• 8
  10 yıl için 450 milyon dolar kazanacaktır.

  edit; bu kontrat ile en cok yillik kazanan oyuncu. ayrica no salary cap diye bir kural var; o da salary cap limiti artarsa kazanacagi rakam daha yukari cikiyor. ayrica sakatlanmasi durumunda 140 milyon dolarlik garanti odeme. kim yapti lan bu kontrati? albayragin,kansas subesi mi?.

  https://twitter.com/...247156079841280?s=21
 • 10
  kağıt üzerinde çok büyük bir kontrat almış quarterback. öncelike bir kaç detay vermek istiyorum.

  - mahomes'un halen devam etmekte olan 2 yıllık kontratı var. bu sezon 2 önümüzdeki sezon da 24 milyon dolar civarında kazancı olacak. 10 yıllık kontrat ise 2022 yılından itibaren başlayacak.

  - yeni kontratın imzalandığı an itibariyle 63; 2022 yılından itibaren de 141 milyon dolarlık garanti söz konusu. bu garanti kariyerini bitirecek bir sakatlık veya sözleşmenin feshedilmesi gibi bir durumda ödenecek. bu garantiler bu sezondan itibaren ödenmeye başlanacak. örneğin bu sene 2 milyon dolarlık maaşın yanında 8 milyon dolarlık garanti ödemesi alacak.

  - kontratta takas yapılamaz maddesi mevcut.

  - kontratı boyunca super bowl'a yükseleceği her bir sezon için 1.25 milyon dolar, mvp seçileceği her bir sezon için 1.25 milyon dolar bonus alacak. bu da 12 yıllık süreçte toplam kazancının 503 milyon dolar'a çıkabileceği anlamına geliyor.

  - yapılan bu kontrat dünya spor tarihinin en yüksek kontratı oldu. genelde beyzbolda 8-10 yıl ve 400 milyon dolar civarlarında kontratlar gördük ama orada bir yılda yapılan maç sayısı falan düşünüldüğünde mahomes'un kontratı inanılmaz kalıyor.

  - son olarak kağıt üzerinde çok yüksek dememin sebebine geleyim. 10 yıllık uzatımın ortalama yıllık kazancı 39.8 milyon dolar civarında olacak. bu meblağ çok mu? aslında değil. hele ki mahomes seviyesinde hiç değil. örneğin şu an ryan tannehill'in bile yıllık kazancı daha yüksek. yayın gelirleri ve salary cap'lerin artacağı düşünüldüğünde önümüzdeki sezondan itibaren hemen her yeni qb kontratı 40 milyon dolar üzerinde olacak.

  - kontrat detaylarında ilk 5 yıllık dönemde 29-43 milyon dolar arası yıllık kazançlar söz konusu iken sonraki 5 yıllık dönemde bu miktar yıllık 53 milyon dolarlara çıkacak ama bu sefer de şöyle bir durum olacak. eğer nispeten başarısız bir dönem geçirir veya sakatlanırsa zaten garanti miktarı çoktan ödenmiş olacağı için takım tarafından serbest bırakılabilecek ve sözleşmenin yarısı çöp olmuş olacak.

  - şu an ligin en iyi qb'lerinden biri olan, üstelik henüz çok da genç olan mahomes bu kontrat ile takımda kalmak için çok iyi niyetli davranmış. kapısında yatacak onca kulüp ve kansas city'den kat be kat iyi şehirler varken kendini uzun bir süre kulübe adaması takdire şayan.