• 148
  ligde daha tatmin edici olabilir ama avrupa düzeyinde en son tuchel "istemem yan cebime koy" demişti bu sisteme. sinyor mancini de penaltılarla da olsa ispanyolları evlerine yollamıştı euro 20'de. aynı ispanyollar 1000'e yakın pas yapıp isveç'i de polonya'yı da yenememişler, isviçre karşısında da direkten dönmüşlerdi. city'nin senelerdir şampiyonlar ligini alamamasına ve sadece 1 final görmesine şaşmamalı. haliyle bizim takımın farklı alternatiflerle kombinlemesi şart bu olayı, yoksa "al gülüm, ver gülüm"den devam.
 • 150
  en iyi sergilenenleri bile 28 eylül 2021 ajax beşiktaş maçı ve 25 eylül 2021 chelsea manchester city maçında izlediğimiz üzere kapalı savunmalara karşı üretkenlik anlamında zorlanıyor.

  birkaç maç dışında pek iyi olarak sergileyemeyen galatasaray ise hem 19 eylül 2021 galatasaray alanyaspor maçında gördüğümüz üzere kapalı savunmaya hem de 22 eylül 2021 kayserispor galatasaray maçında gördüğümüz üzere önde baskı yapan takımlara karşı zorlanıyor.

  sıradan bir futbolsever olarak 26 eylül 2021 galatasaray göztepe maçının ikinci yarısındaki ilk 15 dakikalık oyunu, manchester city ve ajax'ın pas oyununa bile tercih ederim. hem izlemesi keyifli hem daha rahat gol pozisyonuna giriyor hem de daha az net gol fırsatı veriyorsunuz daha ne olsun ki?

  şampiyonluk için çıktığımız 15 mayıs 2021 galatasaray yeni malatyaspor maçıında bile yeterince coşkulu oynayamadık, pozisyon bulamadık ve şampiyonluk maçının bile ilk yarısını çöpe attık pas futbolu yüzünden.
 • 152
  standart futbol izleyicisi için pek bir anlam ifade etmiyor. zira "pas futbolu" nu yanana ya da işte dağınık şekilde dizilmiş bir takım kişilerin aralarında al ver yaptığı futbol sanıyorlar.

  yani premier ligde bir takıma nerdeyse 100 puan toplatan bir oyun sistemi kötü olabilir mi? bunu hangi mantığa sığdırabilirsiniz anlamak güç.

  futbolda hiçbir sistem ya da hiçbir diziliş tek doğru değildir. öyle olsa tüm takımların tek sistemle oynaması gerekmez mi? yani burda sistemin ya da anlayışın kendisine eleştiri getirmek oldukça sığ bir yöntem. hatta akıl mantık dışı.

  her sistem icra edenlerin kalitesi ve yeteneğiyle işler. aslına bakarsanız oynaması da teoride en basit sistem pas oyunudur. neden? temeli aynı zamanda futbolun da temelidir. nedir o? pas. pas vermesini bilmeyen futbolcu olabilir mi? hele üst düzeyde. peki o zaman olay nerde kırılıyor? bu oyunu efektif hale getiren faktörlerde. nedir bunlar?

  1. oyun görüşü

  topu ayağınıza aldığınızda en uygun pas opsiyonu hangisidir ya da bazen en uygun olanı değil en etkili olanı belirlemek gibi öngörülere sahip olmalıdır oyuncu.

  2. mobilite

  çok basit. pas yapacaksanız mümkün oldukça fazla opsiyon yaratmanız gerekir. bunun içinde oyuncuların mobilitesi önemlidir.

  3. top tekniği

  bazen var olan opsiyonlardan bazıları risk içerir. bazen 3 metreye pası yollarken bazen 20 metreye 2 kişinin arasından atmanız gerekir. bunun içinde yeterli top tekniğinin olması şarttır.

  4. fizik güç

  pas oyununun belki de en önemli kriteri budur. hatta tüm sistemlerin olmazsa olması. mobilite için güçlü olmanız gerekir. sürekli yer değiştirirken ihtiyacınız olan fizik kondisyon sizin en önemli silahımızdır. günümüz futbolunda baskının en yoğun olduğu bölge ortasahalar. top ayağınızdayken size yapılacak baskıya cevap verebilmemiz için yine fizik güç olmazsa olmazdır.

  5. pres

  pas oyununun en spesifik özelliği takım boyunu kısaltıp yine takım halinde birlikte oynamaya ve hareket etmeye çalışmaktır. bunun de sebebi kaybedilen topları hemen geri kazanmak isteğidir. pas oyununun çalışması için topun mümkün mertebe sizde kalması gerekir bunun içinde her kaybedilen topa anında ve çok adamla baskı gerekir. bunun içinde fizik gücün önemini anlatmaya gerek yok sanırım.

  şimdi bütün bunlara bakınca pas oyununun hangi şartlarda efektif oynanacağı çok açıktır. biim takım olarak bunu başarılı bir şekilde icra edemiyor olmamız sistemin çöp olduğu anlamına gelmiyor.

  peki biz neden başarı değiliz bu oyunda. aslında maddelere bakınca çok açık değil mi? hele ki geçtiğimiz 2 senenin kadrosunu düşününce.

  beni bu pas oyununa yapılan eleştirilerde şaşırtan başka bir durum var aslında. mesel deniliyor ki; ya pas oyunu oynamayalım. ee ne oynayalım? hızlı oynayalım, geçiş oyunu oynayalım. e peki oynayalım. ne lazım geçiş oyunu için. bir kere hayvan gibi güçlü oyuncular lazım geçiş oyunu dediğin şey, maç içinde bolca depar, bolca sprint gerektirir. bunu bizim takım yapabilir mi? gülerim sadece.

  başka ne lazım? geçiş oyununu başlatacak pas kalitesi lazım. e pas oyununu yeterli oynayamayan takım geçiş hücumu u başlatacak pasları ne kadar başaracak? bu da gülüp geçilecek başka bir mevzu.

  peki başka ne lazım? top tekniği lazım. öyle ya rakibin de eli ayağı nal toplamıyor. bire bir de adam geçmeniz lazım. bunun için ne lazım? güç lazım. çok güç lazım hem de. zira sürekli git gelli bir oyun oynuyorsun, 3 defa gider gelirsin, dördüncü de adamı geçecek gücün kalmaz.

  ha diyelim ki bütün bunlar var bizde. olsa zaten pas oyununu da oynarız. misal liverpool. eminim senede en az 15-20 maçını izliyorsunuzdur. şampiyon oldukları 2019-2020 sezonunu açın tekrar izleyin. kazandıkları maçların çoğunu rakibi sahasına hapsedip pas oyunu oynarak, kalanını da çok acayip geçiş oyunu oynayarak kazandılar. yani şunu diyorum, siz eğer bir takım geçiş oyununu çok iyi oynar diyorsanız, o takım pas oyununu da %100 olmasa saen az %90 seviyede iyi oynar. bizim için de bu geçerlidir. bu takım pas oyunununda başarı olamıyorsa, geçiş oyununda hiç olamaz.

  sonuç olarak sistemleri futbolculardan bağımsız değerlendirmekten vazgeçmek lazım. bir takımın başaramadığı herhangi bir sistemle başka bir takım cl şampiyonu olur, bir başkası lig şampiyonu. başka bir takım da belki küme düşer. sistemi işleten futbolcudur, kötü malzemeden iyi yemek çıkmaz.