• 814
  25 yaşında potansiyel vaadeden genç sayılacak bir kaleciyi musleranın arkasında muhtemelen sezonda 5 maç anca çıkacağı yedek kulübesine hapsetmek büyük haksızlık olur. hocadan icazet almıştır o da yolunu açmıştır muhtemelen. fatih öztürk berbat bir kaleci de olsa yedek kaleci onun gibi bir profil olmalıdır. (min 30 yaşında en az 100 lig maçı tecrübesi olan bir kaleci) okan kocuk yedekte bekletilmeye yazık olacak bir adam bence.

  babanı ayrı seni ayrı sevdik kirmastili. yolun açık olsun.
 • 817
  muslera standardı sebebiyle kötü gibi görünen ama milli takımdakiler kadar iyi olan kaleci. bizim takımda muslera varken oynaması pek mümkün degil. bu nedenle sözleşmesi uzatılarak kiralık gitmesi ve sonrasında gelip as kaleci olmasını bekliyorum.
  okan'a terim kadar hatta terim'den daha fazla taraftar haksızlık etti. çocuk gayet başarılı işler çıkarmasına rağmen muslera görmüş taraftara kendini begendiremedi.
  muslera bir sezon hadi iki sezon daha as kaleci olmalı. sonrasında yerli pasaportu alınmalı mutlaka kendisine. federasyon mevcut yabancı kuralında ısrar ederse en azindan bu tip uzun zamandır ulkede olan oyunculardan türk pasaportu alanların yerli sayılması konusunda pazarlik edilmeli ve bu hak elde edilmeli. ve artık yavas yavas yedek kaleci olmali hatta oyuncu antrenör moduna geçmeli.
 • 818
  takımımızdan ayrılması halinde psv eindhoven ile yapacağımız ön eleme maçlarında kim kalemizi koruyacak merak ediyorum. uruguay copa america'da gruptan çıkacak gibi görünüyor. çeyrek final eşleşmeleri 3-4 temmuz tarihlerinde. turnuva ise 11 temmuz'da son buluyor. bizim maçlarımız ise 21-28 temmuz tarihlerinde. bu durumda muslera çeyrek finalde elense bile ilk maça maksimum 1 haftalık idman ile çıkacaktır. çeyrek finali geçerlerse zaten iş daha da vahim. bu durumda okan'ın gitmesine izin vermek bana doğru gelmiyor.
 • 819
  belki de muslera sonrası için hazırlanıyor ve bu yüzden giresunspor'a kiralık gönderildi.

  kaleciler yedek kulübesinde bekleyerek tecrübe kazanamaz, tecrübeli kaleciyi yedek kulübesine koymalısın.

  okan da oynayarak daha iyi olabilir. kalecilerin gelişimi futbolcular gibi de değil. bir maçta gelen top sayısı belli. bir oyuncunun bir maçta yaşadığı tecrübeyi kaleciler 2-3 maçta yaşıyor.

  o yüzden kiralık gitmesinin sebebi pas tutmaması olur eğer giderse. giderse de yolu açık olsun.
 • 821
  hatalı gol yese bile yere göğe sığdırılamayan muslera'nın arkasında bekleyecek, muslera formsuz olsa dahi formayı alamayacak, es kaza muslera cezalı falan oldu, formayı giydi çok iyi kurtarışlar da yaptı. ama kurtarılma ihtimali olmayan bir topu çıkartamadığında herkes yine muslera muslera sayıklayacak. işte böyle bir ortamda yedek kaleci olarak beklemek kolay değil, hele hele genç, tecrübelenmesi gereken bir kaleci için hiç kolay değil. okan potansiyelli yerli kaleciler arasında kalecilik meziyeti olarak 2-3 tanesinden biraz geride olsa da top kullanabilme açısından bir çoğunun önünde. ama oynaması lazım, oynayıp gelişimini sürdürmesi lazım. muslera'yı ise bu ortamda asla performans ile kesemez. o yüzden kiralık gitmek kendisi için doğru bir hamle olur.
 • 830
  neden kiralandığını anlayamayanlar olmuş, anladığım kadarıyla anlatayım.

  bu adam 25 yaşında, bir kaleci için çok genç denebilecek bir yaş. ek olarak süper lig'in hemen hemen her takımında da 11 oynayabilecek bir kaleci. adam en verimli yıllarını muslera'nın arkasında ona bir şey olursa diye bekleyip sadece kupa maçlarında forma giymeyi neden kabul etsin? ayrılıp oynamak istemesi en normal olanı. muslera 35 yaşında. 3 yıl daha sözleşmesi var. allah korusun bir şanssızlık yaşamayıp bildiğimiz gibi devam ederse önümüzdeki 3 yılda da kalemizde muslera'nın olacağı kesin. 38 yaşına geldiğinde hala iyi durumdaysa muhtemelen yine sözleşme uzatıp devam ederiz. ben muslera'nın rahatlıkla 40 yaşına kadar kalemizi koruyacağını düşünüyorum.

  dediğim gibi olursa önümüzdeki 5 yıl boyunca kalecimiz belli. okan 5 yıl sonra 30 yaşında olacak. o zaman da as kaleyi 30 yaşında bir adama teslim etmek yerine daha genç bir kaleciyle devam etmek daha mantıklı olur. bu yüzden muhtemelen okan galatasaray'ın hiç bir zaman as kalecisi olamayacak.

  yedek kaleci olarak genç ve potansiyelli adam bulundurmak aşırı saçma olay, adamı daha da geriye götürür. örnek vermek gerekirse altay bayındır'ın geldiği durum ortada. ankaragücü'nde ortalama bir kaleci performansı göstermişti, ama potansiyeli olduğu çok net belli oluyordu. fenerbahçe'ye transfer olduğu dönemde bizim de teklifimiz var, bildiğim kadarıyla hem kulübüne hem de altay'a fenerbahçe ile aynı teklifi, belki de bir tık üstünü yapmıştık. ayrıca fatih terim ve şampiyonlar ligi faktörü de vardı o zaman. bunlara rağmen altay "muslera'nın arkasında yedek kaleci" olmamak için tercihini fenerbahçe'den yana kullandı. bize gelseydi okan'ın durumundan pek bir farkı olmayacaktı.

  yapılması gereken şey yedek kaleci olarak tecrübeli ve muslera'nın yokluğunda ortalama bir performans verebilecek bir isim bulmak, o ismin fatih olduğunu da düşünmüyorum. bir sakatlık yaşamazsa muslera ligde de avrupada neredeyse her maçı oynar zaten.

  mert günok, sinan bolat, volkan babacan üçlüsünden birini alırsak güzel bir iş başarmış oluruz. öncelik sırasını da yazdığım şekilde görüyorum.

  muslera sonrası bir kaleci için de şimdiden bir yatırım yapılabilir ancak sürekli kiraya vermemiz gerekecek. irfan can eğribayat, doğan alemdar, ataberk dadakdeniz isimleri düşünülebilir. ataberk konusunda bir girişimimiz var sanırım. zaten boşa çıkıyor. bonservissiz olarak kadromuza katıp 11 oynayacağı bir anadolu takımına kiralarsak güzel bir iş yapmış oluruz. irfan can ve doğan'ın maliyetleri yüksek olacaktır. minimum 2m € ödememiz gerekir, kiraya vereceğimiz adama da şu anda bu bonservisi ödeyecek lüksümüz olduğunu düşünmüyorum. irfan can'ı çok beğeniyorum, şu anda bile galatasaray kalesine güvenerek yazabilirim kendisi. ileride çok daha iyi yerlere geleceği belli. ancak böyle bir girişimimiz olacaksa yapılacak planlama biraz zorlaşır. 5 yıllık kontrat imzalasak, muslera'nın sözleşmesi bittiğinde 25 yaşına gelmiş olacak adam. şöyle bir planlama yapılabilir, ilk sezonunda kiraya göndeririz, ikinci sezonunda muslera ile birlikte rotasyona sokarız, üçüncü sezonunda da kaleyi muslera'dan devralır, muslera da bu yeni genç kalecimizin gelişimine yardımcı olur, takımın kaptanı ve abisi olarak 38 yaşına geldiğinde tecrübeli kaleci kontenjanından yedek kalecimiz olur. muslera sonrası geçişini bu şekilde yapmamız çok daha mantıklı olur, bir anda geçmektense yavaş yavaş bu geçişi yapmalıyız.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!