• 986
  19/20 sezonu öncesi sol bek rotasyonunda bile 3. sıraya yazılırken 5. haftanın sonuna kadar takımın jokeri olmuş, sezon öncesi yapılan hesaplara göre ekstra katkı vermeye başlamış futbolcumuz. umarım oyunu ve çalışkanlığı bu seviyede devam eder, çok çalıştığı çok belli. yolu açık olsun, allah sakatlık vermesin.
 • 987
  adam takip etmeyi unutuyor. son golde guilherme'yi resmen izledi. abi senin adamın o az bir adım atsan? topu neden izliyorsun sen. adamı tutsan adama gelecek topa vurursun topla buluşursun, adam adama savunmanın mantığı budur ilkokul çocuğu bilir gözünü seveyim. orta sahada ne kadar iyiyse, bekte o kadar savruk. ki 22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçında bekte de fena gitmiyorken maçı kaybettiren anda başrol oldu. ama o kadar çok hata var ki maç boyunca ömer'e maçı kaybettirdi demek insafsızlık olur.
 • 993
  ilk 11 çıktığı son iki maçında iki asist yapmış oyuncumuz.

  (bkz: 13 eylül 2019 galatasaray kasımpaşa maçı)
  (bkz: 22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçı)

  daha doğrusu son 3 maçımızda atılan gollerin (2) hepsinde imzası bulunan oyuncumuz da diyebiliriz.

  özellikle iki goldeki asistinde de rakibi hızlı bir şekilde ekarte etmesi ve son derece düzgün bir şekilde pas vermesi/orta yapması iki bekimizden de uzun süre görmediğimiz bir olaydı.

  kendisini 2011 model engin baytar'a benzetiyorum.
 • 995
  oyun zekası inanılmaz düşük. ilk yarı merkezde oynarken tek olumlu hareketi goldeki asisti. bunun dışında savunma geçişlerinde inanılmaz kötü. çevre kontrolü yok ve etrafında&arkasında neler olup bittiğinden habersiz.
  13:35 guilherme’nin ofsayt pozisyonunda attığı gol öncesi ömer bayram’ın saha içi hareketleri durumu özetler nitelikte.
  ikinci yarıya çıkarken bir değişiklik yapılacak ise, ki ilk etapta bence gerek yoktu, yine bence bu değişikliğin ömer - lemina olması daha iyi olurdu.
 • 996
  çok mücadele ediyor hırslı. bu hırsı taraftar arasında destek görüyor. ancak ömer bayram’dan sol iç oyuncusu, merkez orta saha oyuncusu olmaz. hırslı olması oyunu bırakmaması bu meziyetleri karşılamaz. oyun içerisinde sürekli sola çekiyor, sol kanat oyuncusu gibi oynuyor.
  ama biz ondan merkez ortasaha olmasını bekliyorduk.
  sıfıra inip orta açması elbette iyi bir şey ama bunu merkez ortasaha oyuncusu yapıyorsa orda bir sıkıntı vardır. sol ön olarak denenebilir.
 • 997
  gerçekten de sana en büyük kötülüğü seni sol bek oynatan hoca yapıyor. yani bunun sağlaması o kadar çok yapıldı ki hala inatla bunda ısrar etmek de ne bileyim. keşke şu maçın ikinci yarısı başlarken arkadaşa yazdıklarımı şurada gösterme fırsatım olsaydı. dedim, ya o kanattan gol yiyeceğiz ya da ömer kırmızı yiyecek. kırmızıyı yemedi ama gölü yedik.

  bu arada dünkü sol bek performansından bağımsız, yılın en iyi transferlerinden! takımda geçen seneye oranla üzerine en çok koyan futbolcumuz. yürüyedur! ama sol bek de değil!
 • 998
  bundan sonra eger nagatomo yorulursa yerine kendisi sol beke cekilmemelidir. benim mantigim der ki, bundan sonraki maclarda nagatomo yorulunca yerine donk girmeli ve üçlü stoperle oynamaya devam etmeliyiz. bu dizilis ömeri de sol acik mevkine iter ve ileri git gelleriyle nefes aldirir. iki joker adamin varken (bkz: ryan donk) (bkz: ömer bayram) bu kadar gayri yaratici olmak zordu ama son macta bunu basardilar yani. hayret.
  (bkz: 22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçı)
  bu durumda şener de ortanin sağinda yani daha ileride oynamaya baslayacaktir. ofansta üçlü defansta ise besli savunmaya dönülecektir. eh eldeki malzeme buysa budur.
 • 999
  kendisi gayretli bir futbolcu ama o kadar. mesela kendisine güvenip yola çıkamayız. 1,2 maç dinamizmiyle birşeyler yapabilir ama o kadar. uzun vadeli olacağını düşünmüyorum. pozisyon hatası çok yapıyor. yıllarca bek, açık oynadığı için temposu yüksek ve git-gelleri iyi yapabiliyor bu sebepten ama bu kadar. kendisinden okan buruk performansı beklemek polyannacılık olur.
 • 1000
  sol bekteki vasat performansı, gereğinden fazla eleştiriliyor. 22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçında karşısında ligin en hızlı, en kıvrak oyuncularından biri vardı ve bir de haksız bir sarı kart gördü ömer. o dakikadan sonra da malatyaspor sürekli ömer'in üzerine oynadı -doğrusunu yaparak- ve sürekli birebir bıraktılar ömer'i guilherme ile. olması gereken ya marcao'nun daha yakın olması ya da babel'in yardım getirmesiydi. oyuncuların bazı fiziksel özellikleri vardır, yetenekle falan halledemezsiniz, takım halinde çözüm bulmanız gerekir. sen guilherme ile ömer'i birebir bırakırsan ömer kötü görünür. sen emre mor ile herhangi bir beki, üstelik de o bekin sarı kartı varken, açık alanda birebir bırakırsan emre mor yıldız olur. maalesef malatyaspor maçında ömer, guilherme karşısında zorlanırken ne babel'den ne lemina'dan destek alabildi sol tarafa. haliyle de hele hele orta sahadaki iyi oyununa kıyasla çok kötü göründü sol bekte.

  ömer'in çok iyi bir sol bek olduğunu iddia etmiyorum, galatasaray seviyesinde bir oyuncudur da diyemem ama yabancı serbestliğinin olmadığı(ne yazık ki 14 ile sınırlı, bence sınırsız olmalı) bir ligde ömer maliyetinde bir adam fiziken hazırsa ve özgüveni de, tıpkı şu an olduğu gibi, yerindeyse sana çok fayda sağlar bu ligde. ancak büyük takım beki hücumcu olur, büyük takım stoperlerinin pas becerisi olur diye diye maldini'nin dediği gibi savunma yapmayı unuttu savunma oyuncuları. ömer'i ben olsam sol bekte kullanmam çünkü savunması zayıf. ancak ömer sol bek oynuyor diye de bu ligde malatyaspor'u yenemeyeceksek suçu ömer'e değil tüm takıma atarım ben. iyi organize olup bir tane guilherme'ye önlem alsaydınız. kaldı ki galatasaray bu maçta ömer yüzünden puan kaybetmedi. yeterince pozisyona da girdi, öyle aman aman pozisyon da vermedi ama atamadı ve kazanamadı.

  galataray ile ilgili temel sorun ise bence tempo. pas oyunu güzel, sakinlik güzel de hem bulduğunu atacaksın hem de bari kontraya çıkarken bir zahmet daha tempolu çıkacaksın.
 • 1001
  ömer’in guilherme ile birebir kaldığı pozisyonların başlangıcında malatyaspor’un direkt pasları var. bu paslar atılmadan önce ömer topun olduğu yeri izlediği yani alanını kontrol etmediği için o paslar atılıyor. misal sarı kart gördüğü pozisyon öncesi caaleli topu aldığında ömer guilherme’nin farkında değil. pas atıldığında farkına varıyor ve hareketlenmeye başlıyor. böyle tam 4 pozisyon var ikinci yarı. misal yenilen gol. serbest vuruş orta kullanılırken ömer yüzünü içe dönüyor ve pozisyonu izliyor. jahoviç topu indirdiğinde ömer guilherme’nin farkına varıyor ve hareketlenmeye başlıyor. mesele tabiki ömer’in sol bek oynatılmadında lakin oyun zekası düşük, oyunu izlemeyi bilmediği için pozisyon almayı da bilmeyen bir oyuncudan merkezde de mucize yaratması bence beklenmemeli. sol kenar/orta saha sol pozisyonunu yedekler mi? yedekler.
 • 1002
  takımın rotasyon oyuncusu.

  3-5 iyi oynayınca hemen abartılmaması gerektiği gibi 3-5 kötü oynayınca da yerin dibine gömülmemesi gereken oyuncu. rotasyon için iyi olabilir * ama kesinlikle ilk 11 kalitesinde değil, ne orta alan ne de bekte. dün de * asisti yapmış olsa da golü de yediren kendisidir. orta alanda da asisti dışında dişe dokunur bir oyunu olmamıştır.