• 831
  kendisinin satılması üzerine haberler yoğunlaştı, ne kadar gerçek onu bilemiyoruz tabii ama konuşulan rakamlar da hiç öyle tatmin edici rakamlar değil. galatasaray ffp kıskacında, bunun acısını çekiyor diye kendisini üç beş kuruşa bırakacak değiliz. ozan dahil galatasaray altyapısından çıkan her oyuncu satılmadan önce mutlaka ama mutlaka en az 2 sene a takımda oynamalıdır.

  futbolcu yetiştirmek kolay değil, fabrikasyon üretim yapmıyoruz, tohum ekip onu bile hasat etmiyoruz. bunların hiçbirine benzemiyor futbolcu yetiştirmek. dedim en az 2 sene a takımda oynamalıdır diye çünkü oyuncuyu satmadan önce hem yönetim hem oyuncular kendine bu gözle bakıp sürekli kendilerini geliştirmeli bu şekilde de herhangi bir oyuncumuzdan edeceğimiz maksimum karı etmeliyiz tabii bu sırada da altyapıdan satılacak olan oyuncunun ikamesi de a takıma hazırlanmalı. bu ancak böyle olur.

  şimdi tekrar ozan'a dönecek olursak hem gerçekler hem de taraftarın vicdanını rahatlatacak olan satış baremleri benim için aşağıdaki gibidir.

  7-10 milyon euro+%35
  10-15 milyon euro+%25
  15-20 milyon euro+%15
  20+ milyon euro+(belki %10)

  edit: yukarıdaki denklemler gerçeklik sınırları içinde gerçekçi ve mantık süzgecinden geçirilerek yazılmıştır yoksa ben de isterim ozan 30, 40 milyona gitsin ama baktığınız aman 30-40 milyona satan her takımın ve ülke piyasasının o fiyatlara oyuncu satabilmesini sağlayan geçmiş referansları var.
 • 832
  topu sürebilen, deparı olan, az da olsa gol atabilen adama en az 20 veriyorlar. bu saydıklarımı iyi yapıyorsa en az 30, çok iyi yapıyorsa 50 milyon oluyor. verdiğim örnek kanat oyuncusu. en çok bulunan. en nadir bulunanlar b2b denen orta sahalar, bekler ve stoperler biliyorsunuz. tabi ki bekler ve stoperlerin fiyatı santrafor/forvet ve kanat kadar olmayacak ama nadir bulunduğu için ucuza da gitmeyecek. sezon başı psg schalke'den 45 milyona thilo kehrer diye 21 yaşında stoper bir çocuk aldı. oha, süper denecek yeteneği, kabiliyeti yok. tamam bizim ligimizin seviyesi düşük minimumdan gidiyor oyuncular ama o tabuları yıkacaksın o zaman. 10-15 senede bir geliyor bize böyle yetenekler.

  o yüzden 5-7.5-10 milyon filan allah korusun. seneye de böyle olursa 2-3 katına çıkar piyasası. monchi zaten ozan'ın videolarını izleyip zevke geliyordur. hazır kıta olduğunu düşünüyorum. bizim gençleri çok beğendiğini söylemişti. cengiz'i 50 milyona arsenal'e okutacak diyorlar. inşallah ozan'ın da geleceği böyle şekillenir.
 • 833
  henüz 18 yaşında olmasına rağmen inanılmaz derecede olgun oynuyor. bu performansı avrupa'da başka bir takımda sergileseydi paha biçilemez bir oyuncu olurdu. bizde de böyle olması lazım. ne 7.5 milyon euro, nede 20 milyon euro...

  başta kulübün çıkarları ve sonrasında oyuncunun hedefiyle birlikte en az 25-26 yaşına kadar burada; sonrasında ise avrupa'da olması lazım. hem biz uzun yıllar boyunca kendisinden yararlanırız, hemde maksimum kâr elde ederiz.

  diyelim 20 yaşında 20 milyon euro'ya x bir avrupa takımına sattık. e oyuncu zaten potansiyelli, üstüne birde erken yaşta avrupa göreceği için birkaç yıl sonra kendisini çok çok daha fazla geliştirecek. oyuncuyu sattığımız x takımı, 4-5 yıl boyunca oyuncudan yararlandıktan sonra başka bir takıma en az 60-70 milyon eurolara satabilir. niye bu takıma bu iyiliği yapalım ki?

  sözün kısası, eğer oyuncu gitmek isterse, zorla tutacak halimiz olmadığından el mecbur gidecek. ama söz yönetimde olursa, ne pahasına olursa olsun satılmaması gerekiyor. zaten zor yetiştiriyoruz böyle adamları, bir de saçma sapan paralara satarsak hepten kapatalım dükkanı.
 • 834
  penaltı olmayan pozisyonda, yardımcı hakemin "devam et hocam penaltı değil" demesine rağmen, aldığı talimata uyarak, saha kenarına kadar gelip pozisyon tekrarına bakmayıp, aynı müsabadaki var hakemleriyle 3-4 dakika istişare yapmasına rağmen ısrarla penaltı veren hakemin olduğu; aynı maçta haksızlığa uğradığı için, bu duruma itiraz ettiğinden ve haklı olarak hakemlere yaptırım yapılmasını istediği için, bir kulübe aynı ligde bulunan diğer 17 kulüp tarafından saçma argümanlarla savaş açıldığı bir ülkede futbol oynamaya devam ettiği müddetçe, 18 yaşındaki genç bir futbolcunun maalesef hiç bir zaman üst düzey bir gelişim gösterip, 40-50 milyon euro civarı fiyatlara satılması mümkün değildir. bu yüzden futbolcu da fazla sapıtmadan, ederini buldu mu satacaksın.
 • 835
  12-13 milyon € ve daha üstü bonservise satılacağını düşündüğüm stoperimiz. 20 milyon € olur bile diyemiyorum çünkü abartmayı seviyoruz biraz. ndiaye için de 30 diyenler olmuştu, yarı fiyatına gitti. garry için ben de dahil en az 20 demiştik ama en yüksek teklif 12'ydi sanırım.

  son zamanlarda italyan takımları 6-7 milyon € teklif ediyormuş konuşulanlara göre ama hayal görmesinler. 12-13 idealdir ozan için.
 • 836
  yine yanlis adamlari satiyoruz. yaza yaza dilimizde tuy bitti. gectigimiz yaz gomis feghouli garry ve belhanda satilmaliydi. yerlerine de makul oyuncular alinmaliydi. biz naaptik? gomisi gonderdik ama yerini doldurmadik. simdi de takima uzun vadede para kazandirabilecek tek adami, takimda maasi goze batmayacak bizi zorlamayacak tek adami gondermeye calisiyoruz.

  ne zaman kimi satmamiz gerektigini anlariz, o zaman belki birseyler degisir.
 • 838
  trabzon'un abdülkadir ve yusuf için izlediği transfer politikasının bir benzerinin uygulanması gerektiğini düşünüyorum. eğer elinizdeki yetenekli genç oyuncu aynı zamanda gerçekten iyi bir profesyonel ise oynadıkça değer kaybetmeyecek, aksine hem takıma katkı sağlarken hem de değerini artıracaktır. görebildiğimiz kadarıyla efendi, profesyonelliğe önem veren, çalışmaktan gocunmayan bir çocuk ozan; yetenekleri ise zaten ortada. yaparsınız 5 yıllık hafif zamlı bir kontrat, abartmadan maaşını yükseltip uzun vadede bağlarsınız oyuncuyu, sonra da tekliflerin sizin istediğiniz seviyeye gelmesini, transfer yarışına dev kulüplerin de girmesini beklersiniz. bundan 2-3 sene sonra elinizi öpene 20-25 bandında bir bedelle satabileceğiniz bir oyuncunuzu, aceleci davranarak 6-7 ya da 10 milyona göndermenizde hiçbir mantık yok, hatta net bir işbilmezlik olur bu. cenk 27 yaşında ve yetenekleri belli bir oyuncu olarak sırf bir sezonluk şampiyonlar ligi performansıyla 25'e yakın bir bonservis kazandırdı takımına. dolayısıyla ''türkiye'den o paralara oyuncu mu alırlar'' falan demenin lüzumu yok; çünkü örneği yaşandı bunun. ozan ise henüz 18 yaşında ve ilk kez yer aldığı şampiyonlar ligi arenasında da yaşının çok üstünde bir performans sergiledi. dolayısıyla, bahsi geçen bedeller son derece komik. ayrıca ffp'den kurtulmanın yolu ozan'ı şu an 6-7'ye satmaktan değil, altı ay önce 13 milyonluk teklif varken bir şekilde ikna edip feghouli'yi satabilmiş olmaktan ya da gomis'i itibarsızlaştırmayıp 6'ya değil de 10'a satabilmekten geçiyor.
 • 840
  kulübümüzün ve oyuncumuzun menfaatleri doğrultusunda elbette ozan satılabilir ama bunu doğru zamanda ve gerçekten ederini bulduğunda yapmak önemli.

  ujfalusi: 2 milyon €
  dany: 3.3 milyon €
  chedjou: 6.3 milyon €
  koray günter: 2.5 milyon €
  serdar: 4.5 milyon €
  ahmet çalık: 2.5 milyon €
  maicon: 7.5 milyon €
  cris: bedelsiz
  burdisso: 185 bin € kiralık
  denayer: 436 bin € kiralık + 500 bin € kiralık

  toplam: 29.7 milyon €

  şimdi ozan'ı kalkıp 10-20 milyon € gibi fiyatlara satsak üstteki kısır döngü tekrar edecek. ozan - serdar ikilisi bizim yeterli bir ikili. bunlar 2-3 sezon daha oynarken önemli olan bu 2-3 senede tüm mevkilerde ozan gibi gençlerimizi gerek alt yapımızdan, gerek transfer ederek takımımıza kazandırmalıyız ki ederini bulduğunda oyuncumuzu satarsak bir eksiklik hissetmeyelim.

  ozan ve diğer gençlerimiz bizim geleceğimiz. kolay kaybedersek biz kaybederiz.
 • 844
  6-7 milyon €’ya satalımcıları hele hele bu sözlükte görünce nutkum tutuluyor.

  6-7 milyon €’ya sattığında aynı para ile yerine alacağın hangi adam ozan gibi hem gelecek vaadedip hem de böyle bir katkı verecek?
  6-7 milyon euro’ya bu transfer piyasasında ancak vasat bir stoper alabilirsin, fazlasını falan değil.

  ha, 6,7 milyon €’ya satalım, yerine ahmet çalık oynasın derseniz , ki bizim yönetim pek sever bu işleri, zaten konuşmanın manası yok.

  sözün özü, 20 milyon €’dan bir kuruş aşağıya satılması benim gözümde riva ve florya soygunu ile eşdeğer bir ihanettir.
 • 846
  biz ozan varken devre arasında stoper almayı hedeflerken ozan'ı satınca yeri nasıl dolacak pardon?

  ha tutar 20 milyon euro verecek bir kulüp bulursunuz tamam eyvallah ama şu dönem ozan'ın satılacağı dönem değil.

  şampiyon ol, yine varupa'da oynasın vitrin yapsın, sonra değerini bulunca satarsın.

  bu çocukta varane potansiyeli var, ulaşır ulaşmaz o ayrı ama potansiyeli elit stoper potansiyeli.
 • 849
  --- alıntı ---

  ozak kabak için bir diğer iddia da ingiltere'den geldi. manchester united'ın ozan kabak için 20 m£ ödemeye hazır olduğu iddia ediliyor. (the sun)

  --- alıntı ---

  --- alıntı ---

  galatasaray ile juventus, ozan kabak'ın ocak ayında satışı konusunda el sıkıştılar. anlaşmaya göre juventus, bonservis bedeli olarak 10 m€ ödeyecek ve sonraki satıştan da galatasaray'a pay verecek. (milliyet)

  --- alıntı ---
 • 850
  potansiyeli yüksek olmasa 4 yıldır juventus un radarında olmazdı sanırım. transfer söylentisi gerçek ise kendisinin transfer edilmesi için son güne kadar beklenip son gün vazgeçtik denerek asamoah ın rövanşı alınması gerektir sadece. böyle bir dönemde mevcut stoperler içinde çiçek gibi açan adamı çok cüzzi bir bonservise (10 m euro gibi) satmak ahmaklıktan öte bir davranış olur çünkü.
 • 851
  ozan’ın ( ve elde ki diğer oyuncuların) iyi bir rakama transfer edilmesi avrupa sahnesinde olmaktan geçiyor. ne kadar avrupa kupalarında bu çocuklar futbol oynar kendini gösterir o zaman dediğiniz rakamlar konuşulur. bu sene kadroda tutup sene sonu kupa elimizde yükselir ve seneye kendileri için transfer görüşmeleri yapılır. puan kadroda ki en aklı başında adamı kaybetmenin gereği yok, yerini de dolduramayacağımıza göre.
 • 853
  hayatimda gordugum en tuhaf transfer haberlerine konu olan gozbebegimiz.

  en bastan soyliyim bu cocuga 20m. euro alti gerceklesecek her transfer, yonetimin rezilligidir.

  kardesim ozani sattin 10m. euro' ya kimi alacaksin ? kac paraya alacaksin ?

  - bedava garry cahill alip sene sonu emekli mi edeceksin ?
  - yoksa en az 5m. euro verip ya tutarsa diye bekleyecek misin ?
  - 5m. aldigin oyuncudan kac sene verim alacaksin ?

  senin stoper ikilin bu saatten sonra, ozan - serdar ikilisi. maiconu sattin mi ? yok !

  feghouli' yi sattin mi ? yok.

  belhandayi sattin mi ? yok.

  senin takiminda eren diye bir adam milyonlarca para aliyor mu ? aliyor.

  bana o zaman bahsetmeyin, avrupa kupalari ozan gibi oyunculardan geciyor diye.

  sen elinde kaliteli adamlari bir tut degerini bulana kadar ona gore planlamani yap.

  cat diye elindeki adami 10m euro ya verirsen, bitersin.

  bosuna alt yapi alt yapi diye aglamaya da hakkin olmaz.

  taraftari da anlamak zor daha dun torunu olacak tosic kac paraya satildi ?

  enteresan enteresan konusmalar donuyor, cocuk tas gibi stoper. alsan kac paraya alacaksin ozan gibi oynayan 35 yasindaki adami ?

  gorduk gelenleri...
 • 854
  satılması çok büyük bir hainlik olur .kendisi şimdiki yaşında bile beklentimizin çok üzerinde performans verirken, gelişmiş yaşlarını bizimle geçirmesini ve bizim de altyapımızdan takımın bel kemiklerini oluşturmamız lazım. yoksa 8 m euro verdiğin, keçiörenspor'a karsi bile sırıtan maicon gibi oyunculara mecbur kalırsın. trabzon yusuf yazıcıyı, abdülkadir'i satıyor mu ? bak kaç para değeri şimdi yazıcının.

  ozan öyle parlayıp yok olacak bir karakter değil. umuyorum ki feghouli gibi, maicon gibi tiplere para yedirmek için güzelim geleceğimizi satmayız. bu çocuklar geleceğimiz, karakterimiz, onurumuz. sonra dışarıdan gelen oyuncular neden galatasaray'ı sahiplenmiyor, ortaya karakter koymuyor diye ağlar durursunuz.
 • 855
  şimdi birakaç cümle yazacağım. hazırlayın of butonlarını.

  ozanı çok beğeniyorum. yetiştirdiğimiz en potansiyelli futbolcu olabilir. ancak dünya çapında olacak elite kategoride olacak varane olacak falan bunlar ne ya. her sene birkaç adam yetiştirsek eminim şuan kimse bu yorumlarda bulunmazdı. ancak kırk yılda bir bi adam yetiştirince böyle oluyor işte.

  bence satılması çok yanlış olur. yerini doldurmak için gereksiz maaş külfetine girmek zorunda kalırız. kendisi az maaş alıp gayet iyi performans sergilemektedir. ne bedele satılırsa satılsın, alınacak oyuncunun maaşı ile düşünecek olursak zarar etmiş olacağız.

  ama şunu aklınızdan çıkartmamanız gerekir. sadece çok ender adam yetştirdiğimiz için bize olağanüstü geliyor ama bunlar dünya futbolunda gayet normal şeyler. varane olmak o kadar kolay değil. ozan şimdiye kadar kaç çeşit hücumcu ile karşılaşmış ki bir anda varane yaptınız adamı.

  hele bi durun ya.