resim
Olimpiu Vasile Moruţan
Takım:Galatasaray
Mevki:On Numara
Yaş:22
Boy:1.73
Uyruk:Romanya
 • 198
  22 yaşındaki bu oyuncu için 10 milyon eurolar söz ediliyorsa romanya milli takımı'nda oynaması gerekir. önünde mbappe, sancho falan olmadığına göre bu zamana kadar oynamalıydı. fransız olur, ingiliz olur, alman olur oynayamaz anlarım ama romanya milli takımı'ndan bahsediyoruz. milli takımında oynamaması kötü bir oyuncu olduğunu göstermez ama oynaması gerekirdi.
 • 200
  geçen sene 3.5 milyon euroya glasgow'a giden ianis hagi'nin milli takımdaki yedeği. morutan iyidir kötüdür bilemem, scout da değilim sonuçta ama romanya'dan 10 milyona oyuncu alınacaksa o ligin içinden geçmiş olması gerekir diye düşünüyorum. bahsi geçen rakamlara transferi olmayacaktır bence. daha doğrusu, transferi olursa medyadaki rakamlara göre değil 6-7 milyon civarına bitecektir diye düşünüyorum. daha yukarısı oldukça riskli bir yatırımdır.

  bununla birlikte bu adamın mevkisini her yerde 10 numara olarak görüyorum. fakat biz sağ kanat için istiyoruz. orijinal mevkisi sağ kanat olan birisini transfer etmek daha mantıklı değil midir? zaman zaman sağda solda istatistikleri paylaşılıyor fakat o istatistikleri on numara mevkisinde oynarken mi yaptı yoksa sağ kanat mı merak ediyorum. gol ve asist katkısından ziyade bekine yardım, topsuz oyun, pozisyon alma, oyun temposunu ayarlama gibi konularda on numara ve sağ kanat mevkilerinin isterleri farklı sonuçta.
 • 201
  konuşulan 10 milyon euro bonservis bedeli eğer doğruysa burnuma kötü kokular geliyor. istediği kadar iyi futbolcu olsun, piyasası olsa milli takımda oynardı. henüz 20-21 yaşında milli takımının vazgeçilmezi olan oyuncular vardı euro 2020’de. kaldı ki romanya milli takımı da alt seviye kalitesinde. bu fiyatlara şu an avrupa’da çok daha iyi futbolcular alınabilir. kendisiyle anlaşmış olabiliriz ama umarım bahsi geçen rakamlar doğru değildir tek temennim bu.
 • 202
  kendisinin -muhtemelen- romanya milli takımında henüz oynamamasının sebebi oynadığı bölgedeki oyuncu bolluğu. kendisi 22 yaşında, romanya'nın son iki maçına baktım. birinde sağ açıkta dennis man oynamış, o da 22 yaşında ama gereken patlamayı yapmış, şu an transfermarkt değeri 10 milyon euro görünen ve parma'da oynayan bir oyuncu. diğerinde ise ianis hagi oynamış, hepimiz biliyoruz zaten.

  yani romanya milli takımını küçümsüyoruz da, o bölgede oldukça pahalı ve evet morutan'a göre daha olmuş sayılabilecek oyuncuları var. bizim kerem de oynayamadı euro 2020'de, yerine kenan karaman falan oynadı. taylan oynamadı, yerine ozan, dorukhan falan oynadı.

  10 milyon eder mi etmez mi bilmiyorum. o konuya temkinli yaklaşmak tarafındayım.

  fakat fatih terim'in uzun süredir takip ettiğimiz bir oyuncu dediğine göre bilmediğim konularda ahkam kesmek yerine beklemeyi tercih ediyorum.

  artı olarak söylemek gerekirse de, oyunculara verilen bonservise değil, maaşa acıma tarafındayım. oyuncunun performansı ve oyuncuyu satma ihtimaliniz verdiğiniz maaş yüzünden çok negatif etki edebiliyor. e olmuş oyuncuları da iyi maaş vermeden getiremiyorsunuz.

  oyuncuya takriben biraz daha yüksek bir bonservis verirseniz onu çıkarmak daha kolay. bugün morutan'ı 3 milyon euro'ya alıp kendisine de 3.5 milyon euro maaş versek kaybımız çok daha büyük olabilir. hem kötü performansta sözleşmeden çıkamayız, hem 5 sene o parayı vermeye devam ederiz, hem de oyuncuyu satamadığımız için bonservis katkısı alamayız.
 • 203
  bonservisine 10 milyon euro verilmeyeceğini düşünmekle birlikte bonservise çok fazla takılmamak gerek diye düşünüyorum. morutan'ın toplam maliyeti 13 milyon euro civarında olacaktır. ghezzal'ın toplam maliyeti ise 18 milyon euro civarında olacaktı. ama tabii ghezzal 3 milyon euroya transfer olacağı için herkes makul karşılayacaktı. bonservisin geri dönüşü vardır ancak maaşın geri dönüşü yoktur.
 • 204
  alınmamasını düşünenlerin argümanlarını merak ettiğim yıldız potansiyeli olan futbolcu. şimdi şöyle ki herkes verilecek bonservise kafayı takmış durumda. kabul ediyorum 10 milyon euro çok olabilir ki bence bu bonservisten 7-8ler seviyelerine çekmeye çalışıyordur kulüp, ben böyle düşünüyorum. hadi bunu da bir köşeye koyalım. bir futbolcuyu elden çıkarabilmenin en önemli şartı yıllık ücretinin düşük olması. zaten 7-8ler seviyesinde alınırsa bonservisi, muhtemelen yıllık ücreti 1-1,5 milyon euro bandında olacaktır. ilerde satarken de bu anlamda çok da bir sıkıntı yaşamayız. ayrıca şunu da belirtmek lazım ki, bu futbolcu eğer sözleşmesi bitmiş bir futbolcu olsa, bonservisi elinde olsa misal, bu kez de imza parası isteyecekti. yani her türlü bu paraları zaten vereceksin. o anlamda gelecek vaadeden bir futbolcu alıyorsanız 6 olur, 7 olur, 8 olur bu gibi bonservisleri vermek zorundasınız. zaten her zaman söylenen bir olay var ki, önemli olan bonservise verilen paralar değil, yıllık ücreti düşük tutmakta. ki dediğim gibi yıllık ücreti düşük olduğunda oyuncuyu elden çıkarması çok da zor olmuyor bu anlamda. özellikle son dönemde, burak elmas başkanlığında futbolcuların yıllık ücretlerini 1-1,5 milyon euro baremlerinde tutuyorlar ki bu çok güzel bir durum. kısacası sözün özü bu futbolcuya ihtiyacımız var. oyuncunun boş bir oyuncu olduğu fikrine kapılan kim varsa, geldiği takdirde oynadığı futbolla bu görüşleri boşa çıkaracaktır.

  edit: son olarak da şunu belirtmek istiyorum. sosyal medyada da sıklıkla görüyorum bunu. morutan'ı alırsak gedson'u alamayız bu yüzden gedson'u alalım tarzı konuşmalar var. gedson ve morutan hem mevki olarak hem de stil olarak çok farklı oyuncular. hem şunu da belirtmek gerek ki fatih hoca da belirtti, gedson'u benfica şu anda şimdilik vermiyor, hazırlık maçlarında denemek istiyorlar. gedson'un transferin son günlerinde tekrar denenip getirme yoluna gidileceği konuşulmakta. iyi de bu durum gedson'u kesin bırakacakları anlamına gelmiyor. ayrıca morutan'ı transfer edip, transferin son günlerinde pekala gedson için de transferi konusunda uğraşılabilir. ikisi de birbirinden bağımsız transferler kısaca bundan bahsetmek istiyorum. eğer morutan'ı salar ve gedson'un son haftaya odaklanırsan, bu kez de her iki transferden de eli boş ayrılabilirsin. böyle de bir durum var.
 • 206
  bonservisi ya da maaşı, yani maliyeti çok umrumda değil.
  dünyada, özellikle euro zone da konuşulan paraları verebilecek onlarca takım var, bir biz mi keşfettik noktasında da değilim. benim kafamda soru işareti yaratan sey 22 yaşında konuşulduğu kadar potansiyelli ise nasıl hala milli olmaz. rumen milli takımının oyuncu havuzu ahım şahım bir havuz değil malum.
  olursa umarım hayırlı olur. ama günün sonunda bu paraları verebiliyorsak ne verdiğini gördüğümüz, neler verebileceği konusunda ıslak hayaller kurduğumuz gedson'u transfer etmemizi çok daha fazla isterim.
 • 208
  avrupa' nın ortasında bulunan bir ülkede genç yaş kategorilerinden beri yıldız adayı olarak çıkan bir oyuncuyu zaten yatırım gücü yüksek takımlar alıp kiralık gelişimlerini takip ettiğinden, bizim için şayet doğru bedellerle alınırsa gayet iyi bir yatırım ve performans seçeneği sunabilecek oyuncu. bizim mali ve sportif skalamız için maksimum verim beklenen patlamayı 22-23 yaşlarına kadar yapmamış, gelişimi sekteye uğramış ya da beklentinin yüksek olmadığı oyunculardan olsa da, o çıkışı öngörebildiğimiz isimlere yönelmek. en güzel örneklerinden biri de garry rodrigues. alabileceğimiz en uygun sportif ve mali performansı aldık kendisinden. bu doğrultuda bakınca eğer morutan; elimizdeki kerem aktürkoğlu, barış alper yılmaz, emre kılınç,yunus akgün, atalay babacan gibi gelecek vaat eden yerli havuzumuzdaki isimlerden farklı meziyetlere sahipse (istatistikler bunu destekliyor.) bizim de hesabımıza uyuyorsa gidip min. 30 yaşında bir ismin büyüsüne kapılmadan o bütçeyi kendisine bağlamak lazım. lazım ki gelecekte bir feghouli, falcao örneklerindeki gibi bu adamlar gitse de maaş bütçesini açabilsek işlerinden kurtulup, tam tersine bak şimdi bizim x isme 10-15 m euro teklif var, kendisini satınca 4-5 bandında şu grafiklerde kendisine tarz ve performans olarak benzeyen y ismini planlayabiliriz artık diyelim.
  yoksa kerem driplingi yaparken babel çizgide topu ayağına ister, biz de düşünürüz, nerede hata yapıyoruz diye? son 3 ikamesi bruma, garry, onyekuru olan mevkiye babel' i koyarsan hıçkırık gibi takılır boğazına atak, derine inmez.
 • 210
  morutan ismini duyduğum andan beri takip etmeye çalışan ve gelmesini oldukça isteyen birisi olarak bir başka futbolcu üzerinden bazı değerlendirmeler yapacağım.

  geçen yıldan beri kamaldeen sulemana aşkımı bilen bilir. kendisi şubat 2020'de afrikanın köyünden right to dream takımından çok uygun paraya nordsjaelland takımına transfer oldu. zaten right to dream pilot takımları gibi bir şey konumunda her yıl 3-4 topçu yolluyor nordsjaelland'e. hatta mohammed kudus ismi de yine aynı tip transferdi sonra ajax'a gitti, buraları çok karıştırmiyim konumuz bu değil.

  right to dream biliyorum iyi oyuncular çıkartıyor, dedim kim bu sulemana derken izledim çocuk çok uçmuyor kaçmıyor ama buram buram geliyorum sinyali veriyor. işte ağustosta sözlüğe giriş yaptım çocuğu biraz daha dikkatli takip ediyorum falan ekim ayında attığım entry'de bu çocuk geliyor izleyin gibi bir şeyler yazdım. sonra ocak ayı transferler falan yapıyoruz ediyoruz ısrarla zorunlu satın alma 7-8 verelim değer bu çocuğu sakatlanmazsa 1 yıl sonra 20'ye sarıp paketleriz diye yazmıştım. neyse alamadık ve bu yaz 15 milyona rennes'e gitti. sulemana'nın milli takım tecrübesi iki maç arkadaşlar ve dostluk maçı ikiside. ayrıca çocuk bir sezon patlama yaptı kadroya falan yakın zamanda almadılar öyle diyim.

  neyse konuyu çok uzun tuttum morutan'la ne alaka abi ne anlatıyosun diyeceksiniz. benim düşüncem morutan eksikleri olmasına rağmen farklı özellikleri olan bir çocuk ve 8 milyon bence eder. eğer morutan'ı biraz parlatırsak 15-20'ye de paketleriz.

  yani kısaca niye milli takım tecrübesi yok 8 verilir mi paralar çöpe gidecek diye bakmayın o işler öyle işlemiyor. bazı oyuncular vardır sahada duruşuyla size yüksek potansiyel sunar morutan bence o tarzda bir futbolcu.
 • 211
  oyun yapısı potansiyeli olarak en çok benzediği isim abdülkadir ömür, çok değil 2 sene önce trabzonspor 25 milyon euro istemişti kendisine ve tesadüf odur ki abdülkadir daha a milli takımda forma giymemişti. bize fazla gelebilir fakat özellikle avrupa takımları için 10-15 milyon eurolar artık çerez parası örneğin badou ndiaye’yi türkiye liginden 8 e aldık ve 6 ay sonra 16 milyona sattık ve stoke bu transferden külliyen zarar etti adamların umurunda olduğunu düşünmüyorum, cenk tosun everton’a gitti, eljif elmas, vedat muriqi ve birçok isim bizim için çok kıymetli paralar olsa da avrupa takımları için bu paralar deneme yanılma. kısacası tutarsa tutar iyi paraya satarım tutmazsa önemli değil yeni bir transfer daha denerim mantalitesindeler. morutan o meblağlar eder mi performansını görmeden konuşmak erken ama gerek yaşı gerekse ülkeye uyumu açısından faydalı bir transfer olacağını düşünüyorum. milli takım muhabbeti ise tamamen lafı güzaf adamın oyun sistemine uymuyordur oynatmaz. zamanında hakan şükür, yıldıray baştürk, halil altıntop milli takımdan uzak kaldılar, bu onları kötü futbolcu yapmaz.
 • 212
  herkesin burnuna niye kotu koku geliyo anlamis degilim. galatasarayin yenecek parasi yok arkadaslar, bu kadar zor zamanda goreve gelen yonetimler de daha 1. ayini doldurmadan cebine para atmaya calismaz. bana kalirsa cok ezberden cumleler kuruluyor.

  22 yasinda, potansiyelli herkes 10 milyon eder. bizim fakir olmamiz bu durumu degistirmez. bugun taylani isteseler 5 6 milyon euro isteriz demiyor musunuz? taylan kac kez milli oldu? gecen seneye kadar neredeydi?

  22 yasindaki berkan 4.5 ediyorsa, morutan da 8 edebilir. burda bir katakulli gormuyorum. herseyi 10'la carpip tlnin euro karsisindaki gucsuzlugune bakacaksak bu problemin sahibi morutan da degil. adam global bir deger uzerinden makul bir fiyata satilmaya calisiliyor. bize gore bunun makul olmayan fiyatlara tekabul etmesi tlnin azciyetinden kaynaklaniyor.

  hic izlemedim ama geri donmeyecek 18 milyonluk ghezzal transferine karsi 10 kez de olsa 10unda da morutani secerim.
 • 213
  kendisini hiç izlemedim, tanımıyorum, skills videolarını izleme zahmetinde bile bulunmadım. ama şöyle de bir şey var, çoğu galatasaray taraftarı bu çocuğun iyi veya kötü olduğunu anlamak için benim yaptığımdan daha fazla ne yapmış olabilir ki? buraya veya sosyal medyaya baktığınızda çok kişinin burnuna kötü koku gelmiş bile. komplo teorisi yarışında herkes becali ile yarışa girmiş.

  sırf bunlardan dolayı alıp çatır çatır oynatıp çatır çatır taraftar ve analizci(!) çatlattırmalık futbolcu.
 • 214
  gigi becali, olimpiu morutan'ın galatasaray'a transfer olduğunu duyurdu.
  via: @kapitanosport

  becali'nin istediği şekilde değil de, bizim istediğimiz şekilde transfer ettiysek çok iyi bir takviye oldu bu takıma. wonderkid tadında ve ülkemizde sağlam etki bırakabilecek stilde bir oyuncu. umarım her şey güzel ilerler. yatırımlarımız boşa gitmez.

  edit: 4staredgala linki isteyince tekrar açtım baktım, twitini silmiş sayfa. sizinle paylaştığımda, sayfa twiti atalı 4 dakika olmuştu.
 • 215
  son dönemde transfer dedikodusu sıklaşan rumen futbolcu.

  oyuncunun kendisini bir kenara koyarak finansal açıdan bir yorum yapmak istiyorum, 10 milyon euro gibi bedeller konuşulurken bu paraların avrupa futbolunda artık hiç bir anlam ifade etmediği söyleniyor genel olarak. avrupa futbolu için doğru ama sanırım burda kasıt almanya, ingiltere, ispanya falandır. yoksa romanya futbolu için 10 milyon euro hiç öyle normal falan değil, hatta fahiş denilebilecek bir para.

  oyuncu bu paraları eder mi etmez mi bilmiyorum hiç izlemedim ama yaklaşılan argüman yanlış. oyuncunun fiyatını kendisi kadar geldiği lig de belirler. yoksa git hollanda ikinci liginden forvet al, sürekli 20-30 tane atıyorlar.

  bir de stanciu ve cicaldau'dan sonra bir rumen daha bu kadar gündem olunca artık tesadüf olmadığı anlaşılıyor. bu ilginin kaynağı nedir merak ediyorum, romanya genç takımları son dönemde başarılı mı oldu yeni bir jenerasyon mu yakaladılar? eğer öyleyse mantıklı olabilir. değilse onlarca ülke var takılıp kalmamak lazım.

  edit : 4staredgala sağolsun bilgilendirdi, genç takımları başarılı olmuş son dönemde büyük takımları eleyip. bu açıdan erken pazar olarak ilgimiz mantıklı görünüyor.
 • 220
  morutan olayını, neden bu kadar ısrar edildiğini anlayamıyorum? adam 23 yaşına girecek ama kötü romanya a milli takımında bile seçilememiş bi' oyuncu. bahsi geçen paralara kuzey avrupa liglerinden hem daha genç hem de daha potansiyel sahibi oyuncular bulmak imkan dahilinde. altında başka şeyler aramak istemem ama bu ısrarın nedeni çok ilginç.
 • 221
  ödenecek 7 milyon euro üstü her bonservise bedelini hoş karşılamadığım için gelmesini istemiyorum ama gelirse de inşallah gereken katkıyı verir. aksi halde galatasaray ekonomik bir çıkmaza girer. bu oyuncuların parlatmak, piyasa değerini düşürmemek şarttır. denemek için 7 milyon euro üstü bonservis verilmez. josue pesqueira vardı bizim, sol ayağıyla ne golleri vardı. bu gollere aldanıp almıyoruzdur umarım çünkü sol ayağınızı kullanıyorsanız skills videonuz çok güzel olacaktır.