• 612
  okan çok genç olmasa da maç tecrübesi az bir kaleci. muslera sonra kaleyi devraldığı için taraftarlar normal olarak soru işareti ile baktı. bu dönemi ne yazık ki kendisi de çok iyi geçirmedi. güven verme konusunda problem yaşadı.

  pandemi sonrası en önemli şanssızlığı ise maçların başlamasına yakın önce marcos do nascimento teixeira uzun süre sakatlandı. yerine oynayan ahmet yılmaz çalık ise felaket bir performans verdi. stoper tandemi bir ara taylan antalyalı ve mario lemina' dan oluşmuştu. stoper tandeminin sürekli değişmesi kaleci için ne derece büyük bir handikap olduğunu söylemeye gerek yok.

  bir eksiği de kişisel gelişimi ile alakalı. bunu ancak kendi kafasında yenebilir. kalecilik dediğimiz mevki saha içinde en adaletsiz, hatayı kabul etmeyen yer. yalnız kaleciler de insan ve mutlaka hata yapacaklar. kimler ne hata yaptılar. okan' da yapacak * 6 saniye yapacak. bugünü maçta * pas hatası yapacak. halletmesi gereken en önemli problemi hata yaptıktan sonra pozisyona takılıp kalmamalı. eğer bunu başarabilirse eşik atlayabilir. aksi takdirde orta seviye bir kaleci olarak kalır.
 • 613
  31 ekim 2020 galatasaray ankaragücü maçında hatası olduğu söylenen pozisyonda en ufak hatası yoktur. hatta daha ileri götürüyorum, o pozisyonda yapması gereken hareketlerden birini yapmıştır.

  kendisinin fanboyu falan değilim, kendisinde çok büyük bir gelecek de görmüyorum. ama futbolun gerçeğini söylemek durumundayım. pozisyonu maç bittikten sonra da defalarca durdura durdura tekrar izledim. pozisyondaki hatanın tamamı luyindama'ya ait.

  1. attığı pas kalecinin ters ayağına hedefli.
  2. attığı pas direkt olarak kaleyi hedef alıyor, ters ayağıyla kontrol edemeyip ayağının altından kaçırsa çok daha saçma bir gole sebebiyet verecek.
  3. o kadar tembel bir pas ki izlerken kanım çekiliyor her tekrarında. top okan'ı bulana kadar rakip dibinde bitti zaten. adam zaten sol ayakla kontrol etmek istemiyor top kaleye hedefli geldiği için, sağ ayağıyla kontrol edip düzelteyim derken de iyice vakit kaybediyor. sonuç;
  https://gss.gs/cfY.png
  rakiple arasında 2-2,5 metre kala okan topu daha kontrolüne bile alamamış. şimdi bu ekran görüntüsüne bakıp direkt marcao'ya atsın sağ ayağıyla demek kolay ama hareketli topa bunu çok sınırlı sayıda kaleci yapabilir dünya üzerinde.

  luyindama'nın yapması gereken hareket çok basit aslında. korner çizgisine doğru kendisine paralel daha hızlı bir pas atacak, okan ister taça vurur ister orta sahaya şişirir topu. bitti gitti.

  kendisinin bu pozisyon özelinde eleştirilmesini doğru bulmuyorum. fatih öztürk denen çuvalla karşılaştırılması ise hiç doğru değil.
 • 614
  hata yapsa bile kendisinin hata yapmasını tercih edeceğim kaleci. bir kere samimi. ayrıca galatasaray'a imza atarken küçüklükten beri galatasaraylı olduğu gerçeğini itiraf ettiği için de fatih öztürk ile arasında bir seçim yapacak olsam düşünmeden okan koçuk'u seçerim. fatih öztürk hem yaşlı hem de bana samimi gelmiyor. kaledeyken sanki bilerek gol yiyormuş havası var. ama bu durum okan koçuk'ta yok bence. kısaca her türlü okan koçuk'u destekliyorum sevgili sözlük.
 • 615
  31 ekim 2020 galatasaray ankaragücü maçında yaptığı hata dışında hatasız oynamış kalecidir. mesela bir pozisyonda rakip şut attı, uçtu topu kurtardı, ama kurtarırken top nereye giderse gitsin demeden taç çizgisine doğru yönlendirdi topu. iceriye cevirse rakip golü atardı. fatih'ten en büyük farkı da budur işte bu çocuğun. büyük takım refleksi daha iyidir. fatih genelde topu kaleye sokmayayım da top nereye giderse gitsin şeklinde kurtarıyor topları.
 • 617
  ayakları gayet iyi kaleci. hem neuer hem oliver kahn olmayacağına göre galatasaray için yeterli bu. eğer siz her sıkıştığınızda topu kaleciye atarsanız, tüm oyuncularınız da kütük gibi sabit beklerse kalecinin isabet oranı azalır.

  hele ki geri pasları kalecinin ters ayağına atarsanız o toplar her türlü tehlike olur. bunlar kalecinin ayaklarının kötü olduğunu değil, diğer oyuncuların konsantrasyon sorunu yaşadığını gösterir.
 • 618
  açıkçası fatih öztürk'ü muslera'nın boşluğunda daha iyi bir aday olarak görüyordum. hoca da öyle görüyormuş ki iki sene üst üste fatih'i istedi ve aldırttı.
  yalnız geleceğin galatasaray'ını istiyorsak kendisi ideal bir kaleci gibi. yaşı genç ve potansiyeli de var. hata yapacaktır ki geçen sene hataları ile ünlü altay'ın bu seneki performansını görüyoruz. oynadıkça gelişen bir mevki kaleci. bu sene şampiyon olmamız zor gibi, belli olmaz lig uzun ama takım o hiss vermiyor. bu sebepten kendisinin yer bulmak için en ideal senesi.
  kısacası şu saatten sonra kalecilere 2m euro maaş veremeyecegimize göre ve muslera'nın da açık şekilde uruguay'da emekli olma planı varken, okan üstünde çalışılabilir bir kaleci.
  zaten ülkenin durumu belli. biz zamanında muslera'ya 8-10m euro arası bir para yatırdık. bu saatten sonra bu paraları 3 adama anca veririz, bırakın kaleciyi.
  kendisinin tek sıkıntısı türk olması, malum biz türk kaleciyle yapabilen bir takım değiliz. baksın bir akrabalarında güney amerikalı var mı diye.*