• 26
    fatih hoca ile ilgili röportajında iyi konuşmuş hoş konuşmuş ama biraz da boş konuşmuş yorumcu. söyledikleri iyi niyetli spekülasyondan öte anlam taşımıyor. yani hoca ile ilgili olarak söylediklerini anlamakla birlikte bu söylediklerinin gerçekleşme şansı yok.

    hocaya ister başkan ol istersen bir başkanla anlaş ve bunca yıllık birikimini kullanarak kulübe avrupa standarlarında profesyonel bir futbol yönetim yapısı getir, futbol takımına kadro mühendisliği yap ve teknik direktörleri seç filan demiş.

    benim anlamadığım şey şu; hocanın bunları son 3,5 yıllık dönemde teknik direktör olarak yapmasına engel olan ne vardı ki? hoca güçlü bir figür ve bu yönetimin işine karışmasına imkan yok. hal böyleyken hoca; kadro mühendisliği yapamadı, kendisine doğru dürüst yardımcılar seçemedi ve bırakın avrupa standardını herhangi makul standartta bir futbol yönetimi ortaya çıkmasını sağlayamadı. şimdi bunları teknik direktörlüğü bırakıp yapabileceğini iddia etmek iyi niyetli ama gerçekçi olmayan temennilerden başka şey değil.

    hocanın en büyük engeli bence egosu. başkalarını dinlemeye, hatalarını görüp bunlardan geri adım atmasına ve kendisini geliştirmesine izin vermeyen bir egosu var. bu durum olmasa zaten çok daha büyük bir kariyeri olurdu. bu ego sorunu yaşı ilerledikçe iyice büyük bir engel olarak karşısına dikilmiş durumda hocanın. iyi bir başkanın ya da sportif direktörün ego sorunu olmaması gerekir ki ekip çalışması yapabilsin, başkalarını dinleyip hatalarını görebilsin. ego sorunu olan bir başkan örneği olarak aziz yıldırım yıllarca karşımızdaydı. ülke futboluna da fenerbahçe’ye de büyük zarar verdiği herkesin malumu.

    uzun lafın kısası, hoca artık emekli olsun ve emekliliğinin tadını çıkarsın. bu süreçte yapacağı en iyi şey bence, anılarından oluşan bir kitap yazmak olur. galatasaray’ı genç ve vizyon sahibi insanlar yönetsin, takımın başında da potansiyeli ve hedefleri olan tercihen alman bir hoca olsun.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!