• 1725
  kabullenmek lazım. altyapıdan yetişen futbolcularımız da dahil olmak üzere, yerli futbolcuların bu kulübe herhangi bir sevgi bağı olmadığını, içlerinden ali sami yenler, metin oktaylar, fatih terimler çıkmayacağını kabullenmek lazım. ki, kulübün de onlara altyapıdan çıktıkları için, türk oldukları için aşırı bir anlam yüklememesi lazım.

  son yaşanılan ozan kabak örneğinden dersler çıkartmalıyız. bir futbolcu düşünün, bundan 5 ay öncesine kadar ait olduğu takımın taraftarının %5'i adını biliyor bilmiyor, kendisine şans veriliyor, anlam yükleniyor, bu çocuk oldu deniliyor ve futbolcu bulduğu ilk fırsatta arkasına bakmaksızın gidiyor. üstelik bu futbolcu az biraz meşhur, belli bir kariyer sahibi biri de değil, yukarıda da belirttiğim gibi beş ay öncesine kadar adı dahi bilinmeyen biri. başkanı çıkıyor herkesten habersiz transfer pazarlığı yapıyor, kendisi kalkıp onu yoktan var eden hocasını bırakıyor. galatasaray, kimsenin umrunda olmuyor.

  ha, bunu ayıplamıyorum da. herkesin gönlü bilir, gitmek isteyen bir şekilde gidecektir. bir gencin sırf altyapıdan çıktı diye hayallerinden dönmemesi gerekir, hayali neyse onun peşinden gitmesi her şeyden önce gelir. gelmelidir. bir diğer taraftan aynı şekilde kulüplerin de bu gençlere birer ticari ürün gözüyle bakması lazımdır. o çocuklara en iyi eğitimi vermek, onları a takım vitrinine yerleştirmek ve uygun fiyatla uygun alıcısının çıkmasını beklemek gerekiyor.

  bunlar karpuz değil hamını zamanla oldurasın. daha da doğrusu karpuzun hamdan oldurulacağı yerde değilsin, türkiye'desin. fırsatını bulduğun anda, fiyat biraz da olsa tatmin ediyorsa satacaksın. hiç, düşünmeye bile gerek yok. sat ve yenilerini çıkart. ozan'ın transfer bedelini düşük buluyorum, kendisini belli bir seviyede ispat ettiği ve avrupa takımlarının radarına girmiş olduğu için düşük buluyorum ama aynı şeyi şu anki tablo karşısında yunus, atalay, celil veya diğerleri için söylemeyi ise doğru bulmuyorum. zira ozan'ın aksine diğer gençler henüz ham halde. işlemek zorundasın, işledikten sonra içinden bir şey çıkacak mı onu da bilemiyorsun. yunus için bugünlerde 3 milyon euroya talibi var deniyor. biraz pazarlık yapıp rakamı 4 milyona çıkart, anında sat. tertemiz. ha satıp on sene salak gibi altyapıya sırtını dönme, sattığın adamın yerine hemen altyapıdan birini koy. o yunus kadar potansiyelli değil mi? 4'e değil 2 milyon euroya gönder. bir oyuncuyu en iyi performans vereceği dönemi bekleyip sene sonra 4 yerine 6'ya satmaktansa, tatmin edici fiyatlarla üç senede 4 futbolcu satıp 10 milyon euro cebine koy. hem de adını pazarla, ben her sene en az bir tane altyapıdan yetişme futbolcu satıyorum de.

  ha diyeceksiniz ki ozan nasıl olduysa diğerleri de olur. olur, olabilir. olmaz da demiyorum, burada bir ekonomik yol haritası sunuyorum. bunun birçok farklı alternatifi mevcut. yetiştirdiğin bir futbolcuyu illa satarak kar etmezsin. diyelim ki sağ bek mevkinde eksin var, oraya transfer yapacaksın. alacağın oyuncu kaç para 4 milyon euro. onu almayıp yerine altyapıdan yetiştirdiğin futbolcuyu monte ederek zaten 4 milyon euroyu yoktan var etmiş olursun. veya veya bir başka takımda gözüne kestirdiğin, eldekilerden daha potansiyelli gördüğün bir genci almak için altyapı ürünlerinle takas edersin.

  yani diyeceğim, bu çocuklara aslansın kaplansın evlatsın deyip, anlam yüklemek yerine onları pazarlamak için uğraş vermeliyiz. onlara para kazandıran bir sistem gözüyle bakmalıyız. onlardan manevi değil, maddi kazançlar sağlamalıyız. bunu sürekli bir hale getirmeliyiz. ozanları 10 yerine 20'ye 30'a satmakla değil, kezlerce ozan satmakla düze çıkabiliriz...
 • 1727
  yolu açık olsun dediğim hem karakterli hem de yetenekli genç futbolcu.

  ozan 5 ay önce çoğu galatasaraylının adını bile bilmediği bir altyapı oyuncusuydu. kendisini diğer gençlerden ayıran özelliği ise çalışkan ve zeki oluşu oldu. çok çalışarak fiziksel eksikliğini giderdi, oyun içindeki eksiklerinin üzerine gitti ve tecrübesizliğini o yaşına rağmen bizlere çok hissettirmedi.

  fatih hocam ozan'ı daha bir çocukken florya'ya getirdi ve bugün avrupa'ya 11 milyon euro'ya transfer yapan yıldız adayını kendi elleriyle yetiştirdi. ozan da ona olan vefasını hem dün paylaştığı videoda hem de eline geçen her fırsatta dile getiriyor.

  bu çocuğun transferini yorumlarken, 6 ay önce size şu anki durum anlatılsaydı tepkiniz ne olurdu diye düşünerek yorumlayın. istisnasız hepimiz zil takar oynardık. çok büyük paralar kazandırdı çok küçük sürelerde ozan.

  kendisinde büyük oyuncu olma potansiyeli var. bunu yeteneğinin yanında zihinsel yapısını da hesaba katarak söylüyorum. yolu, bahtı açık olsun. verdiği performans için de kazandırdığı yüksek meblağ için de ozan'a minnettarım. umarım potansiyeline ulaşır ve bir dünya starı olur, biz de onu gururla seyrederiz.
 • 1729
  transferi hakkında ne gocunacak ne de üzülecek bir durumu olan futbolcu. sezon başında adeta piyangodan çıktı. oyununu görünce heyecanlandık, mutlu olduk, duygusal davrandık ve elimizde gelişsin büyüsün istedik. ama kulübün çok ihtiyacı duyduğu bir dönemde çok ciddi bir para kazandırarak gelişimini avrupa'da sürdürmeye karar verdi. her galatasaray taraftarı bu süreçten duygusallığı bir kenara bırakarak güzel sonuçlar çıkarmalı ve bardağın dolu tarafından bakmalıdır.

  ozan özelinde ise asla arkasında atılıp tutulmalıdır. efsaneleştirdiğimiz pekçok futbolcudan daha fazla katkıyı kısacık sürede takımımıza yapmış bir futbolcudur. dilerim hep onunla daha da fazla gururlanacağımız durumların içinde yer alır.
 • 1730
  iyi ki de gitmiştir diyorum yapılan eleştirileri gördükten sonra. çünkü öyle bir kitle oluştu ki 2018 - 2019 sezonu ara transfer dönemi açılır açılmaz; kendisine karşı taraf olan, bilenen taraftarların sayısında hatrı sayılır bir artış oldu. ve bu kitle ilk açığında linç kampanyasını başlatıp çocuğu harcamak için elinden geleni ardına koymayacaktı. ve bu kitle bu düşünce içine girerken; 18 yaşındaki bir çocuğu düşünmediler. hayalleri olabileceğini, kariyer planlamasını belki daha evvelden yaptığını hesaba katmadılar. ozan kardeşimize iyi dilekte bulunan yazarları romantiklikle suçladılar; ama asıl romantiklerin kendilerinin olduklarının farkında değiller. ve bu kitle; bu baskıcı, sindirici, agresif tarzıyla çocuğu mental olarak yıpratma tehlikesi taşıyordu. şimdi bugün keşke daha fazla bonservis bedeli kazandırıp gitseydi diyoruz ama; böyle bir tabloya da bakınca bırak 11’i belki 7.5’luk sözleşme fesih bedelini bile bulamayacaktık.

  evet sözleşmesini yenileyebilirdi, evet daha yüksek bir bedele de satabilirdik; ama hem bahsettiğim taraftar kitlesi olsun hem de ikinci devre olası bir sakatlık ya da başka bir etkenden dolayı performansı düşebilirdi. tamam, rüştünü ispatlamıştı ama ikinci devre de ne olacağı belli değildi, işi şansa bırakmadı; fırsat varken değerlendirdi. acele etti mi? bence etmedi. sezon sonuna kadar durabilir miydi? elbette durabilirdi. hedeflerimize ulaşmak için kendisi elimizdeki müthiş bir kozdu. daha 18’inde savunmanın en güven veren ismiydi. abilerinin eksiklerini kapatıyordu. yaşından oldukça büyük oynuyordu.

  ayrılışı beni ziyadesiyle üzdü. sizi bilemem ama ben izlemeye doyamadım kendisini. kendisini izlemek bir zevkti ve en azından bir yarım sezon daha izlemek güzel olurdu. ama olsun, hayalini kurduğu kariyer için bu fırsatı çoktan hak etti. hem de öyle 6 ayda falan değil. daha evvelden hak etti. kendine baktı, geliştirdi, yılmadı, zorlukların üstesinden geldi. altyapıdaki kardeşlerimize de örnek oldu, kulübe sıcak para da soktu, imajımız için güzel bir resim de çizdi.

  artık toparlayalım. tam vaktinde ayrılarak en iyisini en doğrusunu yaptın ozan kardeşim. yaptığın ve yapacaklarınla da örnek olmaya devam edeceksin. her şey gönlünce olsun, seni tekrar parçalı altında görmek dileğiyle.
 • 1732
  bu genç adam kaptığı formayı layıkıyla terletti çok çalışması, hatalarına sahip çıkan taraftar, hocası ve ona güvenenler sayesinde seviye atladı. bugün geldiği noktada stuttgarta transfer olarak aslında hayallerinin sonuna değil başlangıç çizgisine ulaştı. ozanın bundan sonraki süreçte avrupanın önemli kulüplerine yüksek bonservislerle transfer olabileceğini düşünüyorum. çünkü onda bu kumaş ve yetenek var sadece daha çok çalışıp futbolu düşünmesi lazım. yeni macerasında kendisine bol şans ve sakatlıktan uzak sağlıklı olmasını diliyorum yolun açık olsun galatasarayın evladı.
 • 1733
  vefa, galatasaraylılık, taraftarı gazi, söylemlerinin öznesi olmuş futbolcu.

  “ iyi bir galatasaraylı olsaydı ve sözleşme imzalayıp sezon sonu kulübüne para kazandırıp giderdi” tartışmaları arasında kalan eski oyuncumuz.

  aidiyet ve taraftarlık bağı zayıf olan ozan kulüpten ayrıldı diye bizim için artık sevimsiz bir oyuncu olarak mı kalacak?

  arda galatasaray’dan atletico madrid’e giderken iyi bir bonservis kazandırarak gitti. fatih terim kendisini o gün mü sildi? eğer o gün sildiyse yazıklar olsun. ki öyle olduğunu sanmıyorum. terim arda’yı barcelona’da şımardıktan, ben oldum dedikten, siyaseti arkasına alıp takım arkadaşlarını kışkırttıktan sonra sildi.

  formanın çıkarılıp sallanması olayının sarı kart ile cezalandırılması uygulamasının tamamen endüstriyel futbol kaynaklı olduğu, zira göğüs reklamının görünmemesinin para kaybı olduğu, futbolcuların golden sonra belirli bazı reklam panolarına koştuğu, asırlık futbol kulüplerinin para babası araplara satıldığı ortamda, futbolculardan aidiyet, vefa beklemek saf bir taraftarın temiz yargıları olabilir ancak.

  endüstriyel futbol içerisinde doğup büyümüş, kendi parasal haklarını savunması için profesyonel menejer tutmuş bir futbolcudan metin oktay gibi olmasını bekleyemeyiz.

  bu çerçevede yolun açık olsun ozan, umarım bir gün yolun yine galatasarayla kesişir.
 • 1734
  çok erken transfer kararı almış stoper bölgesi oyuncusu.
  futbolun henüz sert yanlarını öğrenmeden "profesyonelliğin" en baba taraflarını öğrenmiştir.
  ne yalan söyleyeyim gitmesinden mutlu oldum, fatih hocamız istediği için kalması beni mutlu etmiyordu açıkçası, kendini sakınacak, transferini düşünecek ve oyun konsantrasyonu sıfıra inecek...

  hasan şaş'ın zirveye çıktığı acaba kime gitsem diye düşünmekten top oynamadığı zamanlar geliyor aklima.
  yolu açık olsun; ama bahsedilen uçuk rakamlara transfer yapacak bir futbolcu değil, buna eminim. kalite önemli ama daha önemlisi tecrübe, bir sene daha bekleyip transfer olsaydı keşke.
 • 1735
  22. yaşını doldurana kadar stuttgart'ta kalırsa (3 sezon bitirip), ardından stuttgart tarafından home-grown oyuncu statüsüne yükselebilecektir.

  bu da şu demek, ozan 2022 yılından sonra bir yere transfer olmazsa, stuttgart'ın altyapısından çıkmış bir oyuncusu statüsüne geçmesi demek. benzer bir şeyi bruma'da biz de elde edebilirdik, taa ki real sociedad'a kiralamayıp, 22. yaşına kadar kadromuzda tutabilseydik.

  kaçan balık öyle böyle büyük olmadı. adamlara resmen altyapı kontenjanı verdik 11 milyona.
 • 1736
  evladımız, kardeşimiz, gururumuzdur.

  yaşıtları 18’ini doldurur doldurmaz ehliyet alıp manitasıyla sahil yolunda baba parasıyla takılmaya uğraşırken, kendisi galatasaray a takımında aslan gibi mücadele etmiştir. bundan öte temsil yeteneğiyle gurur vermiştir. yaşının çok üzerinde bir olgunlukla davranmıştır. güzel veda etmiştir.

  yolun açık olsun kardeşim. keşke birbirimize doyabilseydik. keşke galatasaray’da şampiyonlar ligi finali görebilseydin. şartları çok daha iyi bir ülkede yaşayacağın için senin adına çok mutluyum.
 • 1737
  öncelikle kardeşim ile aynı yaşta olan ozan'ı bu cesaretinden ötürü tebrik ediyorum. yerinde hangimiz olursak olalım bu genç yaşta, doğup büyüdüğümüz ülkede, üstelik galatasaray gibi bir kulüpte oynarken böylesine radikal bir karar alıp avrupa'ya yelken açmaya cesaret edemezdik. ama ozan, başta kendisine, sonra yeteneğine ve şansına güvenip bunu denemek istedi. bize de saygı duymak ve şans dilemek düşer.

  ben kendisini canlı olarak izlemiş ve 14 eylül 2018 galatasaray kasımpaşa maçında devre arasına girerken dakikalarca kendisini alkışlamış ve tezahürat yapmış taraftarlardan yalnızca biri olarak büyük gurur duyuyorum ama bu transferden en çok fatih hoca gurur duymalı. kendisine de bu pırlanta ve 12 milyon euro'luk kazanç için teşekkür ediyorum bir taraftar olarak.

  ozan tam bir futbol ülkesine gitti ve şimdiden bayern münih başta olmak üzere birçok büyük takımın radarına girdi. karakteri, yeteneği ve zekası çok yüksek ve önümüzdeki 17-18 yıla damga vurmaması için hiçbir neden yok.

  yolu açık olsun.
 • 1739
  kendisi hakkında uzun uzadıya yazmak isterdim ama özet geçeceğim.

  arda turan gibi magazine, siyasete vs. malzeme olmadan, selçuk inan gibi aldığı para sayılmaya başlamadan delikanlı gibi gitmiştir. gençtir, heveslidir. umarım ozan en iyi yerlere gelir, biz de o arada dünyanın en iyi kulüplerinden biri oluruz da bize geri gelir. söyleyeceklerim bu kadar, yolu açık olsun.
 • 1740
  fatih terim'in 6 ay daha kal dediği yerde gidiyorsa bundan sonra göreceği muameleyi de kendi hak ediyor. bence ne galatasaray'ın evladı ne de bizim oradaki gururumuz. bu saatten sonra türkiye'ye dönecekse de fenerbahçe'ye gidebilir. hayatını borçlu olduğu adama ve camiaya 6 ayı çok gördü. 2 dakika götünün üzerinde duramadı ya daha oynadığı maç sayısı iki elin parmaklarını yeni geçmişken gitcem de gitcem. hayatının sonuna kadar kal diye ısrar eden yok. seni adam yerine koyup florya'ya transfer ettiren adam 6 ay daha kal diye ricada bulunuyorsa kalacaksın.

  not: eğer ki yönetim tarafından para lazım seni satmamız lazım baskı görmediyse.
 • 1742
  profesyonel de profesyonel denilen eski futbolcumuz. suç bizde ki biz profesyonel şekilde yaklaşmadık olaya. tarık çamdal profesyonel, ozan profesyonel, gomis profesyonel e madem herkes bu kadar profesyonel bu kadar duygudan yoksun, biz de taraftar olarak profesyonel olalım. oturalım evimizde mis gibi sıcak sıcak maçımızı izleyelim, çerezimizi yiyelim. maç sonu da yenildik ama keyifliydi deyip yatalım beyler. ne gerek var stada gidicez de sesimiz kısılacakta. formasına biletine para da vermeyelim sağ olsun profesyonellerimiz varken bizim vereceğimiz 3 kuruş para nedir ki?

  edit: yanlış anlaşılmak istemem; umarım profesyonel futbolculuk kariyerinde en iyi noktalara gelir , en büyük kupaları kazanır, milli takımımıza faydalı bir stoper olur.
  eğer yönetim sen git bize para lazım dediyse, o zaman baska.
 • 1743
  düşündüğüm gibi transfer öncesi dillendirilen rakamdan azına gitmiştir.(bkz: #2584844) hayırlısı olsun.

  öncelikle garip bir transfer süreci oldu. yaşanan gelişmelere baktığımızda dillendirilmeyen bazı gerçekler var belli ki. dışarıdan okunduğu kadarıyla nedir bunlar?

  -ozan-galatasaray ilişkisi:
  ozan, sözleşme uzatmayarak niyetini açıkça belli etti. ama taraftar baskısı, camiadan gelen tepkiler, terim’in ağırlığı, ve belki de vefa duygusu ile sezon sonuna kadar kalma sözünü verdi. bu da iki şekilde işimize geldi. birincisi sözleşmesinde ki fiyattan pahalıya satma şansı, ikincisi sezon sonuna kadar ozan’dan yararlanma imkanı.

  -galatasaray-stuttgart ilişkisi:
  ozan’ın sezon sonuna kadar kalma garantisi vermesiyle, sezon sonunda hiçbir şansı olmayan stuttgart’ın tek çaresi fiyatı arttırmaktı. bu sebepten sözleşmesinde 7.5 m euro'ya serbest kalır maddesi olan bir oyuncuya stutgart neden 11 m euro vermek zorunda kaldı.
  -18 yaşında geleceği parlak bir adama neden sonraki satıştan pay alma maddesi koyul(a)madı?
  yönetimin acil para ihtiyacından dolayı, teklif edilen rakamı arttırıp satmış olma ihtimalleri. böylece parayı sonra ki yönetimler değil kendilerinin kullanabilecek olmaları.
  altyapıdan çıkmış olması sebebiyle nasılsa sonra ki transferden pay alacağız deyip gerek görmemiş de olabilirler. (bunun olma ihtimalini hiç azımsamıyorum. yetiştirme bedeli yüzdesini bile bilmiyor olabilirler. biz de sivri zeka mı yok.)

  -ozan-stuttgart ilişkisi:
  ozan'ın, kendisini isteyen daha iyi takımlar varken stuttgart'a satılmasını kabul etmesinin sebebi;
  idealist davranıp oynayabileceğini düşündüğü bir takıma gidip hemen çok büyük bir takıma gitmek istememesi olabilir.

  sonuç: transfer öncesi bahsedilen rakamlar olmasa da sözleşmesinde ki fiyattan daha yüksek bir bedele satılması beni memnun etti. burada ki önemli nokta, ozan’ın sene sonuna kadar ikna edilmesinde idi. bunu sağlayan etmenler kasaya 3.5 m euro artı yazdırdı.

  bunu sağlayan yönetim midir? terim mi? ozan'ın vefası mı? bir çok şeyi bilemiyoruz ama bu başarı onundur.

  başarılar çoçuk. daha da büyümen dileğiyle.