• 774
  başkanlığı dönemi felaketlerle doluydu. bir çırpıda aklıma gelen olayları anlatsam sabaha kadar yazmam gerekir. başkanlığı çocukluğuma ve ilk ergenliğime denk geliyor. okulda fenerliler dalga geçerdi. onlar üst üste yıldız alırlarken biz takım idmana çıkacak mı acaba diye çocuk halimizle düşünürdük. aylarca paraların ödenmeği zamanlar olurdu. basketbol takımımızın küme düştüğü gün sinirden ağladım. olimpiyat zulümleri yüzünden hasta oldum. öyle bir rüzgar var ki o statta bilen bilir. uzun uzun yazmayım; başkanımız olduğu dönem hiç sevmezdim kendisini hiç. ta ki 2006 yılında şampiyon olduğumuz güne kadar. o gün her ne kadar beceriksiz olsa da sapa sağlam bir adam karakter olduğunu fark ettim. sinir, yerini üzüntüye bıraktı. keşke başarı olabilse dedim. affetsin çocuktuk, çok kez bağırıp çağırdım arkasından.

  aradan zaman geçince fark ediliyor ki hiçbir zaman başımızı öne eğdirmedi. sahtekarlık yapmadı, kimsenin cemiyetin camiasına dil uzatmadı. ortamı germek için uğraşanlara rağmen, her zaman adabını muhafaza etti. sadece spor camiasının değil, ülkemizin en efendi insanlarından biriydi. allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun.
 • 776
  galatasaray'ın mali çöküşünün baş aktörlerindendir. ölüm yıldönümünde hakkında kötü şeyler yazmaya gerek yok fakat dursun aydın özbek art niyetiyle galatasaray'a en büyük zarar veren başkansa, özhan canaydın da galatasaray'ın en kötü başkanıdır. büyük maddi zarar vermiştir. fakat art niyetli olduğuna inanmıyorum.

  tabi ki ölüm yıl dönümünde saygıyla anmaktan başka yapacak bir şey yok.
 • 779
  mucize 2005-2006 sezonu şampiyonluğunda tribünleri gezerken büyük başkan diye bagiriliyordu ama birazda kerhendi. daha sonra televizyonda soyunma odası konuşmasını gördüğümde futbolculara, tribünler bana çok istekli olmasa da büyük başkan diyordu bana bunu yasattiginiz için teşekkür ediyorum dediğini görünce kendisi için çok üzülmüştüm. iyi niyetli, kibar birisiydi. her ne kadar başarılı bir olmasa da 1 şampiyonluk bir türkiye kupası kazandırdı. birisi mucize, birisi 5-1 biten fener maçı ile olunca daha akılda kalıcı oldu. allah rahmet eylesin.
 • 780
  ölümünün 9. yıl dönümü olan başkanımız.

  döneminin berbat olmasına rağmen böylesine sevgi ve saygı ile anılan başka bir kulüp başkanı var mıdır acaba dünyada?

  aklımda her zaman galatasaray lisesi tevfik fikret salonunda yaptığı son konuşma ile canlanıyor. hakkınızı helal edin dedikten sonra eli kalbinde bir süre salonu selamlamıştı.

  mekanın cennet olsun başkanım.
 • 781
  gözünü başarıyla açmış bizim kuşağa, başarısızlığı tattıran ilk adamdır. yine de kendisine dursun özbek'e veya adnan polat'a duyduğum kızgınlıkları beslenem. mekanı cennet olsun. allah rahmet eylesin.

  bu vesileyle, her daim "transferi sonuçlandırmak için özhan canaydın'ın fransa'daki iş ortağı devreye girdi" kalıbıyla ve adının geçtiği hiçbir transfer çalışmasının olumlu neticelenmemesiyle hatırlayacağım haim fresco'yu da saygıyla anıyorum. hoş, böyle bir adam var mıydı yoksa hayali bir karakter miydi onu da bilmiyorum ama çok da mühim değil. zaten o dönem eric gerets gibi bir çılgın çıkana dek olumlu sonuçlanan pek bir şey yoktu. değişik bir dönemdi.
 • 783
  ya beni konuşturmayın gözünüzü seveyim. bu kadar mı balık hafızalı olduk bu kadar mı çabuk unutuyoruz geçmişi. bir kişi beceriksiz olabilir çok kötü yönetmiş de olabilir. o zaman deriz ki rahmetli iyi adamdı ama bu gözlerin gördüğü en beceriksiz başkandı. ama canaydın için bu geçerli değil.

  canaydın hem galatasarayı batıran tarihin gördüğü en beceriksiz başkan hem de galatasarayın paralarını birilerine peşkeş çeken biridir. popescu ve onunla beraber toplam 7 kişi hapis cezası aldı bratu ve petre transferleri için. türkiyede tabi ki hiçbir şey olmadı orası ayrı.

  konuyu unutanlar için canaydın bratu transferi için yönetim kurulu toplantısında 600 bin dolara transfer yapılması konusunda karar aldırıyor. tam 1 hafta sonra ise aynı bedel anlaşma yapılmış olmasına rağmen 3 milyon 100 bin dolar. aradaki 2,5 milyon dolar başta popescu olmak üzere bir çok kişiye avanta olarak dağıtılıyor.

  sene 2003. bu para o zaman için çok büyük para. aig'den aldığımız 10 milyon dolarla düzlüğe çıkmaya çalıştığımızın hemen ertesi. galatasarayın bu kadar yüklü parasını iç eden, dağıtan adama rahmet okuyamayacağım ne yazık ki.

  pişman oldu mu, tövbe etti mi bilmem. o kendisi ile allah arasında. ama bana sorarsanız iyi bilmezdim...
 • 784
  sadece liseli olduğu için o rezalet 6 yıl boyunca kalabilen rahmetli eski başkan. ola ki lisenin dışından gelseydi, ibra edilmeme vak’asını galatasaray, 2011’den en az 5-6 sene önce yaşardı. yaşatırlardı.

  rahmetli ali tanrıyar, vefatından hemen önce yayımlanan, anılarını yazdığı*, “her nefeste galatasaray” kitabında, kendisinin başkan olmadan önce “ali ağabey söz veriyorum, galatasaray’ın borçlarını sıfırlayacağım.” diyerek kendisini ve genel kurulu ikna ettiğini ama çok daha vahim bir tabloyla kulübü bıraktığını söyler. galatasaray’ın şu anki “sürdürülemez” ekonomisinin en büyük sebeplerinden birisidir. tabi öte yandan rahmetli ali tanrıyar’a sormak lazım-dı; durumun vehametini 6 senede anlayamadınız mı diye. ayrıca adnan polat çıkmasa ve rahmetlinin sağlık sorunları baş göstermese 2008 genel kurulunda aday olsa yine, yeniden seçilirdi.

  allah rahmet eylesin, hiçbirimiz insanlığına, centilmenliğine, galatasaraylılığına laf etmiyoruz fakat verdiği zarar da ayan beyan ortada.
 • 785
  galatasaray spor kulübü'nün 32. başkanı, rahmetli başkanımız.

  öncelikle zor bir mali tablo almıştı 2002 mart ayında ilk geldiğinde. yapılan yanlış sportif ve idari hamleler, kulübü aldığından da zor bir mali uçuruma sürükledi. sonuç tam bir felaket oldu, 100 bin doları ödeyemediği için elinden oyuncularını kaçıran bir kulübe dönüştü galatasaray. (bkz: franck ribery) hatta belki o arada aldığımız 2006 ve 2008 şampiyonlukları olmasa, o dönemki yerli oyuncuların olağanüstü fedakarlıklarıyla kazanılmış bu başarılar olmasa şu an olduğundan da kötü bahsedebilirdik bu dönemden sportif olarak. fenerbahçe belki de 4. yıldızı takmıştı hatta bizim yerimize?

  uzun lafın kısası, benim gördüğüm hem mali hem sportif olarak en zayıf galatasaray'ı yaratan başkandı. her hatasından sonra toparlayacağım, bana inanın bana şans verin dedikçe daha da kötüye gitti işler.
 • 787
  ali sami yen spor kompleksi tt stadyumu'nun yapılışında en büyük pay sahibi rahmetli özhan canaydın'dır. projelendirme döneminde, ankara'da bürokrasi ile uğraşması çok uzun mesailer verdi. sportif açıdan hamleleri tartışılsa da stadyum gibi bir eser bıraktı. bu stadyum sayesinde ezeli rakip fb ile ekonomik fark kapandı. şu an bile ekonomik açıdan katkı veriyor. 37 bin ortalama seyirci maç izliyor.
  özhan canaydın, uğraş verdiği stadyumun açılışını göremedi. yaklaşık 1 yıl öncesi vefat etti. özhan canaydın ismi stadyum içindeki konferans salonuna verildi. nasıl başkan ulvi yanal-ali uras florya metin oktay tesislerini kazandırdıysa özhan başkan da stadyumu kazandırmıştır.
 • 788
  niyetiyle ilgilenmediğim, galatasaray eğer bugün türkiye'de rakipleriyle arayı tam anlamıyla açamamışsa birinci sorumlusu olan eski başkandır.

  yaptığı rezalet sportif hamlelerin yanında galatasaray taraftarını 2011'den beri türk telekom arena denen ucubeye mecbur bırakmıştır. stada her gittiğimde ve eve dönüş çilesini yaşadığımda anıyorum kendisini.

  bir insan ölünce onu kutsama hastalığını bu topraklarda nasıl aşacağız çok merak ediyorum.