuk kanlılığı falan gerçekten üst düzey. oynamaya çalıştığımız oyunda da oldukça faydalı ve önemli bir özellik. ancak 3. bölgedeki tercihleri olsun pasları olsun öylesine kötü ki bu aynı adam mı diyorsunuz. üstüne kerem'den fazla yardım gelmemesi kendisine binen yükü artırıyor ve çık dön çık dön ister istemez savruklaşıyor. yoksa kontrol oyunu oynadığımız zaman savunması da öyle kötü değil. ama topla tüfekle saldırıdğımızda savunmada ciddi anlamda s.o.s vermeye başlıyor. hücumda da kötü kararlar verdiği için çok faydalı olamadığından kendisini bitiriyor.

  pek biz aanholt'u nasıl kullanabiliriz. bence fatih hoca aanholt'u sahte bek oynamaya ikna etmeli. nedir bu sahte bek? rakip hücumlarında bek olarak oynayan, kendi takımı hücumdayken ise 6 numaraya kayan ya da stoper üçleyen oyuncudur. euro 2020'de italya milli takımında alessandro florenzi bu roldeydi mesela. sağ bek oynadı ama sağdan 1 tane bile bindirmedi. zaten bindirecek vücut zindeliği de yok artık. italya hücumlarında ya jorginhho'nun yanına 6 numaraya kayıyor ya da stoper üçlüyordu hep. aanholt da florenzi gibi biz hücumdayken soldan bindirmek yerine 6 numaraya kaysa çok daha verimli olabilir diye düşünüyorum. çünkü hücumda hem karar mekanizması kötü hem de dediğim gibi topla tüfekle saldırdığımızda savunmadaki verimi azalıyor. dediğim şekilde oynasa daha az yorulacak, savunmaya daha kolay dönecek ve en verimli olduğu bölgede kullanacak topu. çünkü 1. bölgede 3-4 kişiyi birden oyundan düşüren, oyunu açan falan çok iyi pasları var gerçekten. sorun 3. bölgeye çıkınca ve topla tüfekle saldırmaya çalışınca baş gösteriyor.

  tabi şahsi düşüncemdir farklı düşüncelere de saygı duyarım.
 • 494
  daha önceki transfer dönemlerinde verilen 4-5 milyon euroları yüksek maaş diye kabul ederken bu arkadaşımıza verdiğimiz 1.9 milyon euro'nun güncel dönemde yüksek maaş olarak kabul edildiğini görmemizi sağlayan sol bek oyuncumuz. taraftarımızın geldiği aşama gerçekten gözlerimi yaşartıyor zira daha önceleri 2.5 milyon euro sabit maaş ve üstüne maç başı primi alan oyuncuların maaşları uygun kabul ediliyordu.

  maaş bütçesi üzerinden kendisini yorumlamam bittiğine göre performans değerlendirmesine geçeyim. 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçında ve 30 eylül 2021 marsilya galatasaray maçında oynadığımız savunma öncelikli futbolda çok başarılı olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. ayrıca öne çıkışlarında, marcao'nun kademesine girerek arkasını süpürmesi, dönüşlerinde işini kolaylaştırıyor. bu alışkanlıklarının crystal palace günlerinden olduğunu ve bu tarz maçlarda çok işimize yaradığını söylemek mümkün.

  ancak, takım boyu biraz uzadığı zaman işin rengi değişiyor. özellikle bekleriyle beraber hücum eden takımlara karşı, önündeki oyuncunun en ufak pozisyon kaybı kendisini sıkıntıya sokuyor. misal riera öyle bir bek değildi. önünde kanat oyuncusu olmaksızın oynamasına rağmen pozisyon bilgisi a kalite olduğu için bize çok büyük katkı sağlıyordu. zaten son yıllarda oyun görüşü ve pozisyon bilgisi olarak daha iyisi gelmedi.

  alex telles sevdiğimiz bir abimizdi. sürekli rakip çizgideydi. aanholt'tan onu bekleyemeyiz, üzgünüm. ama telles'ten de savunma yönünde bu kadar kontrollü ve baskın oynamasını bekleyemezdik.

  yani kısacası, elimizdeki oyuncunun formuna göre oyunu dizayn etmemiz gerekiyor bu noktada. çünkü sacha boey hem hücum anlamında hem de savunma anlamında bize oyun içi çeşitlilik sunuyor. bu sebeple ben de kendisinin orta saha çizgisini çok fazla geçmeden, savunmayı üçleyerek oynamasının hem aanholt'a ne yaptığını bilmesi açısından hem de boey'a hücumda özgürlük sağlaması açısından çok daha faydalı olacağına inanıyorum.
 • 495
  hala söylüyorum, hep söyleyeceğim. marcao dönüp de takım savunma performansı normale dönene kadar kendisini eleştirmeyi doğru bulmuyorum. zira kendisi alınırken de farkındaydık, kendisinin defansif zaafları var. bizim ise ligde bu zaafları kapatabilecek bir defansif oyunumuz olamadı marcao’nun yokluğu sebebiyle. stoper hattıyla sürekli oynadık, sağ stoper başka sol stoper başka vesaire. orası oturmadan kendisinin defansif zaafları daha ön planda oluyor.

  şafak 1. o döndükten sonra bi şeyler oturacaktır. yok hala aynı performans olursa ömer bayram bile şu haliyle kendisinden iyi bek.