resim
Ozan Muhammed Kabak
Takım:Norwich
Mevki:Stoper
Yaş:21
Boy:1.86
Uyruk:Türkiye
 • 2699
  (bkz: overrated)

  son yıllarda yaptığımız en akıllı transfer hamlesiydi. kendisinin gitmek istemesi ya da galatasaray'ın göndermesi bu gerçeği değiştirmiyor. bu kadar genç yaşta ciddi bir sıçrama yapıp ardından bu kadar düşüşe geçen başka futbolcu hatırlamıyorum. sadece ayağı düzgün diye iyi stoper imajı çizmesi guardiola'nın dünya futboluna bir kazığı. kaleci önce top çıkaracak, stoper önce savunma yapacak. marcao'nun bu kadar ön plana çıkması; ayağının düzgün olması ya da iyi oyun kurmasından değil çok iyi bir savunmacı olmasından. önce savunma olacak sonra diğer özellikler bulunacak. o zaman dünya klası bir stoper oluyorsun işte. eğer aksi mümkün olsaydı; pirlo'lar, scholes'lar stoper oynardı. onlardan iyi oyun kuran mı var?
 • 2701
  almanya macerasını takip edemedim ancak premier ligde liverpool ve norwich ile gösterdiği oyun net bir şekilde hırsının olmadığını gösterdi bana. adam kovalamıyor, pozisyonun ardından koşmuyor, çok basit geçiliyor, defansif özgüveni sıfır, agresif değil.
  bu sezon norwich küme düşsün, kendisini çok ucuza kapalım isterim. bizden gittiği halinden daha kötü değil, sadece mental olarak bitik. fatih terim adam eder. ufak bir ihtimal edemezse bile şansımızı denemiş oluruz. yıllarca semih’e bile katlandık biz. dünyanın gördüğü en pamuk defanstı kendileri. ozan’a da bir sezon şans verebiliriz. yerli ve altyapıdan çıkma.
 • 2704
  galatasaray taraftarının olumsuz bir durumdan sonra kullandığı bir kalıp var galatasaray sözlük'te. takım kötü gidiyorsa ve takımda hakkının yenildiği bir futbolcunun var olduğu düşünülüyorsa kaç kurtar kendini denir. galatasaray taraftarındaki kaçsın kurtulsun düşüncesi olarak adlandırılan bu düşünce yapısından ozan da payını almıştı. ozan'ın sakatlıklardan dolayı şans bulduğu, formayı kendisinin aldığını, fatih terim'in kendisini zorla oynattığı burada defalarca yazılıp çizildi. ben de karşılığında defalarca yazdım bu başlığa yine yazayım. kendisinin ilk on bir oynadığı ilk maç olan14 eylül 2018 galatasaray kasımpaşa maçında ahmet yılmaz çalık yedek, ryan donk ön libero olarak sahada, yine kulübede donk'un stopere çekilmesi durumda orta sahaya geçebilecek fernando reges ve selçuk inan var. neyse zaten konumuz bu değil. fatih hoca doğru olduğuna inandığı zamanda kendisini sahaya sürdü ve yine avrupa'ya gitmesinin erken olduğuna inandığı için gitmesini istemedi. ozan ise kaçıp kendimi kurtarayım, ben zaten oldum diye düşündü ve menajer gazlamalarının da verdiği yetkiyle gitti ama pek olamamış galiba. ozan'ın durumundan çıkarılabilecek iki sonuç var. birincisi ozan nezdinde futbolcular için; basamakları birer birer çıkın, üçer beşer çıkmaya çalışmayın. ikinci galatasaray taraftarı için; her futbolcuya kaçsın kendisini kurtarsın demeyin, galatasaray'dan vaktinden erken ayrılmanın ne taraftarı olduğunu iddia ettiğiniz kulübe ne de düşündüğünüzü iddia ettiğiniz futbolcunun kariyerine bir faydası olmaz.
 • 2707
  2019 ocağında bizden ayrılması net bir şekilde kariyerine olumsuz etki vermiştir. kalsa yine şampiyon olurduk. zaten ilk yarıdaki o takımın ender iyi şeylerinden biri kendisiydi. ozanda hem cv'sine kupa yazdırır hem 2019 yılında yine şampiyonlar ligi maçlarına çıkardı. orada da ilk baştaki sağlam performansını sergilese stuttgart'tan daha iyi bir transfer yapardı zaten. hem daha 21 yaşında bu kadar gezmemiş olurdu hem de küme düşen takımların oyuncusu olarak adı çıkmazdı.

  edit: ayrıca sanki galatasaray avrupada oynamıyormuş gibi, transfer olduğu takım da dünya deviymiş gibi "gitsin kendini kurtarsın" falan diyenler vardı.
 • 2709
  mevcut hali ve form durumu ile, oynadığı ülkede vasat altı, muhtemelen bizim ligde vasat-vasat üstü nitelikte ki futbolcu.

  eleştirirken oynadığı lige ve rakiplere de bakmak lazım.

  bizim için de kendi içinde bence erken gitti, daha da kötüsü merdivenleri etken çıktı. çıktığı yer yüksek ve fazla rüzgarlı. oralarda bir şekilde tutunursa, yeteneklerini ve kapasitesini göz önünde bulundurarak; daha da yükseleceğine inanıyorum.

  kaç kurtar sözü için de bir kaç kelam etmek lazım. bu konuda fikrimi bartuğ elmaz başlığında dile getirmiştim. galatasaray- fatih terim birlikteliği söz konusuyken, galatasaray hiç bir zaman kaçıp kurtulacak bir deniz değil, daima yanaşılacak güç toplayıp tekrar denizlere açılacak bir liman olmuştur.

  fatih terim’i terim yapan futbolculara aşıladığı özgüven ve aldığı yüksek performanstır. ben fatih terim tarafından yollanıp da büyük yıldız olan futbolcu ismi hatırlamıyorum.
  buna rağmen kalmak gibi bir şansın varken alıp başını gidiyorsan, ya kafanı karıştıran dost görünüşlü düşmanların vardır, ya da yanlış bir karar vermek üzeresindir.
 • 2710
  bir şans doğdu ve kimsenin anlayamadığı bir şekilde kendini liverpool ile düzenli oynarken buldu. işte bu seviyede kalabilmeye devam etse* o özgüvenle kısa sürede seviye atlayabilirdi ama en kötüsü oldu ozan orda kalıcı olamadığı gibi kendini yeniden bir anda 2. ligde buldu. bunlar belki 30 yaşında görmüş geçirmiş oyuncu için normal olabilir ama bu çocuk daha 21 yaşında ve bu keskin geçişten kötü etkilenmeme şansı yok. muhtemelen moral olarak çöktü çünkü hayelleri vardı ve o an için yıkıldı. şuan oynadığı takımda işin gerçeği bok gibi oynuyor. bu şekilde devam ederse gelecek sezon epl' de takım bulması zor bence ama moralini bozmamalı. ozanın bir an önce bir takımın tapulu malı olarak en az 3 sezon sabit oynamaya ihtiyacı var. keşke valencia, porto tarzı bir takıma atabilse kendini. düzenli bir yarışmacı takım performansı ile 26-27 yaşlarında filan tekrar bir üst seviyeye çıkabilir.
 • 2711
  çağlar söyüncünün freiburg da oynadığı dönemdeki eleştirileri alan eski oyuncumuz. ligin zayıf bir takımında farklı yenilgiler de konuşuluyor. çağlar da öyleydi. geldiği nokta ortada. kaldı ki ozan liverpool da kalabilirdi aslında. ancak daha hazır birini istediler. klopp uğraşmak istese bonservisi alınırdı. ileride yine o seviyelere çıkabilir. daha 21 yaşında.
 • 2712
  kendisi yaşına göre olgun birisi izlenimini verdi. bunda eğitimi de önemliydi tabii. yanlış hatırlamiyorsam fen lisesi mezunuydu. kariyerinde menajer kaynaklı hatalı seçimler olmuş olabilir. ama bu kadar savrulmasinin,daha doğrusu mental olarak odaklanamasinin, bir sebebi olarak çok küçük yaşta aileden uzak kalması olarak düşünüyorum. sonuçta türk aile yapısı olarak aile bağları kuvvetli bir milletiz. ve ozan'in yaptığı üniversite okumak için şehir değiştirmek gibi bir şey de değil. baya baya ülke, ülkeler değiştirdi kendisi. hatta geçen günlerde daha bireysel yaşam tarzına alışkın olan avrupali oyuncularımızdan victor nelsson' da ailesini özlediğini belirtmişti. şu an icin kötü performans sergilesede avrupa' da aldığı futbol eğitimi dahi kendisine bir çok şey katmıştir. gitsin diye kivrandigimiz diagne bile 6 aylık ingiltere macerası sonrası ağzımızın suyunu akitacak performans sergilemeye başladı. umarım ozan' in yolu çok geç olmadan tekrar bizimle kesişir.