• 1852
  (bkz: #2641998) açıklamalarından dolayı kızmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. demek ki çocuk kendini henüz ''ben oldum artık yıldızım'' diye görmüyor ve milli takımda birlikte çalışacağı hocasına minnetini gösteriyor. her şeyden de bir nem kapma huyumuz var. 2 gün birini linç etmesek 3. gün her tarafa sarma huyumuz oluştu malesef. ben açıklamalarında ne fatih terim'e bir ayıbını görüyorum ne de şenol güneş'i göklere çıkardığını görüyorum.
 • 1853
  "şenol hoca'nın çıkardığı yildizlardan biri olurum" lafını savunmak abesle iştigaldir.

  burda ona laf çaktı buna laf çakmadıyı geçiyorum.

  11 milyon euroya transfer olan bir futbolcu, milli takımda yapacağı 2 antremanla, milli takım hocasının çıkardığı bir yıldız olacağını düşünüyorsa, o adamın zekasında büyük problem var demektir.

  bugün ozan kabak, şenol güneş'in çalıştırdığı bir kulüp takımına transfer olsa ve bu sözleri söylese, üzerine tartışırım ama itiraz da etmem. şenol güneş ozak kabak'ın gelişimine yardımcı olabilir diye düşünebilirim. ama allah aşkına arkadaşlar, yapacağı 2-3 tane antreman amk ne yıldızından ne çıkarmasından bahsediyorsunuz.

  bunu söylemesinin altında yatan 2 sebep olabilir;

  birincisi şenol güneş üzerinden fatih hoca'ya laf sokma peşinde.

  ikincisi ozan kabak düşük zekalı bir insan.

  ikincisi çok yüksek ihtimal. 2 antremanla şenol güneş'in çıkardığı yıldızlardan biri olacağını düşünmek en hafif tabirle saflıktır. kimse kusura bakmasın.
 • 1856
  (bkz: #2641998)

  'inşallah ben de onun çıkardığı yıldızlardan biri olurum.'

  bir kere güzel kardeşim sen onun çıkardığı yıldızlardan biri olamazsın, çünkü türkiye standartlarında bir oyuncu almanya'ya 11 milyon euro bedel karşılığı satılıyor ise o oyuncu yıldızdır ve seni fatih terim çıkarmıştır.

  bu işin gerçeği, niyet okuma kısmı ise bulanık bir konu. kötü niyetli de olabilir, iyi niyetli de. çocuğun beyninin içinde değiliz sonuçta. ama kötü niyetli diyenlere çıkışanları anlamakta zorluk yaşıyorum, nasıl bu kadar iyi niyetli olduğuna inanabiliyorlar diye.

  ancak niyeti iyi de olsa, kötü de olsa talihsiz bir açıklama yapmış. senin kariyerine dokunuş yapan en önemli ismi ikinci plana atan bir açıklama yaparsan kusura bakma tepki çekersin. ha benim umrumda mı? değil tabi ki. stuttgart'ın oyuncusundan bana ne?
 • 1858
  karakter problemi oldugu 5 mac iyi oynayinca hemen tavirlara girip sozlesmeye yanasmamasindan belli olmustu zaten. o gun elestirdik, eksilendik. simdi yine hata olarak degerlendirmenin sacma olacagi bir laf etmis yine elestiriyoruz ama yine savunuyorlar. ya sen fatih terim olmasa evine otobusle gitcek adamdin, senol gunesin parlattigi yildizlardan biri olurum ne demek ya?

  neyse herkes yerinde sağ olsun. kizmiyorum da artik zaten, ama gunun birinde daha buyuk bir falso yapacak gibi duruyor. umarim ben yanilirim ama pek yanilacagimi dusunmuyorum.
 • 1859
  ozan yaptığı açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak görmemeliyiz. talihsiz açıklama bilinçsiz bir şekilde yapılır. ama ben ozan'ın bu açıklamayı gayet bilinçli bir şekilde yaptığını düşünüyorum. özellikle menajeri ile birlikte yapacakları açıklamayı önceden düşünüp ona göre yaptıklarını düşünüyorum. yani tamamen profesyonelce yapılan açıklamalar. ozan'ın politik açıklamalar yapıp her tarafın gözüne hoş görünmeye çalıştığını düşünüyorum.

  ayrıca bize iyi para kazandırmasına rağmen fatih hocanın en azından sene sonuna kadar takımda kalması isteğini geri çevirip kaçarcasına gitmesini de içime sindiremiyorum. günümüz futbolu artık tamamen maddiyata ve başarıya odaklı. bu sebeple günümüz futbolcularında eski futbolcularda olduğu gibi takımlarına bağlılık ve aidiyet duygusu maalesef yok. bence bu arkadaşa da fazla anlam yüklememeliyiz. kendisi bize iyi para kazandırdı ve gitti teşekkür ederiz ama eğer hem kulübe hem taraftara karşı biraz aidiyet ve bağlılığı olsa gidişi bu şekilde olmazdı. ileride büyük bir kariyere sahip olacak büyük ihtimalle ve allah yolunu açık etsin. ama dediğim gibi ben hem gidiş zamanını ve şeklini hem de bu açıklamalarını hiçbir zaman unutmayacağım.

  gidişi profesyonelce oldu. açıklamaları da profesyonelce yapıyor. ama eğer ileride kariyeri düşüşe geçtiğinde bize dönmek için galatasarayın evladı muhabbetleri yaparsa bizde o zaman profesyonelce düşünmeliyiz bu arkadaşa karşı. neyse yolu açık olsun ne diyelim.
 • 1862
  dünün* mehmet demirkol ve murat caner'in bein manşet'ini izlerken fark ettim, sözlükte kimse bahsetmemiş. ben bahsedeceğim o yüzden sabah sabah manyak etti beni; "oha ne ara oldu lan?", "nasıl oldu?" dedim kendi kendime şimdi de real madrid dedikoduları varmış kendisi için bahsettiğim programda konuşulmuş bu;

  https://youtu.be/7oVO8XER6_0?t=2573

  edit: çok da konuşmamışlar*.
 • 1863
  ben bu olayı anlamıyorum. ozan yanlış bir cümle kullandığında neden eleştirilemiyor? dokunulmazlığı mı var?

  bu arkadaş bizim altyapımızdan çıkmış fatih terim ona güvenmiş şampiyonlar liginde bile oynatıp 12 milyon euro bedelle satılmıştır. bu da hepimizi gururlandırdı.

  yahu ozan kardeşim kurduğun cümlelere dikkat et. ne demek şenol güneş’in çıkardığı yıldızlardan biri olurum demek? seni fatih terim çıkardı bu seviyelere eğer sana şans vermeseydi hala bir altyapı oyucusu gibiydin. bunları unutma! şenol güneş’e yaranma çabanı anlıyorum ama seni oralara getiren yeteneğin orada tutacak olan ise karakterindir. bu açıklamana şimdilik ufak bir eksi puan yazıyorum. akıllı ol işine odaklan seni çok daha iyi yerlerde görmek istiyoruz.
 • 1864
  z kuşağı denen bir kavram var, artık duymayan kalmamıştır zaten. bu kuşağın özellikleri şöyle sıralanır;

  -bağımsızlık
  -özgürlük
  -toplumsallaşmadan ziyade bireyselleşme önemlidir, hatta çok önemlidir.
  -ailenin hayallerini değil kendi hayallerini gerçekleştirmek, aileden hatta daha genel olarak toplumdan kopma, toplumun üzerine çıkma arzusu vardır.
  -kısa yolları severler. uzun uğraşlar sonucunda elde edilecek bir konum ya da başarı onlara göre değildir.

  bu saydığım özelliklerin kimileri çok olumlu kimileri çok olumsuzdur bana göre. benim bir önceki kuşağımın olumsuz bulacağı yanlarsa daha fazladır diye düşünüyorum. ozan kabak bu kuşağın bir temsilcisi olarak ne şenol güneş hayranı olur ne de fatih terim hayranı. ikisini de sevebilir ama hiçbirinin kendisinden daha fazla sevip önemsemez. pragmatist davranır. en kısa yoldan(her kısa yol illa ki değersiz ya da ahlaksızca değildir) zirveye ulaşmayı hedefler. bu perspektiften bakınca şenol güneş hakkında söylediklerini ya da bizimle sözleşme uzatmamasını, ben gitmiyorum diye diretmemesini gayet anlayışla karşılayabiliyorum ben ve hak veriyorum da kendisine.

  genel kanının aksine ben kendisinin fatih terim tarafından yıldız yapıldığını da düşünmüyorum. muhtemelen ozan da düşünmüyor. ozan, eminim ki fatih hoca'yı çok seviyor ve ona minnet duyuyor ancak fatih terim olmasaydı da ben yine bulunduğum konuma gelirdim diye düşünüyor ki ben de öyle düşünüyorum aslında. semih kaya, fatih terim olmasa futbolcu olamazdı. eray işcan zaten bir fabrikada asgari ücretle falan çalışırdı, çok yetenekli bir oyuncu olsa da emre belözoğlu o dönemin şartları dolayısıyla fatih terim olmasa yok olup gidebilirdi ama ozan böyle değil. melese merih nasıl ki fenerbahçe tarafından değerlendirilmediği halde sporting lisbon'un b takımında kendini belli edip bugün italya ligi'ne gittiyse ozan da giderdi. hatta kendisi merih'ten daha potansiyelli. günümüzde 13 14 yaşındaki oyunculara bile çok ciddi yatırımlar yapılıyor, çocuklar daha o yaşta takip edilmeye başlanılıyor. ozan da 18 yaşında biri olarak, genç bir adam ya da olgun bir çocuk olarak burada yazdığım gibi düşünüyor bence. o sebeple sizin umduğunuz kadar büyük bir minnet, vefa ya da benzeri değerleri taşımıyor. galatasaray'da kalsaydım da yine real madrid için düşünülebilirdim ama bir iki sene geç olurdu belki diyor. z kuşağı olarak da 2 sene beklemeye tahammülü olmuyor haliyle.

  her nesil, kendinden sonrakinden şikayetçi olur, ama hayıflanmak yerine değişimi görüp de buna bir an önce uyum sağlamak gerekir. ozan çok yetenekli bir oyuncu ve bunu biliyor. o bilmiyorsa bile çevresinden sürekli bunu duyuyor hatta belki de olduğundan fazlası olduğuna ikna ediliyor. bu sebeple de bir an önce zirveye çıkmak istiyor kuşağının genel bir özelliği olduğu üzere. açıklamalarını, tavırlarını böyle yorumlamak gerekiyor. aksi halde galatasaray altyapısındaki pek çok genci galatasaraylı olmamak, olamamakla itham etmek zorunda kalırsınız ve siz üzülürsünüz en çok.

  son bir şey eklemek istiyorum. hayvanlardan tanrılara sapiens'in yazarı harari'nin müthiş bir röportajını okumuştum. ''insanlar, imkanlar arttıkça tatminin de artacağını düşünürler oysaki imkanlar tatmini değil beklentileri arttırır.'' diyordu. sizler içinde bulunduğunuz durumda kendinizi ozan yerine koyup ben olsam şöyle yapardım, şöyle derdim diyorsunuz; ancak hayalinizdeki görüntünüz, başka bir takım futbolcusu olarak onlarca basın mensubunun karşısında galatasaray'ı ve fatih hoca'yı överken; zihniniz, ofisinde ya da evindeki koltuğunda oturup enrty giren bir adamın zihni. ben olsaydım cümlesi, bir empati yansıması değil, sanrısıdır en fazla. o imkanlara sahip olmadan o imkanları hayal edip de nelerine yetmiyor, neden yetinmiyorlar demek kolay. galatasaray'da oynamak nelerine yetmiyor, ayda 10 bin tl nelerine yetmiyor vs. vs. insanların çok azı ama çok azı asgari ihtiyaçlarını belirleyip de sonra kendi iradesiyle bu ihtiyaçları arttırmadan yaşamına devam edebilir oysaki.

  sonuçlandırırsam, ben ozan'ın kızılacak bir şey söylemediğini düşünüyorum. yaşına, kuşağına uygun davranıyor ve yaptıklarında bir yanlış görmüyorum. bu yanlış yapmayacağı anlamına gelmez elbette ama şimdilik bana göre yanlışı olmayan bir genç adam/olgun çocuk ozan.
 • 1871
  atletico madrid iddialarının gerçekleşmesini umduğum gururumuz.

  bilindiği üzere, bir sürpriz olmazsa diego godin bu sezon atletico’da yolcu, fc internazionale ile görüştüğüne dair haberler yer aldı medyada. stefan savic ise rotasyon oyuncusu olmaktan öteye geçemedi. jose gimenez ise godin ile bu zamana kadar iyi getirdiler atletico’yu.

  şimdi godin’in ilerleyen yaşı ve gitme ihtimalinin yanında savic’in de rotasyon oyuncusu olduğunu hesaba katarsak; gimenez ile beraber atletico’da heyecan verici ve geleceği garanti altına alan(sakatlık vs olmazsa) bir savunma ikilisi oluşturabilirler.

  ozan, zaten hem bizde hem vfb stuttgart’ta sergilediği performansla üst düzey takımlarda forma giyebilecek bir kumaşını olduğunu defalarca gösterdi. ozan’ın sonraki durağını merak ve heyecanla bekliyorum. umarım gerçekleşir bu transfer.
 • 1873
  türk liginde oynayan bir türk futbolcuya verilecek en büyük bonsevisi everton verdi. 23 milyon euro'ya cenk tosun'u aldı. 2017-2018 ara transfer dönemiydi ve acil forvet ihtiyaçları vardı. normal şartlarda maksimum 16-17 milyon euro edecek bir futbolcuydu cenk tosun.

  ozan kabak 18 yaşında. çok yetenekli olduğu görülse de henüz futbolu tam oturmuş değil. tek oynadığı kulüp galatasaray. onda da 6 ay oynamış. kimse 11 milyon euro'dan fazlasını vermezdi.

  7 milyon euro'ya gitseydi üzülürdüm ama 11 fena bir rakam değil açıkçası. he aramızda ''ozan kabak birkaç yıl kalsaydı sonra gitseydi daha fazlaya satardık'' diye düşünenler elbette ki vardır. gitmek isteyen birini yıllarca burda tutmak mantıklı bir karar değil. hem maddi hem de manevi olarak kulübe zarar verecek bir durum hatta.

  üzülmüyorum gidişine, umarım çok daha iyi yerlere gelir.
 • 1875
  7.5 milyon euro serbest maddesi olmasa bile max. 15 milyon euro'ya sezon sonunda bir avrupa kulubune gidecek futbolcu idi.

  simdi millet bahsi gecen 30-35 milyon euro tekliflere ahlıyor vahlıyor ama yersiz bir uzuntu. hicbir avrupa kulubu turkiye'deki bir kulupte oynayan defans oyuncusuna bu paraları vermez. almanya'da düsmemeye oynayan bir kulüp futbolcusuna bu paralar veriliyor ama turkiye sampiyonu bir takimin defansına bu paralari ver-mez-ler.

  ha ne olurdu şöyle bir yüzde 15 sonraki satıştan pay isterdin orasıni bilmem.