• 82
  en nefret ettiğim mevki.

  3-5-2'nin ilk çıkışında hücum ağırlıklı bir oyun oynanıyordu.
  rahmetli cruyff "3-5-2'den hoşlanmadığını" söyledi. bunu söylerken mantıklı bir açıklaması vardı. "şimdi güzel güzel hücum ediliyor filan ama daha sonra biri gelecek o kanat beklerini savunma ağırlıklı seçecek ve işte tüm büyü orada bitecek" demişti.

  ön libero olayını da ben ona benzetmekteyim.

  ilk çıktığında regista gibi kullanılıyordu.
  10 numaranın defans yapabilen cinsi olarak tanımlanmıştı önce. dunga'nın 1994'deki hali top noktaydı. ama sonra oraya afrika kökenli (çift ciğerli) oyuncular istila edince daha doğrusu teknik direktörler oraya böyle oyuncular tercih edince cruyff'un 3-5-2 için söylediği sözler ön libero içinde geçerli oldu.

  3. bir stoper gibi düşünüp beklerin hücuma katılmasını sağlamaya çalışanları bu işin dışında tutuyorum. misal bizim ülkemizde ön libero dediğinizde "savunma yapan, stoperden topu alıp 8 numaraya vermekten başka bir iş yapmayan, ön sweeper" gibi düşünülür. avrupa'daki bazı takımlarında buna böyle baktığı bir gerçek. özelikle 4-3-3 oynayan takımlar bu tip oyuncuları yani ön sweeper tarzındaki oyuncular kadrosunda mutlaka bulundurur.

  tabi ön sweeper olunca oradaki oyuncu önlerindeki 8 numaraların da geriye yaslanmasına neden olur hale geldi. böylece daha savunmacı takımlar oluştu.

  oysa ilk çıkış noktası defansif bir merkez orta saha oyuncusuydu. tugay gibi, dunga gibi... zamanla evrimleşti ve adı ön libero oldu.. komik buluyorum ben bu tanımı.

  libero kelimesi liberty kelimesinden türemiştir.
  özgürlük anlamındadır. çünkü iki stoperin hemen arkasında ayağı düzgün bir oyuncudur. onlardan kalanları süpürmez. iki stoperin arasındaki 10 numara gibidir. iki tür libero vardır. biri liberty'ler diğeri sweeper'lar.

  sweeper'lar daha çok markaj yapan stoperin kademesindeki oyunculardır. stoperlerin kaçırdıkları her şeyi toparlar, süpürür ve savuşturur. ancak liberty'ler deep lying defender'lardır. yani regista'nın stoper versiyonudur. bu nedenle, ön libero terimi günümüzde sweeper'a doğru evrimleşmiştir ne yazık ki..

  yani o mevkiye kimi koyarsanız oyununuz farklılaşır.
  melo koyarsanız uçarsanız. cuellar koyarsanız daha savunmacı bir takım olursunuz. o zaman beklerinize daha fazla yük biner...

  neyse konudan sapıyorum.
  ön libero günümüz dünyasında sweeper gibi işleyen bir düzene döndü. ben ise orta sahaların her koşulda orta saha gibi olmasından yanayım. oyunu değiştirmenin yolunun bu olduğu görüşündeyim. 4-2-3-1 oynuyorsanız ve iki ön sweeper'ınız varsa oyunu ikiye bölüm savunma ve hücum takımları oluşturursunuz (bkz: abdullah avcı)..

  ön sweeper kullanmadan orta saha oyuncularını burada kullanırsanız ve tugay gibi dunga gibi oyuncuları tercih ederseniz burada o zaman bambaşka bir oyun oynarsınız (bkz: 2018 2019 ajax ve klopp'un liverpool'u) ..

  o yüzden ne kullanacağınızı dikkat etmelisiniz.
  3. bir stoper mi arıyorsunuz? yoksa defans yapmasını bilen bir merkez orta saha oyuncusu mu?

  edit : 6 numara gibi düşünülen oyuncuların tamamı günümüz futbolunda (bkz: holding midfielder) olarak tanımlanır. bunlar defansif orta saha değildir. çapa hiç değildir.