• 138
  dönemin survivor’ında ne iş ile uğraştığını tam da bilmediğimiz halk ünlüsü hakan hatipoğlu tarafından ırkçılığa maruz kalmış olan eski beşiktaşlı futbolcu.

  https://twitter.com/...275644108083200?s=21

  (bkz: zenci/@mokoena)

  acun ilıcalı’nın konuyu kestirip atma cevabı ise harika:
  “pascal, you know that in turkey, there is no racism.”

  ekleme:

  ilk olarak ki bu konu dışı; türkiye’de genel anlamda(yalnızca siyahlara karşı değil) ırkçılık yok demek biraz gözlerimizi kapatmaktır diye düşünüyorum.

  acun’un cümlesini alıntılarken “türkiye’de siyahlara karşı bilinçli bir ırkçılık var” anlamında değil, tamamen acun’un olayı kestirip atmasıdır mevzu.

  videoyu dikkatli izlerseniz hakan’ın yanındaki kız “evet dedin” diyerek pascal’ı onaylıyor. hakan’ın battaniyeyi kastederek göndermeli kendisine “zenci” dediğini ve ilkten diğer olayı da anlatarak “iki defa” bunun vurgusunu yaptığını belirtiyor.

  türkiye’de siyahların nüfusu fazla olmadığı için tarihsel olarak ideolojik bir siyah düşmanlığından zaten bahsedemeyiz avrupa’daki gibi falan. ama dünya değişiyor, yıllardır türkiye’de yaşayan afrika kökenli fransız biri “zenci” kelimesinden rahatsız olduğunu söylüyor böylece durumun gayet açık olduğu görülüyor.

  toplum olarak siyahlara ırkçı bir bakış açımızın olmaması ve “zenci” kelimesinin kötü anlamda kullanıldığını düşünmüyor olmanız karşı tarafın bunu nasıl algıladığıyla paralel olmuyor.

  ha hakan hatipoğlu direkt olarak hem pascal’ı hem de diğerlerini aşağılamak için bilinçli olarak kullanmış tabi, pascal’ın anlattığına göre.
 • 139
  https://twitter.com/...275644108083200?s=21

  pascal burada net ırkçılığa uğramış orası, tartışmam bile

  türkiye'de siyahi ırka karşı ırkçılık olmasa bile, insanlar birbirleriyle suriyeli, kürt diye dalga geçer oldu. bunu herkes yapmasa bile yapan bir kitle olduğu da çok açık. ırkçılık sadece siyahilere ezmek, küçümsemek değil başka ırktan gelen insanlara ırkından dolayı kötü davranmak, onlara olması gereken saygıyı göstermemek demektir.

  bu sebepten dolayı siyahi insanlara zenci demeyince ırkçı olmamış olmuyorsunuz, etrafınızdaki tüm ırklara eşit saygı gösterince ırkçı olmamış olursunuz.

  not: türk
 • 140
  https://twitter.com/...275644108083200?s=21

  şu videoya bakıp da türkiye'de ırkçılık var demek komiktir. acun bu konuda haklı. bizde insanlar zenci derken zencinin diğer ülkelerde hangi anlamlarda kullanıldığını bilerek, art niyetle zenci demezler. zaman zaman tribünlerde 1-2 münferit olay meydana gelmiştir. ancak bunu yapan fb taraftarı webo'yu sow'u beşiktaş taraftarı ise nouma'yı, aboubakar'ı bağrına basmıştır. yani bu eylemler ırkçı eylemler olsalar da ırkçı duygularla değil güçlü olan rakibini kızdırma amaçlı yapılmıştır. irkçı duygularla yapan adam webo'yu da nouma'yı da istemez zaten. irkçılık böyle bir şey.

  bizde ben bir insanın ten renginden dolayı aşağılandığını, hayvan yada 2. sınıf insan olarak görüldüğünü hiç görmedim. hatta bilakis siyahi oyunculara kas yapılarından ve fiziksel güçlerinden dolayı daha bir pozitif anlamda ayrımcı yaklaşırlar. buraya gelen bir çok afrikalı futbolcu da ırkçılık ve türkiye konulu sorular sorulduğunda son derece güzel cümleler kurdular. samuel eto'nun mesela kariyeri boyunca oynayıp da harhangi bir ırkçı muameleye maruz kalmadığı belki de tek ülkeyizdir.
 • 141
  fransa’da o donemki jenerasyonun forvet patlamasi sonucu yeterince unlu olamamis sonrasinda gittigi besiktas’ta mac icinde yaptigi hareketlere ve gordugu kartlara ragmen taraftarin sevgilisi olup, fransa’da bu sohreti ve ilgiyi asla elde edemeyecegini anlayinca hayatini turkiye’de devam ettirmis eski futbolcu. ama hakli oldugu bir konu var suan tartistigmiz. irkcilik.

  turkiye’de siyahlara irkcilik olmadigini iddia eden kordur. beyoglu/eminonu cakma saat espirileri, insan yiyen yamyam espirileri, hatta cinsel organlari ile ilgili bile her ne kadar yukaridakiler kadar kotu olmasa da yillardir ulkemizde yer yer irkciliga varan pozitif veya negatif ayrimciliga maruz kaliyorlar.

  topragi bol olsun eski fenerbahce, kocaelispor, ve bursaspor’lu futbolcu john leshiba moshoeu uche, okocha, ve donemin diger siyahi futbolcularin** aksine kendisine yapilan irkciliktan hoslanmadigini beyan etmis, hatta “insanlar soyunma odasinda yillarca cinsel organimla ilgili espiriler yapip bana yamyam dediler, cok gucume gitti ” diye bir demec vermisti.

  sonra 2012 yilinda emre belozoglu-zokora meselesi? akabinde o ara besiktas taraftarlarinin eboue’ye yaptiklari maymun taklitleri? gene fener macinda drogba’ya sallanan muz ve sonrasindaki sictigi seyi sivayan basin toplantisi? irkcilik yok diyen bunlari gormezden gelir.

  turkiye’de zencilere karsi bi sevgi var cok dogru ama adamlarin cinsel organiyla espiri yaparken bile ayrimcilik yaptigimizin farkinda degiliz. ne zaman bir zenci gorsek adamlara uzayli muammelesi yapiyoruz. yamyam ve eminonu-sahte saat espirilerine hic girmiyorum bile. muhtemelen bircogu bu durumdan rahatsiz ama ya dile getirmek istemiyorlar ya da alistilar.

  ayrica (bkz: adam yiyen orta saha)

  son olarak yillar once gecen olayi anlatayim: 2006 yazi. bodrum’da yazligimizin yanindaki otelin musterilerini kafalayip kacak olarak play voleybolu kadrosuna dahil oldugumuz donemler. mudur bileklik goremeyince farkedip bizi kovana kadar oynuyoruz. aramizda annesi turk babasi zenci kanada’da yasayan bir arkadasimiz vardi. musterilerden biri elinde patates kizartmasi cocuga o donem besiktas’ta oynayan “kleberson” diye seslenip patates ikram etmisti. oysa cocugun kleberson ile ten rengi disinda uzaktan yakindan alakasi yoktu. adam farketmeden stereotip yapti. belki fazla rencide edici degil ama zencilere bakis acimiz bu kadar dar. biz farkinda degiliz sadece.
 • 142
  kendisi hakkinda atilan videoda sozlukteki kisilerin "irkcilik" konusunda biraz daha bilgilendirilmeye ihtiyac oldugunu gosteren futbolcu.

  ozet geciyim, hakan hatipoglu'nun soyledigi 2 cumleden biri (dominikten cop toplamaya getirdigi zenciler) kesin irkcidir digeri de tartismaya acik.

  simdi lafi acalim. irkcilik nedir? oxford dictionary'nin tanimi:
  ""[t]he theory that distinctive human characteristics and abilities are determined by race"; the same dictionary termed racism a synonym of racialism: "belief in the superiority of a particular race"
  yani
  "insanlarin belirli ozelliklerinin ve yeteneklerinin irka gore ayrilmasi ve daha ustun bir irk oldugunun inanilmasi", bu da zamanla 2. dunya savasi ile birlikte soyle bir yere geliyor, bir irkin baska bir irka gore daha iyi ozelliklere ve yeteneklere, ve bu yuzden daha ustun bir sosyal statuye sahip olduguna inaniyosaniz ve buna gore davraniyorsaniz irkcisinizdir.

  buradan hakan h ve nouma olayina gelirsek, hakan hatipoglunun cop toplama isinin (ki bu dusuk yetenek gerektiren ve ozellikle fiziksel iscilik istedigi icin biraz da kolelige dokunan) zencilerce yapilmasini soylemesi cok net irkciliktir. bunu batida soylerseniz bir daha tv ye cikamazsiniz emin olun. battaniye konusu biraz daha gri ona girmicem ck uzatmamak icin.

  fakat daha kendi yasadigi cografyada ermenilere, rumlara, yahudilere ayrimcilik yapmis turklerin bambaska bir cografyadaki zencilere irkcilik yapmayacagini soylemek gulunc oluyor.
 • 143
  katıldığı yarışmada hakan hatipoğlu denilen kişinin ırkçı söylemlerine maruz kalmış, acun ılıcalı tarafından ise "türkiye'de ırkçılık yoktur, bilirsin" diyerek yatıştırılmaya çalışılmış. pascal nouma'nın türkiye'de sevilen bir figür olduğu gerçek. buradan şu sonuç çıkabilir: demek ki türk insanı ırkçı değil, pascal'ı bağrına basmış. peki, pascal bugüne dek ten rengiyle ilgili hiç şakaya maruz kalmamış olabilir mi? belki çok yakın arkadaşları tarafından maruz kalmıştır ve o da gülmüş, birlikte eğlenmişlerdir. ama samimi olmadığı birinin yaptığı zenci şakalarını ne kadar kaldırabilir insan? kendi kimliğiniz üzerinden düşünün. almanya'da bir türksünüz diyelim. çok samimi olmadığınız bir ortamda bir alman sünnet esprisi yapıyor, sonra domuz yememeniz, içki içmemeniz üzerinden başka bir espri, sonra arap benzetmesi üzerinden bir deve espri, vs... kendinizi nasıl hissederdiniz?

  o yüzden konuya farklı bir yandan yaklaşmak gerek: türkiye'de ırkçılık var mı yok mu sorusunu türkiye'de türk olan kişilerin yanıtlaması ne kadar doğru? ben türk olarak türk kimliğimle türkiye'de hiç aşağılanmadım (sosyo-kültürel açıdan ayrıştırmacı beyaz türk tabirini saymazsak). avrupa'da türk olduğum için ırkçılığa uğradığmı hissettiğimz oldu. o yüzden avrupa'da -en azından- gizli ırkçılık olduğuna kefilim. türkiye'de dini kimliğimden ötürü -alevilik- ayrımcılığa maruz kalmışlığım, mum söndü sorularına cevap vermek zorunda kalmışlığım çoktur mesela. benzer şekilde alevilerin de sünniler hakkında kötü şeyler söylediğine çok tanık oldum, ama sünnilerin aleviler tarafından ayrımcılığa uğrayıp uğramadığı konusuna ben yanıt veremem. aleviler arasında uzun süre yaşamış bir sünni verebilir. ama bunlar ırkçılık sayılmaz, dinsel/mezhepsel ayrımcılık denebilir.

  peki, türkiye'de ten rengine bağlı ırkçılık veya etnik ayrımcılık olup olmadığına ben nasıl cevap verebilirim? türkiye'de siyah olmadım, türkiye'de covid salgını sırasında asyalı olarak bulunmadım, türkiye'de kürt, ermeni, yahudi veya arap olmadım. ben de doğal olarak bu kimliklere sahip insanlarla ilgili yapılmış konuşmaların içinde yer aldım. bunlar içeriğinde pek çok ırkçı söylemin bulunduğu konuşmalardı, belki şaka yollu olanlarına ben de dahil oldum. ancak bu söylemlerin eyleme geçip geçmediğini bilmiyorum, çünkü bireysel olarak deneyimlemedim. bildiğim bir şey var tabii, söylemler uygun zemini bulduklarında eyleme geçme fırsatını kaçırmazlar. benim bir türk olarak gözlemim, türkiye'de ırkçılığın çok yaygın olduğu, ancak adının konulmadığı ya da varlığının yok sayıldığı yönünde. bu sıralar en çok nefret edilen grup araplar ki takımımızın hırçın maestrosu younes belhanda'nın kötü oynadığı maçlardan sonra başlığına yazılanlardan çıkarabiliriz. gördüğüm kadarıyla instagram hesabına da bir dolu ırkçı yorum yazılıyor. demem o ki, ülkemizdeki çoğunluk etnisitenin mensupları olarak "türkiye'de ırkçılık var mı?" sorusuna hakkaniyetle cevap vermemiz mümkün değil. gözlemlerimize dayanarak bir şeyler söyleyebiliriz ancak. esas olan azınlıkların bu konuda ne hissettiğidir.

  konunun bir diğer boyutu ise şu: "evet, türkiye'de ırkçılık vardır, ama zencilere karşı ırkçılık yoktur."
  bu söylem, daha çok türkiye'de siyahilerin sevildiği, "sempatik" bulunduğu, hatta penis boylarının büyüklüğünden ötürü pozitif ayrımcılıkla ödüllendirildiği düşüncesine dayanıyor. bir an için emmanuel eboue'nin hem beşiktaş hem fenerbahçe taraftarları tarafından maruz kaldığı ırkçı saldırıları, emre b. isimli futbol teröristinin dünya çapında bilinen ırkçılığının kulübü fenerbahçe tarafından kurumsal şekilde sahiplenilmesini -ki aynı kulüp eboue'ye muz saldırısını yapan taraftarına da sahip çıkmıştı-, "gündüz saat satar gece maça çıkar, semti eminönü henri bienvenu" tezahüratının -bienvenu'nün kendisi tarafından bile- son derece normal karşılandığını, hatta epey beğeni topladığını -http://gss.gs/IaM- unuttuk varsayalım ve diyelim ki "evet, türkiye'de zencilere karşı ırkçılık yoktur, varsa varsa pozitif ayrımcılık" vardır. o zaman da ıskaladığımız nokta ayrımcılığın her türlüsünün ırkçılık içerdiğini unutmaktır. shabani nonda'nın 30 cm'lik bir cinsel uzva sahip olduğu hakkında besteler yapmak ne shabani nonda'yı zannettiğimiz kadar yüceltiyor ne bizi zencisever yapıyor. çünkü bu noktada şu ortaya çıkıyor: siyah bir adam gördüğünde aklına gelen ilk şey penisinin boyu. tıpkı doğu asyalı birini görünce aklına ilk gözlerinin çekikliğinin gelmesi gibi. söz konusu olan şey belirli fiziksel özellikler üzerinden belirli insan gruplarını genellemek ve bu konuyla ilgili şakalar üretmek: bu insanları incitiyor.

  pascal nouma da bu örnekte yapılan esprileri komik bulmamış, bilakis bunlardan incinmiş. "türkiye'de ırkçılık yok pascal" demek sorunları görmezden gelmek oluyor, ki ülkece yapmayı en sevdiğimiz şeylerden biri. bunun yerine türkiye'de insanları ırkçılık konusunda nasıl bilinçlendireceğimizi konuşmalıyız ki videodaki gibi şu insanlık onurunu incitici sahneler yaşanmasın:
  https://www.youtube.com/watch?v=iwqHBocIE6M (maalesef haber dilinde aynı görmezden gelen üslup hakim)